Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Ekim 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İsrail'in kör ettiği Gazzelilere protez tesellisi

İsrail'in son saldırılarında gözlerini kaybeden 44 Gazzeliye protez göz takıldı.

İsrail'in son saldırılarında gözlerini kaybeden 44 Gazzeliye protez göz takıldı.

Gazze'deki Genel Hizmetler Derneği'ne bağlı Özel Göz Hastanesi, İsrail saldırıları sebebiyle kör olan Gazzelilere protez göz takmaya başladı.

Hastanenin Müdürü İyad el-Helis, Avrupa'daki Filistinli doktorların bağışlarıyla finanse edilen protez takma projesi kapsamında, daha hassas oldukları için kadınları ve çocukları öncelediklerini belirtti.

Avrupa'daki Filistinli doktorların Almanya şubesinin protezleri finanse ettiğini dile getiren Helis, "Göz protezinin son saldırıların ardından ilk kez uygulandığını ve bin dolar ile 2 bin dolar arasında değişen bir maliyetinin bulunduğunu" kaydetti.

Helis, "Protez gözlerin hastanelerinde üretildiğini, bu nedenle şekil, renk ve büyüklük konusunda kişinin ölçülerini tam olarak tutturabildiklerini" ifade etti.

Gazze'deki zor ekonomik şartlar nedeniyle daha önce hayalini bile kuramadığı protez göze kavuşma sevinci yaşayan 10 yaşındaki Necva Bergut, "Arkadaşlarının artık ondan korkmayacağını, kendisiyle konuşacaklarını ve bugünden sonra yalnız kalmayacağını" belirtti.

İsrail saldırıları sırasında sol gözünü kaybettiğini belirten Bergut, "Aynaya bakmaya korkuyordum. Evden çıkmak istemiyordum. Artık istediğim yere gidebilirim" diyerek içinde bulunduğu mutluluğu dile getirdi.

Tek başına kullanıma alışması için doktorun gözetiminde protez gözünü takıp çıkaran 11 yaşındaki Abdullah Fura da, ekonomik durumları nedeniyle İsrail saldırılarında kaybettiği sağ gözü için protez imkanının çok uzak bir ihtimal olduğunu anlattı.

Fura, gözüne bakıp "Çok güzel oldu" diyerek yaşadığı sevinci ifade etti.

"Acınası gözlerle karşılaşmayacağım"

Protez göz taktırmak için Refah Sınır Kapısı'nın açılmasını beklemek zorunda kalmayacağını belirten 31 yaşındaki Ahmed Hüseyin ise savaş sırasında tedavi için Türkiye'ye geçtiğini ve doktorların 4 ay sonra protez kararı aldığını, süresi dolduğu için de tekrar Türkiye'ye seyahat edemediğini söyledi.

Protezden sonra hayatını daha rahat idame edeceğini dile getiren Hüseyin, artık kimseden utanmayacağını, kendisine acınası gözlerle bakanlarla karşılaşmayacağını ifade etti.

Gazze Engelliler Federasyonu verilerine göre, İsrail'in son saldırı sonucu yaralananların yüzde 40'ında görme, işitme ve fiziksel engelleri oluştu.

İsrail'in 2014 Temmuz'unda başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 bin 159 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılırken, binlerce bina hasar görmüştü. Saldırılarda atılan bazı patlayıcıların daha sonra infilak etmesi sonucu da ölenler olmuştu.

AA
2015-06-18 13:18:20
  • Ziyaret: 10892
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0