Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Mısır'da öğrencilerin gösterileri sürüyor

Mısır'da yeni öğretim yılının ikinci gününde öğrenciler, resmi makamların "siyasi eylemlerden uzak durulması" uyarısına rağmen darbe karşıtı gösterilerine devam ediyor.

Mısır'da yeni öğretim yılının ikinci gününde öğrenciler, Eğitim ve Öğretim Bakanlığı'nın "siyasi eylemlerden uzak durulması" uyarısına rağmen darbe karşıtı gösterilerine devam ediyor.

Darbe karşıtı gruplar, sabah saatlerinden itibaren başta başkent Kahire olmak üzere ülke genelinde gösteriler düzenledi.

Kahire Üniversitesi'nde öğrenciler, darbe karşıtı gösterilerinde, "Biz öğrecileriz, bu da sözümüz: 'Sisi gider, biz de evimize gideriz", "Üniversitenin saati özgürlük vaktine gelsin, Sisi gitsin" sloganları ile askeri darbeyi ve Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'yi protesto etti. Göstericiler, darbe karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen "Rabia işareti" yaptı ve bu sembolü taşıyan tişörtler giydi.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısıyla düzenlenen gösteriler kapsamında yerel saatle sabah 07.00'da şehrin batısındaki Haram Caddesi'nde, Rahmet Mescidi önünde oturma eylemi yapıldı. Eylem saat 10.00'a kadar devam ederken, başkentin Elf Mesken Meydanı, Lübnan Meydanı, 6 Ekim yolu üzerinde de darbe karşıtları gösteriler düzenledi. Rabia işaretleri yapan ve halkı sivil itaatsizlik eylemlerine çağıran sloganlar atan göstericiler, darbeyle görevinden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de resimlerini taşıdı.

Öte yandan Süveyş kentindeki Süveyş Ezher Enstitüsü önünde yapılan gösteri sırasında karşıt görüşlü gruplar arasında arbede çıktığı bildirildi. Ulusal İttifak Hareketi'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin, darbe yanlılarının gösteri yapan gruba saldırmasına izin verdiği ve "yere düşen öğrencilerin çığlıklarına" aldırmadığı suçlamasında bulundu. Güvenlik yetkilileri ise çatışmaların öğrenciler arasında çıktığını, emniyet güçlerinin hiçbir tarafın yanında veya karşısında yer almadığını savundu.

Eş-Şarkıyye ilinde de darbe karşıtı ve destekçisi öğrenciler arasında küçük çapta çatışmalar çıktığı bildirildi. Darbeye destek veren öğrencilerin Edebiyat Fakültesi önünde insan zinciri oluşturan darbe karşıtı grubun açtığı pankartları yırttığı belirtlirken, olayda kimsenin yaralanmadığı kaydedildi.

Görgü tanıkları, Beni Suveyf kentinde "Darbe Karşıtı Öğrenciler" hareketinin Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlediği gösterinin güvenlik güçlerince dağıtıldığını, üç öğrencinin gözaltına alındığını bildirdi.

Nil Deltası'da yer alan Kalyubiye, Süveyş Kanalı'nın kuzeyindeki Port Said, ülkenin orta kesimindeki Minya ve Feyyum kentlerinde de darbe karşıtı gösteriler ve sivil itaatsizlik eylemleri düzenlendiği belirtiliyor. (aa)
Etiketler: mısır
2013-09-22 18:47:01
  • Ziyaret: 9735
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0