Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 28 Eylül 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Güney Kore Devlet Başkanı Park'ın yetkileri Başbakan'a devredildi

Güney Kore Devlet Başkanı Park'ın yetkileri geçici olarak Başbakan Hwang Kyo-ahn'a devredildi.

Güney Kore'de parlamento, Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin hakkında, eski dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olmasına göz yumduğu ve yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle soruşturma açılmasına karar verdi. Park'ın yetkileri geçici olarak Başbakan Hwang Kyo-ahn'a devredildi.

Yerel medyada yer alan haberlerde, Park'ın görevden alınmasına ilişkin soruşturma açılması konusundaki önergede 300 milletvekilinden 234'ünün Park aleyhinde oy kullandığı bildirildi.

Park aleyhinde soruşturma açılması kararının ardından, Devlet Başkanı'nın yetkileri Başbakan Hwang'a devredildi.

Anayasa Mahkemesi'nin 180 gün içinde oylama sonucuyla ilgili kararını açıklaması bekleniyor.

Mahkemenin 2004'teki eski Başkan Roh Moo-hyun aleyhindeki temyiz mahkemesi kararını reddetmesi 63 gün sürmüştü.

Mahkeme Park'ın aleyhine karar verirse ülkede 2017'nin aralık ayında yapılması planlanan seçim için yeni bir tarih belirlenmesi gerekecek.

Genel seçimlerin 60 gün içinde yapılması gerekiyor
Yasa gereğince, genel seçimlerin bir cumhurbaşkanının istifa etmesinden veya görevden alınmasından sonraki 60 gün içinde yapılması gerekiyor.

Ana muhalefetteki Demokrat Parti, Park'ın görevden alınmasına ilişkin soruşturma açılması konusundaki önergeyi meclise sunmakta geç kalınca, geçen hafta cuma günü yapılması beklenen oylama bugüne ertelenmişti.

Park'ın istifasını isteyen protestocular, bir ayı aşkındır her cumartesi Seul'de gösteri düzenliyor.

Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi'nin kültürel ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında, yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddia ediliyor.


Skandalın, Park'ın Güney Kore'de gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden önce popülaritesini önemli ölçüde azalttığı belirtiliyor. Bazı muhalefet partileri de Park'a istifa çağrısında bulunuyor.

Güney Kore'de yapılan bir ankete göre, Park'a kamuoyu desteği yüzde 4'e kadar düştü.

Park Geun-hye, 2012'deki devlet başkanlığı seçimi kampanyası sırasında ve 2013'te göreve başladığında Choi Soon-sil'in konuşma metinleri ve halkla ilişkiler konularında kendisine yardımcı olduğunu ancak bu durumun o dönemde sona erdiğini belirtmiş ve halkından özür dilemişti.
AA
2016-12-09 11:31:39
  • Ziyaret: 16665
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0