Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 19 Nisan 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Kuraklık buğday üretimini vurdu

Çukurova'da olumsuz hava koşulları nedeniyle geçen yıla göre rekoltede yüzde 25-30 civarında kayıp beklenen buğdayda zararın tahmin edilenden daha fazla olduğu bildirildi.

 Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova'da, hasadına başlanan ve olumsuz hava koşulları nedeniyle geçen yıla göre rekoltede yüzde 25-30 civarında kayıp beklendiği, buğdayda zararın tahmin edilenden daha fazla olduğu bildirildi.

Çukurova'nın bereketli toprakları bu yıl yeterli yağış olmadığı için verimsiz bir dönem geçirirken, bu durumdan en çok buğday üretimi etkilendi. Rekoltede önemli kayıpların beklendiği Adana'da son 30 yılın en düşük veriminin alınacağı belirtildi.

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen,  yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde etkili olan olumsuz hava koşulları ve kuraklığın Çukurova yöresinde de hissedildiğini, özellikle ocak ayından itibaren hububat ekiminde çok ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Yörede buğday hasadının başladığını anımsatan Girmen, "Yaşanan kuraklık sonucu bölgede tahminlerimizin de üzerinde bir verim düşüklüğü gerçekleşecek gibi gözüküyor" dedi.

Türkiye'de yılda üretilen yaklaşık 22 milyon tonluk buğdayın 720 bin tonunun Adana'dan karşılandığını bildiren Girmen, şunları kaydetti:

"İlk tahminlerimizde bölgedeki  buğday rekoltesinin yüzde 25-30 civarında gerileyeceğini tahmin ediyorduk. Hasat başladıktan sonra durum daha da netleşti. İlk edindiğimiz bilgiler Adana'da belkide son 30 yılın en düşükbuğday rekoltesinin gerçekleşeceğini gösteriyor. İnşallah daha fazla verim kaybı yaşanmaz. Buğday, ülkemizdeki stratejik ürünlerden biri. İnşallah diğer bölgelerdeki verimlerde çok oynama olmaz ve ülkemizin ihtiyacı olan buğday yine kendi üretimimizle karşılanmış olur. Ama Adana'da geçen yıl ki 700 bin tonluk ürün rekoltesin bu yıl 450-500 bin ton civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Bu da maalesef son 30 yılın en düşük verimi olacak."

Girmen, kuraklık karşısında yapılabilecek çok fazla bir şey olmadığına dikkati çekerek, bu durum karşısında risk yönetiminin çok büyük önem taşıdığını vurguladı.

Kuraklığa dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesi ve tercih edilmesinin önemli bir konu olduğunu aktaran Girmen, bu konuda ilgili bakanlığın bir planlama yapacağını düşündüklerini ifade etti.

Üretim sürdürülmeli

Girmen, kuraklığın tarım sigortası kapsamında olmadığına işaret ederek, kurak geçen sezonlarda üreticilere farklı destekler sağlanarak üretimin sürdürülebileceğini kaydetti.

Tarımın ülkeler için çok stratejik olduğunu dile getiren  Girmen, "Tarım özellikle ülkemiz için sosyal bir yapısı olan bir sektör. Mutlaka her sektörün bir sosyal yapısı var ama tarımdaki sosyal yapı diğer hiçbir sektörde yoktur. Dolayısıyla ciddi bir planlama yapılarak üretimin devam ettirilebilmesi çok önemli. Tarımın sürdürülebilirliği burada bir kez daha ortaya çıkıyor" diye konuştu.


AA
2014-05-22 11:47:07
  • Ziyaret: 12038
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0