Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Ağustos 2020, Cumartesi
Son Dakika: 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi 10:42 » Arakan'da "insanlığa karşı suç" işleniyor

Moody's Türkiye'nin kredi not görünümünü değiştirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin devlet tahvili kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdi, notunu "Baa3" olarak teyit etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin devlet tahvili kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdi, notunu "Baa3" olarak teyit etti.
 


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin devlet tahvili kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdi, notunu "Baa3" olarak teyit etti.

Moody's'in internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Türkiye'nin dış finansman durumu üzerinde artan baskının, yurt içi ve yurt dışı yatırımcısının güvenini olumsuz etkilediği öne sürüldü.

Açıklamada, yükselen politik belirsizlikler ve azalan küresel likiditenin yatırımcı güvenini olumsuz etkilediği belirtilirken, "Kısa vadeli büyüme görünümündeki yavaşlama, ülke içinde siyasi çalkantılarla beraber siyasi belirsizlik ortamında büyümeyi güçlendirici reform beklentisinin azalması nedeniyle, orta vadeli büyüme trendi üzerinde belirsizliğe neden oldu" denildi.

Moody's, "Yakın vadede yavaşlayan bir ekonomik büyüme çerçevesi içerisinde orta vadeli büyüme konusundaki belirsizlik” olduğunu belirtirken, "Büyümeyi artırıcı yapıcı yapısal reformlar yerel politik türbülansa eşlik edebilecek daha belirsiz bir politika ortamı içerisinde azalış gösterebilir” ifadesini kullandı.

Moody’s Türkiye’nin kredi notunun "Baa3” olarak korunmasına gerekçe olarak ise, "Hükümetin güçlü mali ölçütleri, son yıllarda görülen borcun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) kapsamlı azalışı, döviz cinsinden borçlanmadaki azalış ve uzayan borç vadesi yapısı” olarak sıraladı.

Açıklamada, "Türkiye’nin ekonomik gücü, spesifik olarak büyüklüğü, varlığı ve ekonomik çeşitliliği aynı reyting kategorisinde yer alan ülkelere göre kıyasla daha kuvvetli olmaya devam etmektedir” ifadesini kullandı.

Not görünümündeki değişikliğe temel itici unsur olarak, "Artan politik belirsizlikten kaynaklı finansman pozisyonundaki yavaşlamanın” görüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Moody’s’in Türkiye’nin not görünümünde değişiklik kararı almasındaki temel unsur, politik dinamiklerin ve küresel likidite koşullarının, kur volatilesinde de görülmesi üzerine, uluslararası ve yerel yatırımcıların güveni üzerindeki olumsuz etkisidir. Bu durum ülkenin mevcut finansman zorluklarını artırmaktadır. Türkiye’de yerel politik risk oluşurken, Moody’s, son yerel seçimlerin sonucuna rağmen, Aralık 2013’ten beri yaşanan gelişmelerin iç yoğunlaşan politika bölünmesini vurguladığına işaret etmektedir.

Moody’s bu gerilimlerin parlamento seçimlerinin olacağı 2015 yılının en az ikinci çeyreğine kadar politik arenada devamlılık göstermesinin beklemektedir. Bu gerilim yerli ve yabancı yatırımcının güvenini azaltmıştır. Moody’s, büyük oranda cari açığına karşı olan finansman ihtiyacı ve Türk şirketlerinin, bankalarının ve kamunun yaklaşık 163 milyar dolarlık geri ödeme yapması yükümlülüğü nedeniyle, ülkenin ödemeler dengesinde baskıların yoğunlaşmasını beklemektedir.”

Türkiye ekonomisinin görece yüksek bir seviyede sermaye akışına bağımlılığı olduğunu belirtilen açıklamada, Türk bankalarının borç çevirme oranının finansal gerilim döneminde bile yüksek olduğunu, bankaların Merkez Bankası’nda tutulan rezervlerinin vadesi gelen borçların ödemesi için kullanılabileceğine işaret edildi.

"(Not artırılması) Yakın vadede olası değil"

Türkiye’nin not görünümde yapılan değişikliğe bir diğer önemli sebebinin Türkiye’nin zayıflayan büyümesi olduğu belirtilen açıklamada, 2014 yılında ekonomik büyümenin yüzde 2,5, 2015’te ise yüzde 3 olarak gerçekleşmesinin beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye’den ortalama kişi başına düşen milli gelir seviyesinin alım gücü paritesine göre 15,352 dolar olduğunu belirterek, bunun "Baa” olarak değerlendirilen ülkelerin ortalamasından yüksek olduğunu belirtti. Moody’s nominal GSYH’nın ise 2000-2013 yılları arasında üç kattan fazla artarak geçen 820 milyar dolara ulaştığına ve Türkiye’nin dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin kredi notunun önümüzdeki dönemde artırılması olasılığına ilişkin olarak, "Yakın vadede dış finansman dengesizlikleri büyük ve Türkiye halen dış finansman ve ödemeler dengesi üzerinde baskılara maruzken olası değil” ifadesini kullandı.

Açıklamada, "Moody’s Türkiye’nin kurumsal yapısından ve rekabetinde gelişmeler olursa, politik tansiyon azalır, yatırımcı güveni artar ve ekonomi gelişirse, Türkiye’nin dış finansmanı üzerindeki baskılar azalırsa reytingin artırılmasın değerlendirilebilir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin ilerleyen dönemde notunun indirilmesi olasılığına ilişkin olarak ise Moody’s, "Kamu finansmanındaki son dönemdeki gelişmelerin terse dönmesi, artan politik istikrarsızlık ve Türkiye’nin dış finansmanında artan baskılar, yabancı sermaye akışında ani bir duruş riskinin artması aşağı yönlü reyting baskısı oluşturabilir” değerlendirilmesinde bulundu.


AA
2014-04-11 13:19:15
  • Ziyaret: 10164
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0