Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Kerry: 'İhtilafta olduğumuz noktalar var'

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İran ile yürütülen nükleer müzakereler konusunda Fransa ile aynı görüşü paylaştıklarını belirterek, "Bazı ilerlemeler kaydettik ancak ihtilafta olduğumuz noktalar var" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kerry, Fabius ile İran ile 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakereler, IŞİD terör örgütü ve Suriye'deki iç savaşı görüştüklerini aktardı.

Kerry, nükleer müzakerelere ilişkin, "Bazı ilerlemeler kaydettik ancak ihtilafta olduğumuz noktalar var. Anlaşmanın gelecek günlerde acil bir şekilde yapılması gerekmiyor. Sağlam bir anlaşma yapmak istiyoruz. Bu durum, nükleer programı isteyen İran'a bağlı" diye konuştu.

Mali'de bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Fransız vatandaşı için ABD Başkanı Barack Obama'nın taziye mesajını Fabius'a ilettiğini kaydeden Kerry, korkunç saldırının lokantada bulunan masum insanları hedef aldığını ifade etti. Başkent Bamako'daki saldırıda beş kişi ölmüştü.

Fabius ise İran ile nükleer müzakerelerde bazı alanlarda gelişmeler kaydedildiğini belirterek, "Sadece müzakereleri yürüten ülkeler açısında değil, bütün dünyanın güvenliği için sağlam bir anlaşmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Fransız bakan, İran'ın nükleer faaliyeti konusunda şeffaf olması gerektiğini ve anlaşmazlık bulunan konuların genel olarak nükleer üretimin büyüklüğü, süresi ve kontrolü olduğunu söyledi.

Mali'deki silahlı baskının menfur ve alçakça bir saldırı olduğunu söyleyen Fabius, saldırının bilançosunun çok ağır olduğunu ve Mali'deki yetkililerin olay sonrası hemen harekete geçmesini takdir ettiğini belirtti.

İran ile BM Güvenlik Konseyi üyesi beş ülke ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında sürdürülen müzakerelerin bir sonraki turunun 15-20 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi bekleniyor. Nükleer görüşmelerde daha önce nihai anlaşmaya varılamamış, müzakereler 1 Temmuz 2015'e kadar uzatılmıştı. Taraflar, mart sonuna kadar ön anlaşma niteliğindeki bir çerçeve anlaşma yapmayı hedefliyor.

AA
Etiketler: john kerry, abd
2015-03-07 20:47:55
  • Ziyaret: 11563
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0