Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İsrail'de Türk vatandaşının gözaltına alınması protesto edildi

Kudüs'e gitmek için bir turizm firması ile Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı'na gelen Türk vatandaşı Orhan Buyruk'un gözaltına alınarak 17 gündür hapiste tutulması protesto edildi.

Kudüs'e gitmek için bir turizm firması ile Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı'na gelen Türk vatandaşı Orhan Buyruk'un gözaltına alınarak 17 gündür hapiste tutulması protesto edildi. 

Buyruk'un özgürlüğüne kavuşması ve ülkeye dönebilmesi için sivil toplum kuruluşu, hukukçu ve gönüllülerin desteğiyle oluşturulan "Orhan'a Özgürlük Platformu", İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde etkinlik düzenledi.

Platform adına konuşan Ahmet Hakan Karagül, Buyruk'un bir turizm firması aracılığıyla, vizesi onaylanmış biçimde ve ziyaret amacıyla Kudüs'e gittiğini, ancak orada gruptan ayrı tutulmak suretiyle sorguya alındığını söyledi.

Karagül, Orhan Buyruk'un havaalanında 18 saat sorgulandıktan sonra bilinmeyen bir yere götürüldüğünü belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti'nin İsrail'deki yetkililerine ulaşmamıza rağmen ancak 4. gün İsrail istihbaratının elinde olduğunu bilgisi tarafımıza ulaştırılmıştır." dedi.

Büyükelçilik tarafından tutulan avukatın ancak tutuklamanın 10. gününde Buyruk ile görüşebildiğini aktaran Karagül, şöyle konuştu:

"Avukatın bizlere aktardığı bilgiye göre, Orhan, 6 Ekim'de mahkemeye çıkarılmış. Bu asılsız iftiralarına yeterli delil bulunamaması üzerine mahkeme, 13 Ekim'e ve  daha sonra 20 Ekim'e ertelenmiş. İsrail istihbaratı, mahkeme sonrası yine sağlık durumunu, ne tür muamele ile karşı karşıya kaldığını bilmediğimiz bir hal üzere 13 Ekim'e kadar kendisini hukuksuzca esir tutmuştur."

Ahmet Hakan Karagül, Orhan Buyruk'un 17 gündür süren esaretinin uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuk çiğnenerek sürdürüldüğünü savundu.

Orhan Buyruk'un eşi Safiye Buyruk da gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinden 17 gündür haber alamadığını belirterek, "Devlet büyüklerimizin bizimle ilgilenmesini istiyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Eşimin sağlığından, en önemlisi hayatından endişe duyuyoruz." ifadelerini kullandı.
AA
2016-10-15 16:17:11
  • Ziyaret: 14430
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0