Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 18 Nisan 2021, Pazar
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İsrail 'in cadde kapatması hayatı felç etti

İsrail güçlerinin düzenledikleri baskınların yanı sıra El-Halil'in en önemli caddelerinden birini, günlerdir "güvenlik" iddiasıyla kapatması, kentteki hayatını altüst etti

İsrail güçlerinin düzenledikleri baskınların yanı sıra El-Halil'in en önemli caddelerinden birini, günlerdir "güvenlik" iddiasıyla kapatması, kentteki Filistinlilerin hayatını felç etti.

Filistinlilere yönelik ihlal ve saldırılar nedeniyle son günlerde tansiyonun daha da yükseldiği Kudüs ve Batı Şeria'da, İsrail güçlerinin "güvenlik" adı altındaki uygulamaları günlük hayatı altüst ediyor.

Hz. İbrahim Camisi'nde bir Yahudi yerleşimci tarafından gerçekleştirilen "El-Halil katliamı"nın yaşandığı 1994 yılından bu yana İsrail'in kontrolünde olan ve ve sadece yaya girişine izin verilen Şuheda Caddesi, 20 gün önce "İsrail askerlerinin kurduğu bariyerlere taş ve molotof kokteyllerin atıldığı" gerekçesiyle, tamamen kapatıldı. El-Halil kentinin iki tarafını birbirine bağlaması nedeniyle önemli caddelerden Şuheda'de, ev ve iş yerleri bulunan Filistinlilerin yolu kilometrelerce uzadı.

- "İsrail Filistinlileri bölgeden göç ettirmek istiyor"

Caddenin girişinde sebze satan Müfid eş-Şerbati 1994 yılından bu yana sadece yayalara açık olan olan caddenin, yaklaşık 20 gün önce tamamen kapatıldığını söyledi. Şerbati, İsrail'in bu tür uygulamalarla bölge sakinlerini göç ettirmeyi istediğini belirtti.

Bölge sakinlerinden Said Ebu Iyşe de "20 gündür evime gidebilmek için 2 bin metre yol katediyorum. Cadde kapatılmadan önce 2 dakikada evimde olurdum" diyerek yaşadığı sıkıntıyı dile getirdi.

Ebu Iyşe de İsrail'in çeşitli bahaneler öne sürerek, bölge sakinlerini göç ettirmeye çalıştığını kaydetti.

Bulundukları semtten başka yere giderken bir çok zorluklar yaşadıklarını anlatan Ziyad Adnan da "Önceki gün babamı hastaneye götürdüm. Dönüşte girişleri açmaları için 5 saat bekledik ama nafile. Mahallemize girebilmek için ara yollardan dolaşmak zorunda kaldık" diye konuştu.

İşgal Edilmiş Bölgelerde İnsan Hakları İçin Enformasyon Merkezi'nde (B'Tselem) araştırmacı olarak çalışan Musa Ebu Hişam da caddenin kapatılmasını "insanları evlerini terk etmeye zorlamak" şeklinde değerlendirdi.

Ebu Hişam, esnafın dükkanlarının açılmasına da izin verilmediğini sözlerine ekledi.

İsrail ile Filistin yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde, Batı Şeria, A, B ve C. bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail yönetimine bırakılırken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idari ve güvenlik yönetimi İsrail'e bırakılmıştı.

El-Halil kentindeki el-Belde el-Kadime'de bin 500 İsraillli askerin korumasında 400 yerleşimci yaşıyor. Binlerce Filistinli el-Belde el-Kadime'den askerler ve yerleşimciler tarafından maruz kaldıkları saldırılar nedeniyle göç etmek zorunda kalmıştı.

AA
Etiketler: israil
2014-12-11 18:15:43
  • Ziyaret: 9830
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0