Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Mısır'da gergin cuma

Mısır'daki gösterilerin 99. gününde cuma namazının ardından gerginlik yaşanıyor. Tahrir Meydanı trafiğe kapatılırken, askerler darbe karşıtlarını göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalışıyor.

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından başlayan darbe karşıtı gösteriler 14 haftayı geride bıraktı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi’nin çağrısıyla başta Kahire olmak üzere birçok kent ve kasabada düzenlenen protestolar 14 haftadan bu yana sürüyor.

Başkent Kahire'deki Nasr City Mahallesi'nde cuma namazı sonrası Selam Mescidi'nden çıkan darbe karşıtları, Rabia Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Emniyet güçleri ve askerler, Abbas Akkad Caddesi'ni takip ederek Rabia Meydanı'na yönelen darbe karşıtlarını Tiba Mall yakınında kurdukları barikatlarla engelledi.

Rabia Meydanı yakınına gelen göstericiler, askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi lehinde slogan attı. Eylemciler, tel örgü ve barikatlarla kapatılmış meydanın önünde bekleyişlerini sürdürüyor.

Görgü tanıkları ise çevredeki binalara keskin nişancıların konuşlandığını ve emniyet güçlerinin kameralarla göstericileri kayda aldığını öne sürdü.

Darbe karşıtları Tahrir yolunda

Tahrir Meydanı yakınında da bir araya gelen darbe karşıtları, Mursi'ye destek sloganları attı. Rabia işaretinin bulunduğu pankartlar ve çeşitli flamalar taşıyan göstericiler, Abdulmunim Riyad Meydanı tarafından Tahrir'e girmeye çalışıyor.

Göz yaşartıcı gaz


Meydanı sabah saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatan ve tüm girişlere tanklarla konuşlanan askeri birlikler, darbe karşıtlarını göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalışıyor.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bugün düzenlenen gösterilerde şu ana kadar ölen olmadığı, Kahire ve Asyut'ta 9 kişinin yaralandığı bildirildi.

Giza'da çatışma


Başkent Kahire'nin yanısıra ülke genelindeki kent ve kasabalarda da gösteriler düzenleniyor.

Giza kentindeki gösterilerde güvenlik güçleri ile Mursi yanlıları arasında çatışma çıktı.   (aa)
Etiketler: mısır
2013-10-04 18:55:41
  • Ziyaret: 10916
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0