Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 28 Eylül 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İtalya'da yeni hükümet kurma çalışmaları sürüyor

İtalya'da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, yeni hükümet kurma çalışmaları kapsamında parlamentoda temsil edilen siyasi partilerin temsilcileriyle istişarelerini sürdürdü.

İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, yeni hükümet kurma çalışmaları kapsamında parlamentoda temsil edilen siyasi partilerin temsilcileriyle istişarelerini sürdürdü.

Ülkede geçen pazar yapılan anayasa değişikliği referandumundan ağır yenilgiyle çıktıktan sonra istifa kararı alan ve dün bütçe yasasının da parlamentodan onay almasıyla istifa eden Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon hükümeti yerine, yeni hükümet kurulması çalışmaları sürüyor.

Siyasi istişarelerin dünkü ilk gününde parlamento başkanları ve eski cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile cumhurbaşkanlığı sarayında görüşen Cumhurbaşkanı Mattarella, bugün parlamentoda temsil edilen siyasi partilerden 17 ayrı heyeti kabul etti.

Mattarella’nın yarın da parlamentoda daha çok sandalyesi olan siyasi partilerin temsilcilerini ağırlaması bekleniyor.

İtalyan basınına yansıyan kulis bilgilerine göre, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın hükümet kurma çalışmalarını bir an önce tamamlamak istediği ve parlamentoda çoğunluğu bulunan bir hükümet kurma amacında olduğu belirtildi.

Kulislerde başbakanlık için görevinden ayrılan hükümette Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Paolo Gentiloni ismi öne çıkmaya başladı.

Renzi’den kritik görüşmeler
Öte yandan, Cumhurbaşkanı Mattarella siyasi istişarelerini sürdürürken, görevinden ayrılan ve vekaleten görevi sürdüren Başbakan Matteo Renzi ise başbakanlık sarayında dikkat çekici ikili temaslarda bulundu.

Renzi, adı başbakanlık için geçen Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan, Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ve Kültür Bakanı Dario Franceschini ile ayrı ayrı görüştü.

Bu üç isimden biri altında seçim yasası yapacak geniş ulusal koalisyon hükümeti kurulması ya da mevcut çoğunlukla yine Renzi’nin liderliğinde aynı amaçla yeni bir hükümet kuruması dillendirilen senaryolardan.

Kuzey Birliği ve Fratelli D'Italia (İtalya'nın Kardeşleri) gibi aşrı sağa yakın partiler ise en kısa sürede erken seçime gidilmesi çağrısı yaptı. 
AA
2016-12-10 11:03:12
  • Ziyaret: 13705
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0