Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Irak Başbakanı İbadi: Musul'u kurtarma operasyonunun başlama takvimini erkene alma talimatı verdim

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonunu erkene aldıklarını belirtti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonunu erkene aldıklarını belirtti.

İbadi, Musul Valisi ve meclis üyeleriyle Bağdat'taki görüşmesi sırasında devlet televizyonu aracılığıyla yaptığı konuşmada, "DAEŞ'e karşı elde ettiğimiz büyük zaferlerden sonra Musul'u kurtarma operasyonunun başlama takvimini erkene alma talimatı verdim. Güvenlik güçlerimiz Musul'un güneyi ile Salahaddin kenti arasındaki yolun güvenliği sağlandıktan sonra buna (operasyon) hazırdır ve manevra gücüne de sahiptir." dedi.

DAEŞ'e karşı uluslararası koalisyon güçlerinin de örgüt militanlarının Suriye'den Irak'a geçişini engellemede aktif rolü olduğunu dile getiren İbadi, Musul'u kurtarma operasyonu için oluşturulan planın "Iraklı plan" olduğunu belirtti.

İbadi, "Musul'da DAEŞ'e karşı kısa sürede zaferin sağlanması için bölge halkı, hükümet ve Kürt Yönetimi (IKBY) arasında birleştirici tutumun olması önemli. İttifaksızlık ve tutumlardaki çelişki kurtarma operasyonunu geciktirir ve çok sayıda kurban vermemize yol açar." ifadelerini kullandı.

"Lojistik hazırlığa bağlı"
Konuyla ilgili AA muhabirine konuşan Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi Muvaffak er-Rabii, "Musul operasyonunun başlaması lojistik hazırlıkların bitmesi ve siyasi tutumun birleşmesi için Kürt yönetimiyle yapılacak koordinasyona bağlı." dedi.

Rabii, askeri operasyon başlamadan önce ayrıca Musul içerisinde terör örgütü DAEŞ'e karşı ayaklanma hareketinin başlaması gerektiğine işaret etti.

Irak hükümeti, geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren kurtarma operasyonu kapsamında Musul yakınlarına çok sayıda asker ve askeri araç sevkiyatı yapıyor.AA
2016-07-26 10:22:46
  • Ziyaret: 12373
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0