Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Kıbrıs müzakerelerinde kritik dönemeç

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, toprak başlığı ve çözümlenmemiş diğer tüm konular ilgili 7/11 Kasım'da İsviçre'de bir kez daha biraraya gelecek.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde devam eden müzakereler, 7-11 Kasım arasında İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında devam edecek.

Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü İyi Niyet Misyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lideri Nikos Anastasiadis'in, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin himayelerinde Kıbrıs müzakerelerini 7-11 Kasım arasında İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında sürdürmeye karar verdikleri belirtildi.


İsviçre’de yapılacak görüşmede toprak başlığı ve çözümlenmemiş diğer tüm konulara birbirleriyle bağlantılı şekilde odaklanılacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Liderler, 2016 yılı içerisinde bir çözüme ulaşılabilmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapma yönündeki ortak bağlılıkları ile uyumlu olarak, İsviçre’deki toplantılarının müzakerelerin son aşamasının önünü açacağına dair ümitlerini belirttiler.

Liderler, İsviçre’de yapacakları toplantı öncesinde tartışmalarını tamamlamış olduklarından, 31 Ekim tarihinde planlanmış olan görüşmeleri yerine müzakerecilerine bir araya gelme talimatı verdiler. İki lider, söz konusu toplantıya ev sahipliği yapmayı teklif eden İsviçre hükümetine göstermiş olduğu cömertlik için teşekkür etmektedirler. Liderlere İsviçre’de müzakere heyetleri ve ilgili konuların uzmanları da eşlik edecektir."

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin arabuluculuğunda, 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Akıncı ve Anastasiadis daha önce de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile 25 Eylül'de New York'ta üçlü görüşme gerçekleştirmişti.
AA
2016-10-27 17:43:48
  • Ziyaret: 14014
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0