Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn'a ilk ziyaret Suriye'den

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, göreve gelmesinin ardından ilk resmi temasta Beşşar Esed'in özel temsilcisi ve Suriye rejiminin Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanı Azzam'ı kabul etti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, göreve gelmesinin ardından ilk resmi temasında Beşşar Esed'in özel temsilcisi ve Suriye rejiminin Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanı Mansur Azzam'ı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Avn, ilk resmi teması kapsamında Beşşar Esed'in temsilcisi Azzam ile başkent Beyrut'un güneyindeki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

Azzam, basına kapalı gerçekleşen görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen hafta göreve gelen Avn'a Beşşar Esed'in tebriklerini ilettiğini belirterek, görüşme sırasında "Avn'ın iki ülke halkları ve Beşşar Esed arasındaki kardeşçe bağların önemini vurguladığını" ifade etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Mişel Avn'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına destek açıklaması yapmıştı. Lübnan Meclisi'nde geçen hafta düzenlenen oturumda Mişel Avn cumhurbaşkanı seçilmişti. Esed geçen hafta Avn'ın seçilmesinden sonra da tebrik mesajı göndermişti.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in de İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Avn'a tebriklerini iletmek ve temaslarda bulunmak üzere akşam saatlerinde Lübnan'a gelmesi bekleniyor.

Suriye rejimi ve Avn arasındaki ilişkiler
Lübnan'da 1975-1990 yılları arasında yaşanan Lübnan İç Savaşı'nda Hristiyanların önde gelen isimlerinden General Avn, iç savaşı sonlandıran Taif Anlaşması'nı kabul etmeyerek silahlı mücadele başlatmıştı. Avn bu yıllarda ülkesindeki Suriye ordusuyla da karşı karşıya gelmişti. 

Bu süreçte Avn'ın komuta merkezi olarak kullandığı Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı 1990'da Suriye ordusu tarafından kuşatılarak, bombalanmıştı. Avn, sarayı terk ederek Beyrut'taki Fransız Büyükelçiliği'ne sığınmış, daha sonra ise 15 yıl sürgünde kalacağı Fransa'ya gitmişti. 

Ülkede iki buçuk yıl süren cumhurbaşkanlığı krizinin ardından Mişel Avn geçen pazartesi günü mecliste yapılan 46'ncı oturumda Lübnan'ın 13'üncü cumhurbaşkanı seçilmişti. 
AA
2016-11-07 15:06:18
  • Ziyaret: 12841
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0