Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Mısır'da seçim merkezleri 'kışla' gibi

Mısır'da anayasa referandumu çerçevesinde, oy kullanılacak seçim merkezlerinin önünde görev yapan askerler kum torbalarından oluşturulan siperlerin arkasında "seçim nöbeti" tutuyor.

Mısır'da anayasa referandumu çerçevesinde, oy kullanılacak seçim merkezlerinin etrafında alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekiyor.

Merkezlerin önünde görev yapan askerler, kum torbalarından oluşturulan siperlerin arkasında "seçim nöbeti" tutuyor. Okul önlerindeki bu görüntüler, adeta buraların "kışlaya çevrildiği" izlenimini veriyor.

Giza Valisi Ali Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim günü yaşanabilecek her türlü şiddet olayına karşı, güvenlik önlemlerinin sıklaştırıldığını belirtti. Bu kapsamda oy kullanılacak okullarda, bomba imha uzmanlarının araştırma yaptığını aktaran Abdurrahman, ana caddelerde de güvenlik güçlerine ait ekip araçlarının sürekli devriye gezeceğini ve birçok noktaya askerlerin konuşlandırılacağını söyledi.

Mısır'da 3 Temmuz'daki askeri darbenin ardından, 2012 yılında halk oylamasıyla kabul edilen anayasa askıya alınmış ve ülkedeki siyasi sürece ilişkin yeni bir yol haritası belirlenmişti. Askıya alınan anayasa maddeleri üzerinde, "Hazırlık Komisyonu" tarafından yapılan düzenlemelerin ardından hazırlanan 247 maddelik yeni anayasa taslağı, 14-15 Ocak'ta referanduma sunulacak.

Protestolar devam ediyor

Mısır'da, 14-15 Ocak'ta yapılması planlanan anayasa referandumu düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Başkent Kahire, İskenderiye, Süveyş, Beni Süveyf, Şarkıye ve Kefr el'Şeyh kentlerinde, Dabeyi Ret ve Meşruiyeti Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısıyla yapılan gösterilere çok sayıda kişi katıldı.

Kahire'de Şobra'l Hayme ve Giza gibi birkaç merkezde düzenlenen protestolarda göstericiler, referandumdan bir gün önce seçmenleri halk oylamasını boykot etmeye çağırdı.

İskenderiye'de Amiriye bölgesinde "Sabah 7" hareketine mensup protestocular ile Süveyş'te Ceyş Caddesi üzerinde insan zinciri oluşturan genç kızlar vatandaşlara dağıttıkları bildirilerle referanduma katılmama çağrılarını yineledi.

Delta bölgesinin önemli merkezlerinden Şarkıye ve Kefr el'Şeyh'te de farklı noktalarda anayasa boykotçuları uzun insan zincirleri oluşturdu.

Beni Süveyf kentinde gelişi güzel tutuklamalar ve gösterilerde insanların öldürülmesini de protesto eden kalabalıklar şehir turu atarak boykot çağrısında bulundu.

Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde sloganların atıldığı gösterilerde, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğrafları ile Rabia işareti olan dövizler taşındı, gösteriler olaysız geçti.

Darbeyi Ret ve Meşruiyeti Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrıda bulunduğu Anayasa referandumunu boykot gösterileri 4 gündür aralıksız devam ediyor.

Güçlü Mısır Partisi'nden boykot kararı

Başkent Kahire'de düzenlenen basın toplantısında Güçlü Mısır Partisi Genel Sekreteri Ahmed Salim, partisinin referandumu boykot edeceğini ancak ülkenin yüksek menfaatleri ve ülke evlatlarının kanlarının dökülmemesi hedefiyle hiçbir şekilde oylama günü yapılacak olan boykot gösterilerinin bir parçası olmayacaklarını söyledi.

Daha önce referanduma katılıp "hayır" oyu kullanacaklarını açıklamalarına rağmen bu kararlarından vazgeçtiklerine dikkati çeken Salim, partisinin referandumu boykot kararının arkasındaki nedenin, hükümetin halkı "evet" demeye yönlendirmesi ve "hayır" diyenlerin gözaltılara maruz kalarak ihanetle suçlaması olduğunu vurguladı.

Güçlü Mısır Partisi 9 Aralık'ta yaptığı açıklamada referandumu boykot etmeyeceğini ancak, hazırlanan anayasa taslağının vatandaşların çıkarlarını gözetmesi konusunda içeriğinin kabul edilemez olmasından dolayı "hayır" oyu kullanacağını kaydetmişti.

AA
Etiketler: mısır
2014-01-13 19:36:34
  • Ziyaret: 10843
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0