Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Mısır ekonomik krizin eşiğinde

Hükümetlerin son yıllarda uyguladığı ekonomi politikaları ve turist sayısındaki azalma başta olmak üzere bazı nedenlerle Mısır ekonomisi sıkıntılı bir dönem geçiriyor.

Mısır'da son üç yılda iş başına gelen üç ayrı hükümet tarafından uygulanan ekonomi politikaları, Süveyş Kanalı gelirlerinin azalması ve 31 Ekim 2015'te Sina Yarımadası'nda düşen Rus yolcu uçağının ardından turist sayısında yüzde 70'lere varan gerileme, ülkeyi ekonomik krizin eşiğine getirdi.

döviz rezervlerinde yaşanan azalma, Mısır cüneyhinin dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Serbest piyasada bir yıl önce ABD dolarının değeri 8 cüneyh iken bugünlerde 17 cüneyhe kadar yükseldi.

Hükümetin üç ay önce doların yükselişini durdurmak için ülkedeki bütün döviz bürolarını kapatması, doların da karaborsasının oluşmasına ve daha fazla artmasına neden oldu.

Doların yükselmesi, ayrıca temel gıda fiyatlarını yüzde yüz oranında artırdı. Özellikle son bir aydır ülkede yaşanan şeker kıtlığı sorunu bir türlü çözülemedi. Güvenlik birimleri, şeker tüccarları ve karaborsacıların depolarına baskınlar yaparak stoklarına el koyuyor.

Bakkallarda şeker bulmanın neredeyse imkansız olduğu Mısır'da, büyük marketlerin yer aldığı Kahire, Giza ve İskenderiye gibi kentlerde ise kişi başına en fazla 5 kilogram şeker veriliyor. Krizden önce 5 cüneyh olan şekerin kilogram fiyatı 10 cüneyhi geçti.

Piyasada pirinç sıkıntısının da başladığı söylentileri, halkın bu ürüne adeta hücum etmesine neden oluyor.

Hükümetten "seyyar bakkal" çözümü
Mısır hükümeti, bakkallarda bulunmayan veya pahalı satılan diğer temel gıda maddelerinde de kriz yaşanmasını engellemek için başkent Kahire'nin yoksul kesimleri ve diğer şehirlerde kamyonlarla dolaşan "seyyar bakkal"larla halkın ihtiyacını gidermeye çalıyor.

Kahire'nin 100 kilometre güneyindeki Feyyum kentinde yaşayan 28 yaşındaki Ahmed Mustafa, yaptığı açıklamada, kişi başına verilen 2 kilogram ucuz şekeri almak için sırada beklediğini bildirdi.

Devletin gelişmesi, güçlü olması ve ayakta kalmasını istediklerini belirten Mustafa, "Hükümet, hayat pahalılığı ile mücadele etmek için seyyar dükkanlarla halka ucuz gıda şeker, yağ, pirinç satmaya çalışıyor ancak tüccarlar kendi kazançları için fiyatları yükseltiyor." ifadesini kullandı.

Mısır Tedarik Bakanlığı, ülkede temel gıda maddelerinde son dönemde başlayan krizi gidermek ve piyasaları rahatlatmak için 8 milyon koli gıda maddesini "seyyar dükkanlar" vasıtasıyla dar gelirli halka yarı fiyatına satacağını açıkladı.

Hükümetin bu tarihten önce olası eylemleri hafifletmek için "seyyar dükkanlar" aracılığıyla halka ucuz gıda maddesi satarak, sokağın tepkisini azaltmayı hedeflediği iddia ediliyor.
AA
2016-11-03 10:26:00
  • Ziyaret: 13349
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0