Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İşte Erdoğan'ın sözünü ettiği "darbe" panelinin görüntüleri

Mısır'daki darbenin iki yıl önce açıkça dile getirildiği panelin görüntüleri ortaya çıktı.

 Mısır'daki darbenin iki yıl önce açıkça dile getirildiği panele ilişkin görüntüler yayınlandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen "Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı"ndaki "Mısır'da ne diyorlar: Demokrasi, sandık değildir. Arkasında neresi var, İsrail var" sözlerine gerekçe teşkil eden panelde, İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni ile Fransız yazar Bernard Henry Levy'nin diyaloğu şöyle:

"Soru: Benim sorum Sayın Levy'e. Ahlaki ve reel politik arasındaki seçimi nasıl yaparız? Diyelim ki biz şu an eylüldeyiz ve Mısır'da seçimler var. Farz edelim ki Müslüman Kardeşler seçimi kazanmış, parlementodaki çogunluğu sağlamışlar. Sizin pozisyonunuz bu durum karşısında nasıl olurdu? Mısır'daki askeri rejimin Müslüman Kardeşler'in iktidara gelmesini engelleme fikrini kabul eder miydiniz Cezayir'de olduğu gibi? Yoksa demokrasi oyununu oynayıp Mısır'da Müslüman Kardeşler'in kazanmasına izin mi vereceğiz, Hamas'ın Gazze'de yaptığı gibi?

Levy: Cezayir'de 1992'de sürecin kesintiye uğratılmasından yanaydım. Bana oradaki gücün demokrasiye karşı olduğu gözüktü. Aynı şeyleri Gazze için de hissettim. O bir darbeydi. Demokratik darbeydi ama darbeydi.

Eğer Müslüman kardeşler Mısır'da kazanırsa ben demokrasi böyle istedi demeyeceğim. Tekrar söylemek gerekirse: Demokrasi sadece seçimlerden ibaret değildir, değerleri bünyesinde barındırır. Ama benim inancım şu ki iddiada bulunmak isterseniz bence Mısır'da uzman değilim ama ne olacağına, herkes gibi bir şeyler söylemek gerekirse Mısır'da hakim olan yeni atmosfer, Müslüman Kardeşler için iyi bir kazanım olmayacak. Ben burada ve başka yerlerde dile getirilen teoriyi yani Muslüman Kardeşlerin tek organize güç olduğunu kabul etmiyorum. Asker var. Yanılıyor olabilirim ama benim öngörüm, kendi etkilerini bizzat kendileri azaltacaklar.

Soru: Sadece anlamak istiyorum eğer onlar (Müslüman Kardeşler) meşru seçimleri kazanırlarsa orduyu, Müslüman Kardeşleri iktidara getirmemek için güçlü bir şekilde teşvik eder misiniz?

Levy: Ben onların iktidara gelmelerinin engellenmesini talep ederdim.

Tzip Livni: Evrensel kurallar içerisinde.

Levy: Cezayir'de dedim ve pişman değilim. Orada kötü bir dönem kargaşa, kaos ve cinayetlerle açıldı. Ama onlar, iktidara gelmelerine izin verilseydi her şeyin daha kötü olabileceğine inanıyordu."  
  aa
2013-08-21 11:03:28
  • Ziyaret: 15078
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0