Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 18 Nisan 2021, Pazar
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İsrail köyleri "açık hapishaneye" dönüştürüyor

İsrail, Filistinlilerin yaşadığı Batı Şeria'daki Beyt İksa köyünü Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım Duvarıyla "açık hapishaneye" dönüştürdü.

İsrail, Filistinlilerin yaşadığı Batı Şeria'daki Beyt İksa köyünü Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım Duvarıyla "açık hapishaneye" dönüştürdü.

Kudüs'ün 13 kilometre uzağındaki üç tarafı Yahudi yerleşim birimleri ile çevrili, bir tarafında Ayrım Duvarı bulunan Beyt İksa'ya, köy halkı dışındakilerin girmesine izin verilmiyor.

İsrail güçlerinin girişte kontrol noktası kurduğu köye, burada yaşayan 2 bin 500 Filistinlinin dışında yalnızca özel izinli kişiler girebiliyor. Bu durum dolayısıyla köylüler, ekonomik sıkıntının yanı sıra dış dünya ile irtibat kurmakta güçlük çekiyor.

AA muhabirine konuşan Beyt İksa köyünde yaşayan Filistinli çiftçi Reşad Avad, "İsrail'in yerleşim birimleri dolayısıyla köyümüz açık hapishaneye döndü. Yolları kapattılar, topraklarımızı elimizden aldılar, halkı evlerinden zorla göç ettirmek istiyorlar ancak ne yaparlarsa yapsınlar biz burada kalacağız" dedi.

İsrail'in 1967'de kendilerine ait 50 dönüm tarım arazisine el koyduğunu belirten Avad, şunları söyledi:

"Şimdi de Yahudi yerleşim birimleri için 12 dönüm araziye daha el koymak istiyorlar. İsrail askerleri, 2006'da köyün çıkışında kontrol noktası oluşturdu, köy halkı dışındakilerin girişine izin vermiyor. Köy sakinleri dışındakiler ancak İsrail'e daha önceden bildirip izin aldıklarında girebiliyor. Bu talepleri de çoğunlukla geri çevriliyor. Bu durum, özellikle esnafı olumsuz etkiliyor."

Köyün Kudüs ile doğrudan bağlantısının kesildiğini vurgulayan Avad, "Kudüs'e 15 dakikada gidiyorduk ancak İsrail, Kudüs yolunu kapattığı için şimdi 1 saatten önce gidemiyoruz. Zaten Kudüs'e yalnızca İsrailli nüfus cüzdanına sahip olanlar ya da özel izinliler girebiliyor. Beyt İksa'da yalnızca 500 kişinin İsrail kimliği var. Geri kalan Filistinli nüfus cüzdanı taşıyor" diye konuştu.

Bir başka Filistinli Abdulmecid Habab, eskiden köyün daha kalabalık olduğunu ama köylülerin 1948 ve 1967'de İsrail tarafından zorla göç ettirildiğini dile getirdi. Habab, daha sonra inşa edilen Ayrım Duvarı ile Kudüs ile bağlantılarının tamamen koparıldığını kaydetti.

Batı Şeria'da 2 milyon 300 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. İsrail, zaman zaman Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek ya da güvenlik gibi çeşitli sebeplerle Filistinlilere ait arazilere el koyuyor.

Etiketler: filistin, kudüs, israil
2014-11-22 17:54:42
  • Ziyaret: 13712
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0