Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Mısır'ın meşru cumhurbaşkanıyım

"Hapishane baskınları" davasında hakim karşısına çıkan Mursi, "Ben ülkenin meşru cumhurbaşkanıyım, mahkemenin beni yargılama yetkisi yok" dedi.

"Vadi'n Natrun Hapishanesi'nden kaçmak, baskın düzenlenmesine yardımcı olarak tutukluların kaçmasını sağlamak" suçlamasıyla hakkında açılan dava kapsamında yargılanan Muhammed Mursi ile 21 sanık, Kahire'nin doğusundaki Polis Akademesi'nde oluşturulan mahkemede hakim karşısına çıktı.

Mahkemede oluşturulan iki ayrı cam kafese konulan Mursi ile diğer sanıkların, mahkeme salonuna girerken Rabia işaretleri yaparak, "askeri yönetime son" sloganları attığı belirtildi.

Mursi'nin ayrı bir cam kafese, diğer sanıkların ise diğer cam kafese konuldukları ve yargılanmayı reddettiklerini ifade etmek için mahkeme heyetine sırtlarını döndükleri ifade edildi. Mahkeme daha önce başlayacağı duyurulan saate başlamadı.

İşaret diliyle mesaj verecek


AA'ya konuşan Mursi'nin savunma heyetinden avukat Hasan Salih, Mursi ile beraberindeki sanıkların seslerinin duyulmaması için özel önlem alındığına dikkat çekti.

Salih, şunları aktardı:

" Mursi ve beraberindeki sanıklar, seslerinin duyulmasına izin verilmemesi nedeniyle mesajlarını halka ve mahkeme heyetine ulaştırmak için işaret diline başvuracaklardır. Mahkeme salonuna kurulancam kafes sanıkların görüşlerini mahkeme ve savunma heyetine ifade etmelerine izin veren kanuna aykırı. Mahkeme heyetiyle nasıl iletişim kuracaklarını hala bilmiyorlar."

Kahire Ceza Mahkemesi Başkanı Şaban eş-Şami, Mursi'nin, yargılandığı davanın ilk duruşmasının canlı yayınlanacağını söylemişti.

Mursi, 28 Ocak 2011 sabahı, Müslüman Kardeşler’in Mübarek karşıtı gösterilere katılacağını açıklamasının ardından tutuklanarak Vadi'n Natrun Hapishanesi'ne konulmuş, 30 Ocak akşamı ise, ülke genelinde kitlesel firarların gerçekleşmesi sırasında çoğu Müslüman Kardeşler (İhvan) yöneticisi 34 kişi ile birlikte hapisten çıkarılmıştı.

Bununla ilgili açılan ve ''hapishane baskınları'' olarak bilinen davada 22'si tutuklu 131 zanlı bulunuyor, Mursi'nin de zanlılar listesinde 83 nolu zanlı olduğu ifade ediliyor.

Bu davanın dışında 3 davadan daha yargılanan Mursi, 2012 anayasasının 152. maddesi uyarınca yargılanmayı reddediyor.

İlk oturum gecikmeli başladı

AA'ya konuşan Mursi'nin savunma heyetinden avukat Hasan Salih, "Mursi cam kafese konulmayı istemediği için duruşma gecikmeyle başladı.

Mısır devlet televizyonu, savunma heyetinin " Mursi ile görüşme" isteği üzerine duruşmaya yarım saat ara verildiğini, görüşmenincam kafes içinde geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşeceğini ifade etti.

İlk kez beyaz elbise giydi

İlk kez sanıkların giydiği beyaz kıyafeti giyen Mursi, cam kafes içinde mahkeme başkanına yönelik, "Ben ülkenin meşru cumhurbaşkanıyım, 3 Temmuz'dan bu yana yapılan hiçbir uygulamayı tanımıyorum" ifadelerini kullandı. Mahkeme başkanı, Mursi'nin "Siz kimsiniz" demesi üzerine, "Ben Kahire Ceza Mahkemesi Başkanıyım" şeklinde cevap verdi.

Mursi'nin cam kafeste sesinin açıldığı sırada, "mahkeme heyetinin kendilerini yargılamaya yetkisi olmadığını, kendisinin ülkenin meşru cumhurbaşkanı olduğunu, şu anda neden bu cam kafeste bulunduğu hakkında bir fikrinin olmadığını" dile getirdiği belirtildi.

Rabia işaretiyle slogan

Öte yandan diğer sanıkların cam kafesin içinden sloganlar attığı ve Rabia işareti yaptıkları gözlenirken, sanıklar, mahkeme heyetinin söylediklerini işitmediklerini belirtti.

Mahkeme başkanı, sanıkların söylemlerine yönelik, "Biz sizi gayet iyi duyuyoruz, mahkemedeki ses sistemi defalarca kontrol edildi. Mahkemede kargaşa çıkarmaya çalışıyorsunuz" ifadedelerine yer verdi.

Duruşma sırasında Mursi'nin cam kafesten dışarıya sesinin ulaşmasını sağlayan mikrofonun sık sık kapatıldığı belirtildi.
Savunma heyetinde yer alan avukat Muhammed ed-Dimati, duruşmada mahkemenin "formalite" olduğunu söylemesi üzerine, mahkeme başkanı böyle bir nitelendirmenin kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

''Hapishane baskınları'' olarak bilinen davada 22'si tutuklu 131 zanlı bulunuyor, Mursi'nin de zanlılar listesinde 83 nolu zanlı olduğu ifade ediliyor.

Bu davanın dışında 3 davadan daha yargılanan Mursi, 2012 anayasasının 152. maddesi uyarınca yargılanmayı reddediyor.

Duruşma ertelendi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi'nin de yargılandığı 131 sanıklı ''hapishane baskınları'' davasının duruşması 22 Şubat'a ertelendi.

AA
Etiketler: muhammed mursi, mısır
2014-01-28 16:23:02
  • Ziyaret: 12274
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0