Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 14 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İsrail Gazze'de gazetecileri öldürüyor

İsrail ordusu dün Anadolu Ajansı'nın Gazze bürosunu vurmasının ardından bugün de gazetecileri hedef almayı sürdüren İsrail, Şucaiyye'de haber yapmak için bulunan bir muhabiri öldürdü.

İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'nde bir pazar yerini bombalaması sonucu 17 kişinin öldüğü, 200 kişinin yaralandığı bildirildi.

Şucaiyye'de hayatını kaybedenler arasında 1 foto muhabiri ile 2 sağlık görevlisi de bulunuyor.

Daha önce gazetecileri Gazze'yi terk etmeleri yönünde tehdit eden İsrail, dün de Anadolu Ajansı'nın Gazze'deki ofisinin bulunduğu binaya saldırı düzenlemiş ve binada hasar meydana gelmişti.

İsrail topçusunun katliam yaptığı Şucaiyye'de bugün giriştiği yeni katliamda bir 1 gazeteci ile 2 sağlık görevlisinin aralarında bulunduğu 17 kişi hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının, Şucaiyye'deki pazar yerine düzenlediği saldırıda arasında kadın ve çocukların da bulunduğu 17 kişinin yaşamını yitirdiğini, 200 kişinin yaralandığını belirtti.

İsrail'in sivillere yönelik işlediği katliamlara bir yenisini daha eklediğini dile getiren Kudra, enkaz altında kalanları çıkarma çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Görgü tanıkları da çarşıda yer alan dükkanlarda saldırının etkisiyle yangın çıktığını ve bölgede patlamaların meydana geldiğini aktardı.

İsrail ordusunun, 20 Temmuz Pazar günü aynı mahalleye düzenlediği saldırılarda, arasında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu 70'ten fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, 400'ün üzerinde kişi yaralanmıştı.

İsrail okul ve camilere saldırılarını sürdürdü


Öte yandan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Ramazan Bayramı'nın üçüncü gününde de devam etti.

Bayramın üçüncü gününde Gazze Şeridi'ndeki bazı bölgelere 15:00-19:00 arasında insani yardımların geçişi için 4 saatlik ateşkes ilan eden İsrail, gece yarısından ateşkesin başladığı 15:00'e kadar düzenlediği saldırılarda 54 kişinin ölümüne neden oldu. Son saldırılarla, şu ana kadar hayatını kaybeden Filistinli sayısı bin 283'e, yaralı sayısı ise 7 bin 170'e yükseldi.

Hamas: 4 saatte yaralılar tahliye edilemez

Hamas, çatışma alanlarını kapsamadığı için İsrail'in ilan ettiği 4 saatlik insani ateşkeste yaralıların tahliye edilemeyeceğini belirtti.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Ateşkes çatışmaların yaşandığı Gazze Şeridi sınırını kapsamıyor. Bu nedenle yaralılar bundan faydalanamayacak" denildi.

Açıklamada, "söz konusu ateşkesin bir değeri olmadığı ve propaganda amacı taşıdığı" ifade edildi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde sıcak çatışmaların dışında kalan bölgelere yönelik askeri operasyonlarını 15:00-19:00 arasında durdurduğunu ve insani yardım geçişine izin verileceğini açıklamıştı.

Gazze Şeridi'nde İsrail'in aralıksız devam eden saldırıları nedeniyle özellikle Han Yunus, Beyt Hanun ve Şucaiyye'de arama kurtarma faaliyeti yapılamıyor. Saldırılarda yaralananlar ve hayatını kaybedenler bölgeden çıkarılamıyor.

İsrail okul ve camileri bombaladı

Ateşkes öncesi Gazze'deki 5 cami ile bir BM okulunu bombalayan İsrail ordusu, 7 Temmuz'dan bu yana 70'in üstünde camiye hasar verdi, bunlardan 20'si tamamen yıkıldı.

Ordudan yapılan açıklamada, dünkü operasyonlarda Gazze'de 75 noktanın hedef alındığı belirtilerek, gözetleme yeri, tünel girişi ve silah deposu olarak kullanıldığı öne sürülen 5 caminin savaş uçaklarıyla vurulduğu ifade edildi.

Gazze'nin kuzeyindeki Ulusal İslam Bankası, ticari alan ve dükkanların da bulunduğu bölgeleri bu gece yarısından sonra bombalayan ordu, Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı bir okula da saldırı düzenledi. Saldırıda, ilk belirlemelere göre 15 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Öte yandan, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, Gazze'nin Han Yunus kentinde İsrail özel kuvvetlerinin bulunduğu binaya düzenlediği saldırıda 20 İsrail askerinin öldüğü veya yaralandığı bildirildi.

İsrail devlet radyosunda yer alan habere göre ise Gazze'nin kuzeyine havan topu düşmesi sonucu 5 İsrail askeri yaralandı. Yaralıların tedavi için İsrail'in güneyindeki hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de Kudüs'ün Hedasa bölgesine roket attıklarını ve roketin düşmesinin ardından bölgede yangın çıktığını duyurdu.

İsrail, Kassam Tugaylarının operasyon görüntüleri hakkında soruşturma açtı


İsrail ordu sözcüsü Moti Almoz, İsrail'in Kanal 10 televizyonuna yaptığı açıklamada, El-Aksa televizyon kanalının yayınladığı, Kassam Tugaylarına bağlı milislerin bir tüneli kullanarak askeri karargaha girdiği ve buradaki askerleri öldürdüğüne ilişkin görüntüler hakkında soruşturma açıldığını söyledi.

Gazze'deki saldırılara tepkiler

ABD, Gazze’deki tek elektrik santralinin ana yakıt tankının vurulmasına "sert tepki" gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Gazze’de elektrik santraline düzenlenen saldırıya ilişkin, "Zararın boyutunu tespit etmeye çalışıyoruz. Gazze’de azalan elektriğin, özellikle acil servislerden dolayı, insanlar üzerindeki etkisinden derin endişe duyuyoruz. Tüm taraflara, bu tür tesislerin doğasına riayet etmeleri çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Psaki, halihazırda elektrik santraline yönelik saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini teyit edemeyeceklerini kaydetti.

Gazze'de görevini fiili olarak sürdüren Filistin hükümeti Sağlık Bakanı yardımcısı Dr. Yusuf Ebu Riyş ise Gazze Şeridi'ndeki tek elektrik santralini vurması üzerine ciddi enerji sıkıntısı yaşanan hastanelerdeki yüzlerce ağır yaralının ölüm tehdidiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

ABD’nin başkenti Washington’da, Codepink adlı sivil toplum kuruluşu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin evi önünde yaptığı protestoda, Kerry'den İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya karşı dik durmasını istedi.

Filistin İçişleri Bakanlığı ise Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA'ya İsrail saldırılarına karşı sessizliğini bozma çağrısında bulundu.

Türkiye'den tepkiler

Bayramlaşma programı esnasında Gazze'de yaşanlarla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, günlerdir Gazzeyle ilgili yoğun temas halinde olduklarını belirtti.

Gazze'ye sahip çıkmanın en asli görevlerinden olduğunu, bu konuda 24 saat süren bir diplomasi trafiği içinde olduklarını belirten Davutoğlu, "Gazze huzura ulaşana kadar, Gazzeli bebekler annesinin kucağında rahat bir uyku uyuyana kadar, Gazzeliler onurlu bir şekilde istiklaline kavuşana kadar Türkiye'nin Gazze'ye ve Filistin'e verdiği destek sürecek"dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Gazze'de yaşanan olayların büyük bir trajedi olduğunu ifade ederek, "Bu bir devlet terörüdür, bir katliamdır. Soykırım kelimesinden hoşlanmıyorlar ama yaptıklarını tarif edecek veya söyleyebilecek başka bir kelime bulmak mümkün değil" diye konuştu.

Üç ülke büyükelçisini çekti

İsrail ise Gazze’ye saldırıları sonrası El Salvador, Peru ve Şili’nin istişarede bulunmak üzere Tel Aviv büyükelçilerini geri çağırma kararını "derin hayal kırıklığı" olarak niteledi.

- Medya-İş Sendikası'ndan dünyadaki basın meslek örgütlerine mektup

Medya-İş Sendikası, İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılarında aralarında AA'nın da bulunduğu basın ofislerinin yer aldığı binaya yapılan saldırıyı kınamak adına İsrail'e ve tüm dünyadaki basın meslek örgütlerine mektup gönderdi

Türk-İş, İsrail mallarını boykot edecek

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, İsrail markalı ürünlerle ilgili boykot kararı aldıklarını, konuyla ilgili genelgeyi teşkilatlara gönderdiklerini belirterek, "Sessiz kalan kurum ve ülkelerin sesini çıkartmaları, yaptırım uygulaması için dünyadaki tüm kitle örgütlerine ve 210 ülkeye yazı gönderdik" dedi.

Almanya'dan acil ateşkes çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İsrail ve Filistinlileri "derhal insani yardım sağlanması için acil ateşkes yapmaları" çağrısında bulundu.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi: Gazze'de ölenlerin yüzde 82'si sivil

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin yüzde 82'sinin sivil olduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) da Gazze'de evlerini terk eden Filistinlilerin sayısının 180 bini aştığını ve bazı bölgelerde sığınmacıların barındırıldığı UNRWA okullarında maksimum kapasiteye ulaşıldığını duyurdu.

Gazze'de rahatsızlanan Türk Kızılayı personeli Şaylan ülkeye getirildi

Türkiye'nin Gazze'ye yardımlarını ulaştırmak için bölgede bulunan Türk Kızılayı personeli Serhat Şaylan, "akciğerinde oluşan enfeksiyon" nedeniyle Sağlık Bakanlığı'na ait uçakla ülkeye getirildi.

Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç ile Kızılay Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında yaralanan ve Kudüs'teki Makaset Hastanesi'nde yaşam savaşı veren 15 hastayı ziyaret etti.

BM kararlarına daha önce defalarca uymamış olan İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.

Gazze'de hastalanan ve tedavisi için Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Türkiye'ye getirilen Türk Kızılayı personeli Serhat Şaylan'ın şu an hayati tehlikesinin bulunmadığı, ancak tedavisinin devam ettiği belirtildi.

Türk Kızılayı Uluslararası Programlar Müdürü Seval Güzelkılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin bugün Şaylan'ı hastanede ziyarete gittiğini belirterek, "Düne göre daha iyi gözüküyor, yorgunluğu da azalmaya başladı" dedi.

Kablosuz ağ zarar gördü

İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’ndeki kablosuz iletişim ağının yüzde 80’inin çalışamaz halde olduğu ve bu nedenle milyonlarca dolar zarar oluştuğu bildirildi.

AA muhabirine konuşan Gazze’deki tek GSM operatörü Paltel Group (Filistin Telekomünikasyon Grubu) İcra Kurulu Başkanı Ammar el-Akr, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılar neticesinde kablosuz iletişim ağının yüzde 80’inin çalışamaz hale geldiğini ve bu durumun şirkete onlarca milyon dolar zarar getirdiğini söyledi.

Gazze Enerji İdaresi Başkan Yardımcısı Fethi eş-Şeyh Halil AA muhabirine dün yaptığı açıklamada, "İsrail'in Gazze’deki tek elektrik santralinin ana yakıt tankerini vurması üzerine üretim tamamen durdu" demişti.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Hanegbi'den açıklama

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzachi Hanegbi, Gazze'deki birçok insanın hayatına mal olan korkunç durumun farkında olduklarını belirterek, "Birçok tespitimiz göstermektedir ki Hamas, Gazzeli sivillerin öldürülmesini öne sürerek, İsrail'i uluslararası arenada köşeye sıkıştırmayı hedefliyor" dedi.

Hanegbi, düzenlediği basın toplantısında, savaş halinde oldukları Hamas'ın her gün savaş suçu işlediğini öne sürerek, "Bombardıman altındayız. Sivil olup olmamasına bakılmaksızın, İsrail'e yaklaşık 3 bin füze atıldı" diye konuştu.

"Koruyucu Hat" operasyonunun başlamasının ardından çeşitli aktörler tarafından ortaya atılan ateşkes insiyatiflerine sıcak baktıklarını ancak "bunları Hamas'ın ihlal ettiğini" savunan Hanegbi, "Mısır'ın ateşkes önerisini kabul ettik, ancak karşı taraf bunu reddetti. BM'nin 5 saatlik insani ateşkes önerisini de kabul ettik ancak bize bu sürede 47 füze fırlattılar" ifadelerini kullandı.

Gazze'deki birçok insanın hayatına mal olan korkunç durumun ve 1,8 milyon insanın, temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektiğinin farkında olduklarını söyleyen Hanegbi, şunları kaydetti:

"Hamas sivilleri kullanarak, onların arkasına saklanmaktadır. Zarar görmelerini de umursamamaktadır. Birçok tespitimiz göstermektedir ki Hamas, Gazzeli sivillerin öldürülmesini öne sürerek, İsrail'i uluslararası arenada köşeye sıkıştırmayı hedefliyor. Sadece teröristlere ait hedefleri vurma konusunda en iyisini yapmaya çalışıyoruz ancak maalesef canlı kalkan olarak kullanılan siviller de hayatını kaybediyor."

Fransa İslam Konseyi


Fransa'daki Müslüman dernekleri bir çatı altında toplayan İslam Konseyi, İsrail'in Ramazan bayramında da saldırılarını sürdürmesine tepki gösterdi.

İslam Konseyi Başkanı ve Paris Müftüsü Halil Ebubekir tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Gazze'deki Filistin halkının savunulması için seslerini çıkartan Müslümanların, Musevi düşmanlığıyla suçlanmasını kabul edilemez'' olduğu vurgulandı.

"Özellikle Ramazan bayramı günü yapılan saldırılar her zamankinden daha fazla kabul edilemez bir durum. Özellikle, dini ibadet yerlerinin tahrip edilmesi bir vahşet" denilen açıklamada, Fransız devletine siyasi ve diplomatik ağırlığını koyarak, sivil halkın yaşamını yitirmesine son vermek amacıyla saldırıların durdurulması ve ablukanın sona erdirilmesi için devreye girmesi istendi.

Açıklamada, Fransa'da sayıları üç bini bulan cami ve mescitte bu cuma günü öğle namazında Gazze'de ölenleri için cenaze namazı kılınması çağrısı yapıldı.

İsrail ordusu: 3 asker hayatını kaybetti

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'nin doğusunda, Hamas'a ait bir tüneli açığa çıkarmak amacıyla yürütülen operasyon esnasında 3 askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Gün içerisinde yürütülen kara harekatı sırasında 27 askerin yaralandığı ifade edilen açıklamada, "Koruyucu Hat operasyonu" başlangıcından bu yana 56 İsrail askerinin öldürüldüğü kaydedildi.

Gazzeli annelerin evlat korkusu


İsrail uçaklarının hedefi olan Gazze'de birçok anne, çocuklarının bulunduğu yere füze düşmesi, evlatlarının enkaz altında kalarak hayatlarını kaybetmelerinden korkuyor.

AA muhabirine konuşan Filistinli anne Neha Esad, "İsrail'in yan evlere düzenlediği hava saldırıları nedeniyle, bizim evde yatak odasının bir bölümü şarapnel parçaları nedeniyle yıkıldı. Sesi duyar duymaz, çocuklarımı kucakladım. Her füze sesi duyduğumda onlara bir şey olmasından korkuyorum" dedi.

Çocukları için endileşelendiğini söyleyen Esad, "Artık tahammül edemiyorum, ölüm etrafımızda kol geziyor. Ölüm, caddede, sokakta, evde, odada her tarafta. Bazen bir kedi gibi, çocuklarımı sırtıma alıp duvardan duvara atlayarak kaçmak istiyorum" diye konuştu.

Bir başka Filistinli anne Muna Said, "Çocuklarımı ölümden kaçırmak için nereye götüreyim? Kızım Nur 6 yaşında, bombardıman sesinden duyduğu korku nedeniyle sürekli ağlıyor. Geçen gün küçücük kızım bana 'Anne beni karnına geri koy, burada ölmek istemiyorum' dedi" ifadesini kullandı.

Üç çocuk annesi Semiyye İbrahim de çocukları için endişelendiğini dile getirerek, "Çocuklar, İsrail uçaklarının hedefinde. Sanki saldırılar, onları öldürmek için başlatıldı. Masum çocukların hayatları ellerinden alınıyor. Ölüm, masum bedenlerini takip ediyor" şeklinde konuştu.

Filistinli anne Dua Aşur ise saldırılardan korkan çocuğu için endişe duyduğunu belirterek, 6 yaşındaki kızı Senabil'in İsrail'in bombardımanları nedeniyle korkudan bütün gün elleriyle kulaklarını tıkayıp titrediğini ifade etti.

AA
Etiketler: israil
2014-07-30 21:42:31
  • Ziyaret: 10362
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0