Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 19 Nisan 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Havacılıkta habersiz denetimler artacak

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, geçen yıl yaklaşık 4 bin 100 denetim gerçekleştirdiklerini belirterek, 2016'da habersiz denetimlere ağırlık vereceklerini ifade etti.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, geçen yıl yaklaşık 4 bin 100 denetim gerçekleştirdiklerini belirterek, 2016'da habersiz denetimlere ağırlık vereceklerini ifade etti.

Ekşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl başlattıkları habersiz denetimlerden güzel sonuçlar aldıklarını belirterek, bu yıl sivil havacılıkta denetimleri daha da etkinleştirmek istediklerini söyledi.

Denetimlerin daha verimli sonuç vermesi için habersiz yapıldığını dile getiren Ekşi, bu yöntemle uygulamadaki eksikliklerin kolaylıkla tespit edildiğini vurguladı. 

Acil durumlarda hava trafik ünitelerinin, terminal işleticilerin nasıl davrandığına yönelik denetimler yaptıklarını anlatan Ekşi, "Denetçimiz, kendini tanıtmadan yolculuk boyunca kabin memurlarının davranışlarını da denetliyor. Uçuş sonunda kendini tanıtarak, gördüğü eksiklikler konusunda yazdığı bulgunun imzalı nüshasını onlara bırakıyor. Ben de bizzat yolculukta eksiklik tespit ettiğimde kabin amirine bilgi notu veriyorum. Havacılık alanında çalışan insanlar vicdanlarıyla baş başadır. O vicdanlar da havacılık kurallarıdır. Biz olsak da olmasak da her zaman bu kurallara uyacaklarına inanıyoruz. Bunun bir yaşam tarzı haline gelmesi için 2016'da habersiz denetimlere ağırlık vereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Her ilde bir amatör pist

Ekşi, Amatör Havacılık Faaliyetleri Yönetmeliği'nin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatarak, amatör havacılık faaliyetlerinde bulunmak isteyen ve ticari amaç taşımayan kişilerin, 2 bin kilogramdan düşük kompleks olmayan hava araçlarını herhangi bir işletme ruhsatı zorunluluğu aranmaksızın kullanabileceğini söyledi.

Türkiye'de amatör havacılığın geliştirilmesinin 2016 için öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirten Ekşi, geçen yıl gerçekleştirdikleri çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda bu alanda ilerleme kaydetmek istediklerini bildirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın her ilde bir amatör pist kurulmasını istediğini aktaran Ekşi, "Dünyada bunun çok güzel örnekleri var. Bazı mevzuat değişiklikleriyle Gençlik ve Spor Bakanlığıyla bu işi geliştirmek istiyoruz. Her ilde amatör pist kurulabilirse amatör havacılıkta patlama olur. Havacılık doğal hayatın dışında bir alan olarak değerlendiriliyor. Oysa ki çocuklar amatör havacılıkla tanışarak, kendi amatör uçaklarını kullanabilseler bu Türkiye'de bir kültür oluşturur" değerlendirmesinde bulundu.2016-02-03 11:53:08
  • Ziyaret: 12007
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0