Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 14 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İsrail işgaline karşı "Arap Eylem Planı" hazırlanacak

Arap Birliğinin Filistin konusuna ilişkin oluşturduğu Arap Bakanlar Komisyonu toplantısında, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sona ermesi için "Arap Eylem Planı hazırlanması konusunda anlaşıldığı bildirildi.

Arap Birliğinin Filistin konusuyla ilgili oluşturduğu Arap Bakanlar Komisyonu, Mısır'ın başkenti Kahire'de toplandı.

Komisyon kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır'ın yanı sıra Fas, Kuveyt ve Filistin dışişleri bakanları ile Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El-Arabi'nin katıldığı toplantıda, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sona ermesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne yeni Arap karar tasarısı sunulması için belirli bir takvim çerçevesinde Arap eylem planı hazırlanması konusunda anlaşma sağlandı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Toplantıda, Filistin halkının meşru haklarını elde edebilmeleri için uluslararası toplum ve bu hedefin gerçekleştirilmesinde etkisi olan taraflarla etkileşime geçilmesi amacıyla Arap toplumunun gelecekteki hareket planı olacak ortak vizyon ortaya konuldu" diye konuştu.

Toplantıda, görevlendirmeler ve belirli öneriler için uzmanlar seviyesinde bir komitenin görevlendirildiğini kaydeden Şükri, bakanlar seviyesinde bir toplantı daha düzenleneceğini bildirdi. Şükri, burada uzmanlar komitesinin tavsiyeleri doğrultusunda, İsrail'in Filistin'i işgalinin sonlandırılması için ortak Arap vizyonunun onaylanacağını kaydetti.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki de toplantının olumlu geçtiğini belirterek, " Arap Birliği üyelerinin, Arap zirvesinin kararlarının uygulanmasına verdikleri önem,Filistin davasına olan desteklerini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'nde geçen yıl 31 Aralık'ta yapılan oylamada, 1967 sınırlarına göre başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasını öngören tasarıya ABD ve Avustralya ret oyu vermiş, İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda çekimser kalmıştı. Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya'nın evet oyu kullandığı tasarının kabulü için gerekli 9 oy sağlanamamıştı.
AA
2015-04-07 00:22:01
  • Ziyaret: 11768
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0