Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Ekim 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İsrail ordusu bir kez daha kendi askerini vurdu

İsrail'in son Gazze operasyonunda İsrail ordusu askeri Hadar Goldin'i ölüdürdüğü iddia edildi.

İsrail’in Koruyucu Hat operasyonu devam ederken 1 Ağustos’ta Hamas tarafından pusuya düşürülen biri binbaşı 3 askerden ikisi hayatını kaybetmiş, asteğmen Hadar Goldin ise kaçırılmıştı. O dönemde hemen akıllara Hamas’ın 2006’da kaçırıp 2011’de 1027 Filistinli mahkumun salıverilmesi karşılığında serbest bıraktığı İsrailli onbaşı Gilat Şalit gelmişti. Savunma Bakanı Moşe Ya’alon’un yeğeni olan askerin daha sonra öldüğü açıklanmıştı. O dönemde İsrail ordusunun 1986’dan beri yürürlükte olan Hannibal Protokolü’nü uygulayarak kendi arkadaşlarını öldürdüğü iddiası ortaya atılmış ancak bu hiçbir zaman doğrulanmamıştı. Bu protokol, bir askerin kaçırılması durumunda askerin canına zarar geleceği bilinse de İsrail devletini teröristlerle müzakere edecek bir duruma düşürmemek için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını öngörüyor. Yani kısacası, bir asker kaçırılırsa ve onu kurtarmak mümkün değilse kaçıranlarla birlikte öldürülmesine yetki veriliyor. İşte bu protokolün Goldin için de uygulandığı İsrailli haber sitesi Ynet’e sızan telsiz konuşmalarıyla da doğrulandı.

‘Geri zekalılar, moronlar’

Kayıtlarda Goldin’in bağlı olduğu Givati Tugayı’nın komutan Albay Ofer Winter ve Albay Eli Gino’nun Refah’ta olayın yaşandığı bölgede bulunan askerlerle yaptığı telsiz görüşmeleri yer alıyor. Komutanlar askerin kaçırılmasının ardından Goldin’in sürüklendiği belirtilen bir Hamas tünelinin bombalanması emrini veriyor. Bu tünel, Refah’ın merkezindeki bir caminin altından geçtiği için bombardımanda cami çevresinde sivil Filistinliler de hedef oluyor. Filistin yönetiminin iddiasına göre bombalar 130-150 masum sivilin hayatını kaybetmesine yol açıyor. Telsiz konuşmasında Albay Gino’nun, ‘Moronlar! Ateşi kesin dedim size. Geri zekalılar gibi hareket ediyorsunuz! Birbirinizi öldüreceksiniz’ dediği duyuluyor.

İsrail ordusu ses kayıtlarını sızdıranı arıyor


Kayıtların yayınlanmasının ardından iki komutanın askeri polis tarafından soruşturmaya tabi tutulması ihtimali gündeme geldi. İsrail’in ‘Kara Cuma’ diye nitelendirdiği olayın ses kayıtlarının sızmasına İsrail ordusu sert tepki gösterdi. Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, ‘Bu bir reality şov değil. Biz de bu işi rating için yapmıyoruz. Bu kayıtların sızması kabul edilemez bir durum’ dedi. Ordunun sızıntının kaynağını belirlemek için soruşturma başlattığı açıklandı.(haber7)
Etiketler: gazze, israil ordusu, israil
2015-01-02 14:12:56
  • Ziyaret: 12955
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0