Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

IKBY Başkanı Barzani: Peşmerge Musul'un merkezine girmeyecektir

IKBY Başkanı Barzani, Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna ilişkin, "Peşmerge Musul'un merkezine girmeyecektir." dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Başika bölgesindeki Zerdık Dağı'nda Şii Ulusal Koalisyonu lideri Ammar el-Hekim ile düzenlediği ortak basın toplantısında Musul operasyonunu değerlendirdi.

Musul operasyonunun Peşmerge güçleri ile Irak ordusunun koordinasyonuyla başarılı bir şekilde sürdüğünü belirten Barzani, "Musul'un geleceğiyle ilgili Erbil ile Bağdat arasında ortak bir komisyon kurulacak ve oluşacak sorunlar burada çözüme bağlanacaktır. Musul halkının içi rahat olsun. Verilen tüm bu bedeller onları terör örgütünün elinden kurtarmak içindir." diye konuştu.

Musul merkezine girecek güçle ilgili olarak Barzani, "Peşmerge güçlerinin Musul operasyonundaki rolü belirlenmiştir. Peşmerge Musul'un merkezine girmeyecektir. Irak ordusu Musul merkeze girecek. Peşmerge güçleri ile Irak ordusu arasındaki uyumun devam etmesini diliyorum." açıklamasında bulundu. 

"Başika, halihazırda kurtarılmış sayılır"
Barzani, "Başika ablukaya alınmış ve askeri açıdan düşmüştür. Fakat acelemiz yok. Peşmerge ve Irak askerlerinin yerleşim yerlerine doğrudan girmelerini istemiyoruz. Çünkü tamamen temizlendiğinden emin olmalıyız. En az zayiatla DEAŞ'ın elindeki yerleri kurtarmaya çalışıyoruz. Önceden tuzaklanan bombalar, mayınlar ve patlayıcıların temizliği nedeniyle zaman zaman yavaşlama oluyor. Başika, halihazırda kurtarılmış sayılır." görüşlerini dile getirdi.

"Biz ABD için değil kendimiz için savaşıyoruz"
DEAŞ'ın geçtiğimiz hafta Kerkük'te düzenlediği saldırılara da değinen Barzani, şunları kaydetti:

"DEAŞ'ın Kerkük'teki saldırıları yenilgisini unutturmak içindir. Fakat durum kısa sürede kontrol altına alındı. Teröristler etkisiz hale getirildi. Cephelerdeki Peşmerge güçlerinden bir kısmını oradaki durumu kontrol etmek üzere Kerkük'e gönderdik fakat onlara ihtiyaç kalmadı.Her türlü gelişmeye ve olaya hazırlıklı olmak zorundayız."

Bir gazetecinin ABD, Kürtleri Irak ve Suriye'de kullanıyor mu?” sorusuna, "Biz ABD için değil kendimiz için savaşıyoruz. Soruyu yanlış soruyorsunuz." şeklinde tepki gösteren Barzani, "DEAŞ'ın Kürdistan bölgesi üzerindeki tehdidini ortadan kaldırmak istiyoruz. Musul'un kurtarılmasıyla Kürdistan üzerindeki tehlike azalacaktır. Bizim savaşımız Suriye'de değil. Rakka'daki gelişmelerle bir alakamız yoktur. Biz kendi cephemizdeyiz." ifadelerini kullandı.
AA
2016-10-27 17:34:39
  • Ziyaret: 14354
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0