Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Ekim 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

İçişleri Bakanı Soylu: Biz terörle mücadele etmiyoruz, terörü bugün tasfiye ediyoruz

İçişleri Bakanı Soylu, "Biz terörle mücadele etmiyoruz, biz terörü bugün tasfiye ediyoruz. Bunu bir anlam olarak sizlerle ve milletimizle paylaşıyoruz, kararlılığımız budur." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vilayetler Evi'ndeki "Vilayetler Hizmet Birliği 43. Olağan Birlik Meclis Toplantısı"nda, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 14 yılda çok ciddi mücadele, değişim ve gelişme ortaya koyduğunu, geçmişe ait kronikleşmiş problem ve bunların kaynağının istikrarlı ve bilinçli politikayla büyük ölçüde çözüldüğünü belirtti.

Aynı dönemde Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşların hayat ve demokrasi standartlarının yükseltilmesi için çok ciddi bir çabanın da ortaya konulduğunu anlatan Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Türkiye bugün sınıf atlamanın kapısına gelmiştir. Sanki yüksekçe bir yere uzanmış ve yepyeni bir sınıfa adım atar gibi. Türkiye bugün elini 2023'e, 2071'e uzatmıştır. Fakat bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Türkiye bu değişim ve dönüşümlerin hepsinde dozajı giderek artan bir blokajla karşılaşmıştır. Önce 27 Nisan e-muhtırasıyla karşılaşmıştır. Peşinden 2009'da iktidar partisi kapatılmaya çalışılmıştır. Gezi Olayları, 17-25 Aralıklar, 7 Haziran seçimleri sonrası birilerinin PKK ile iş birliği yaparak tırmandırdığı terör hadiseleri… Türkiye gelişme gösterdikçe birileri frene daha fazla abanmış ve en sonunda 15 Temmuz'da kendilerince el frenine asılmışlardır."

"Hepimizin meselesidir"

Bakan Soylu, Batı dünyasının bugün çok zor bir durumda bulunduğunu vurgulayarak, Avrupa Birliği projesinin ortada duran birçok başarısızlıkla karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Yürümek istedikleri yolda birtakım akametlere uğrayan Batı dünyasında söz konusu dönemden sonra başlatılan yaklaşımlara dikkati çeken Soylu, "İslamofobya ve Türkfobya dediğimiz hadise, kendi pozitif hedeflerine ulaşamayınca negatif başka bir kampanya üzerinden bir birliktelik oluşturmak üzere attıkları bir adım olarak nitelendirilebilir." diye konuştu.

Bakan Soylu, yan yana bulunan bu coğrafyaların, toplumların, milletlerin kendi kendilerini bu kadar başkalaştırma ve düşmanlaştırmalarının başka anlamı ve izahının olmayacağını bildirdi.

"Yıllarca en yakın müttefik olduğumuz ülkelerin terör örgütlerine ve Türkiye'de 15 Temmuz darbesini gerçekleştirenlere, irili ufaklı bir takım ülkemiz karşıtı organizasyonları nasıl görmezden geldiklerini, nasıl tahammül ettiklerini hep beraber şahit oluyoruz." diyen Soylu, bundan da Türkiye için bir ders çıktığını ifade etti.

Dünyadaki geleneksel paylaşımdan herkesin kardeşçe, hakkaniyet ve birlik içinde payını almasının ve bunun sağlanmasının önemine değinenBakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buna itiraz eden ve kendilerini efendi görenler bu konuda bir çizim ortaya koymaya çalışıyorlar, biz de bu çizimi görüyoruz. Sınırlarımız içerisinde mücadele ettik, bunun için çaba sarf ettik. Aslında bu mücadelede muvaffak da olduk. Dönem dönem bu mücadelenin dozunu artırdık, dönem dönem bu mücadeleyi belli bir seviyede tuttuk. Baktık ki dışarıdan gelen tehditler, dışarıdan içeriye yöneltilmiş ve içeriden koordine edilen tehditler kadar yüksek tehditlerdir. Şimdi yaptığımız, tehditlerimizi sınırımızın dışında karşılamaya çalışmak ve içerideki tehditlere de gerekli cevabı kararlılıkla verebilmektir. Biz terörle mücadele etmiyoruz, bizterörü bugün tasfiye ediyoruz. Bunu bir anlam olarak sizlerle ve milletimizle paylaşıyoruz, kararlılığımız budur. Bizim terörle mücadele etme safhamız gerilerde kalmıştır. Bugün büyük bir kararlılıkla, bir taraftan sizler, bir taraftan bütün bu meseleyi gören, dualarıyla ve kararlarıyla destekleyen aziz milletimiz, bir taraftan bugün belki tanımadığımız, rengi bizden olmayan, bazen dini bizden olan ama bazen de dini bizden olmayan mağdur ve mazlum olarak bildiğimiz milletler, jandarmamız, polisimiz, korucumuz, TSK mensuplarımız her biri bugün bu meselenin farkındadır."

"Topyekun bir kuşatmanın karşılığıdır"

Kendisini dinleyenlere "Siz gereğini yapın, gerisini tamamlayacak Cenabı Allah'tır." diye seslenenSoylu, devletin görevlendirdiği valilerin, milletin görevlendirdiği il genel meclis başkanlarının oluşturduğu sürecin, Türk ve İslam tarihi ile Türkiye'nin etrafındaki medeniyetler için önemli olduğunu belirtti.

Soylu, içinde bulunulan dönem itibariyle tarihi sorumluluklarının bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Sözde sivil toplum örgütlerini, terör örgütü payandalığına çevirmişler. Görüyorum, okullarımızın içerisinden çocuklarımızı uyuşturucu belasıyla bizden bir şekilde almaya, koparmaya çalışıyorlar. Değerlerimizden, geleneklerimizden, göreneklerimizden, ananelerimizden, ata, baba sevgimizden, ana sözümüzden bizi ayırmaya çalışıyorlar. Bunlar topyekun bir kuşatmanın karşılığıdır. Bir taraftan kendi parlamentolarında karar veriyorlar, diğer taraftan gazeteleri, basın ve yayın organları münasebetiyle baskı kurmaya çalışıyorlar. Bir hayır işlerini son zamanlarda görebilmenin mümkün olmadığı süreçler yaşıyoruz. Ya bizde bir yanlışlık var ya bunları gerçekleştirmeye çalışanlarda bir yanlışlık var. Kendi tarafımıza bakıyoruz, bir darbeyle karşılaşmışız, bunu bertaraf etmişiz. Elinde silah olan ve herkese korku salmaya, herkesten para almaya çalışan, bir taraftan uyuşturucu ve insan ticaretinin, bir taraftan da her türlü kötülüklerin elçisi olan bir terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Onu neredeyse yumuşatıp tekrar dünya kamuoyu önüne sunmaya çalışıyorlar."

AA
2016-11-30 00:17:47
  • Ziyaret: 18178
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0