Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Mısır'da öğrenci gösterileri sürüyor

Mısır üniversitelerinde, yeni gösteri yasasını ve gözaltı operasyonlarını protesto eden darbe karşıtı öğrencilerin eylemleri sürüyor.

Mısır üniversitelerinde, yeni gösteri yasasını ve gözaltı operasyonlarını protesto eden darbe karşıtı öğrencilerin eylemleri sürüyor.

Ezher, Kahire, Ayn Şems, Süveys, İskenderiye, Zakazik, Munufiye, Feyyum, Beni Süveyf, Kına, Şibini Kum, Minya, Mansura ve Dakahliye üniversitelerindeki gösteriler devam ediyor.

Başkent Kahire’de sabahın erken saatlerinden itibaren Ezher’e ait fakülte binalarının önünde bir araya gelen öğrenci grupları, "Arkadaşlarımız serbest bırakılmadan eğitim yok” yazılı pankartlar taşıdı. Salı günü büyük bir gösteri yapma hazırlığı içinde oldukları belirtilen öğrenciler gösteri sırasında sık sık Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib ve Savunma Bakanı Abdülfettah es-Sisi aleyhinde sloganlar attı.

Başkentteki diğer üniversitelerden Ayn Şems ve Kahire Üniversitesi'nde de darbe karşıtı çok sayıda öğrenci derslere girmeme kararı aldı. Tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen öğrenciler, mühendislik fakültesi öğrencisi Muhammed Rıza’nın öldürülmesinde sorumluluğu olanların da bulunmasını talep etti.

Ayn Şems Üniversitesi'nde kısmi boykota başladıklarını dile getiren öğrenciler, fakülte bahçesinde kurdukları çadırda oturma eylemlerini sürdürüyor.

Kahire’nin güneyinde Feyyum kentindeki Fen Bilimleri Fakültesi öğrencileri de gösteri kanununa karşı olduklarını derslere girmeyerek duyurmaya çalıştı. Güvenlik güçlerinin kampüse girmesini eleştiren öğrenciler, üniversite güvenlik müdürünün istifasını istedi.

İskenderiye’de dördüncü gününü tamamlayan boykot eylemlerinde ise öğrencilere destek veren mühendislik fakültesinden bazı öğretim üyeleri derslere katılmayacaklarını dile getirdi. Üniversitede karşıt fikirli öğrenciler arasında kavga çıktığı ve kavganın zaman zaman sokağa taştığı belirtildi.

Zakazik Üniversitesi’ne bağlı Edebiyat fakültesinde de "Sabah 7 Hareketi” mensubu kızlara destek amacıyla yapılan gösteride slogan atan kız öğrencilere karşılık verilmesi üzerine tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine 6 öğrenci yaralandı.

Mısır Savcılığı'ndan Muhammed Rıza açıklaması

Mısır Savcılığı, geçen perşembe günü gösteriler sırasında yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Muhammed Rıza'nın, "polis kurşunuyla değil, göstericiler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini" öne sürdü.

Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada, olay günü aralarında Muhammed Rıza'nın da bulunduğu bir grup ögrencinin Kahire Üniversitesi'nde düzenlenen eylemde olayları sakinleştirmek için polis ile göstericiler arasında etten duvar ördüğü ifade edildi.

Açıklamada, "Olaylar sırasında bazı kız ve erkek öğrenciler, ateş açtı. Öğrencilerin açtığı ateşte kurban Rıza, göğsüne ve karnına isabet eden saçma ile hayatını kaybederken, bazı göstericiler de yaralandı. Yaralılar, arkadaşları tarafından olay yerinden hızla uzaklaştırıldı" denildi.

Savcılık, adli tıptan gelen Muhammed Rıza'nın "saçma atan silahla" vurulduğu yönündeki rapora dikkati çekerek, olayın gerçekleştiği gün üniversitede güvenliği sağlamakla görevli emniyet güçlerinin saçma atan türde silah bulundurmadıklarını kaydetti.

Açıklamada ayrıca, "Olay günü kız ve erkek öğrenciler, üniversite içinde gösteri düzenledi. Öğrencilerin gösteri sırasında Muhammed Mursi'nin resimlerini taşıdığı ve Rabia işareti yaptığı gözlemlendi. Daha sonra göstericiler, eylemlerini kampüsün dışına taşırarak, Nahda Meydanı'na yöneldi. Bu esnada yolları keserek trafik akışını bozdular. Göstericiler emniyet güçlerinin dağılmaları yönündeki çağrısına olumsuz karşılık verdi. Bunun üzerine güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak ve trafiği açmak için tazyikli su kullanmak ve eylemlere müdahale etmek zorunda kaldı" ifadeleri kullanıldı. (aa)
Etiketler: mısır
2013-12-02 21:45:36
  • Ziyaret: 10528
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0