Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 24 Şubat 2020, Pazartesi
Son Dakika: 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi 10:42 » Arakan'da "insanlığa karşı suç" işleniyor

Güneşin batmadığı topraklarda ramazan

Güneşin batmadığı topraklarda orucun ne zaman açılacağına dair belirsizlikler, Suudi Arabistan'dan gelen bir fetvayla büyük ölçüde giderilse de farkı vakitleri esas alanlar da var.

Güneşin batmadığı topraklarda orucun ne zaman açılacağına dair belirsizlikler, Suudi Arabistan'dan gelen bir fetvayla büyük ölçüde giderilse de farkı vakitleri esas alanlar da var.

Norveç'in Tromso kentinde yazın iki ay güneş hiç batmıyor. Ramazanın bu döneme gelmesi orucun nasıl tutulacağı tartışmalarına yol açtı. 70 bin nüfuslu kentteki yaklaşık bin Müslüman'dan biri olan Abdulrazak Ali, "Burada yazın güneş batmıyor. Saat 04.00'te ya da saat 01.00'de sürekli güneş var. 24 saat boyunca güneş ışığı var. Eğer buna göre oruç tutacak olursanız 24 saat tutmanız gerekir" dedi.

Suudi Arabistan'dan fetva geldi
Bu belirsizliği, Suudi Arabistan'a gelen bir fetva büyük ölçüde giderdi. Kendilerine sunulan üç seçenekten birini seçen kentteki El Nur ve El Rahma camilerinin cemaati Mekke vakitlerinde karar kıldı.
El Nur'un kurucusu Andrew Wenham, 

Yaklaşık bir sene önce Suudi Arabistan'dan bir fetva aldık. 24 saat oruçlu olmayacağımız için karşı karşıya kaldığımız sorunun çözümünde bu fetvanın bize çok yardımı oldu. Bu fetvada bize bazı seçenekler sunuldu. Güneşin doğup battığı en yakın yerin vaktini kullanmak, Mekke vakitlerini kullanmak veya kendimize uygun olan vakitleri kullanmak seçenekler arasındaydı. Bir toplantı gerçekleştirdik ve Mekke vaktini kullanmaya karar verdik."

"Yerel saati kullanamıyoruz. Çünkü burada 24 saat boyunca güneş var"
Aslen Avustralyalı olan ve uzun süredir Tromso'da yaşayan Wenham, sanıldığının aksine zorlanmadıklarını belirterek "Burada oruç tutmak çok kolay. Hava iyi. İmsakiye de aslında iyi çünkü Mekke vakitlerini kullanıyoruz. Yerel saati kullanamıyoruz. Çünkü burada 24 saat boyunca güneş var" diye konuştu. 

Türkler, Diyanet vakitlerini esas alıyor
Bu iki caminin cemaati Mekke'ye esas alarak orucunu açsa da diğer Müslümanlar başka vakitleri esas alıyor. Sayıları çok az olan Türkler genelde Diyanet'in imsakiyesini kullanırken, en yakın Müslüman ülke olan Türkiye ya da çok sayıda Müslüman'ın yaşadığı Macaristan'ın başkenti Budapeşte vakitlerine göre iftar yapanlar da var. Şiilerin ise ya mekan değiştirmeleri ya da bu mümkün değilse güneşin doğup battığı günlere kadar oruç tutmamaları öneriliyor.


AA
2016-06-21 13:23:41
  • Ziyaret: 11598
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0