Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Ağustos 2020, Cumartesi
Son Dakika: 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi 10:42 » Arakan'da "insanlığa karşı suç" işleniyor

Gül'den Avrupa'ya 'terör' sitemi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle mücadele konusunda Avrupa ülkelerine sitem etti. Avrupa'nın demokrasi, insan hakları, ifade hürriyeti ve standartlarının çok yüksek olduğunu belirten Gül, ''Maalesef zaman zaman teröristler bunu istismar ediyorlar. Teröre bulaşanlar, teröre, şiddete karışanlar bu organizasyonların içerisinde olanlar, onlara mali

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle mücadele konusunda Avrupa ülkelerine sitem etti. Avrupa'nın demokrasi, insan hakları, ifade hürriyeti ve standartlarının çok yüksek olduğunu belirten Gül, ''Maalesef zaman zaman teröristler bunu istismar ediyorlar. Teröre bulaşanlar, teröre, şiddete karışanlar bu organizasyonların içerisinde olanlar, onlara mali destekle görevli olanlar, Avrupa demokrasilerinin bu üstünlüğünü yeri geldiğinde zaaf gibi çok istismar ediyorlar.'' dedi.

İsveç'teki temaslarını sürdüren Gül, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile bir araya geldi. İki ülke dışişleri bakanlarının Türkiye-İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi'ni imzalamasının ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Terörü bitirmek için başlatılan çözüm sürecide AB'den beklentilerinin sorulması üzerine Gül, teröristlerin Avrupa'daki özgürlük ortamını istismar ettiğini vurguladı. Gül ardından şunları ekledi: ''Bunun maalesef çok acı örnekleri söz konusu oluyor. Bu konuda istihbarat birimlerimiz, güvenlik birimlerimiz çok yakın temas içerisinde oluyor ve gerektiğinde gerekli dosyaları, gerekli bilgileri paylaşıyorlar.''

REİNFELDT'TEN DESTEK

İsveç Başbakanı Reinfeldt ise Türkiye'nin terörle bir yandan kararlı bir şekilde mücadele ederken diğer yandan toplumdaki farklı inanç ve köken sahibi insanları kucaklayarak yaptığı iki yönlü mücadeleyi desteklediklerini söyledi.

İsveç Başbakanı Reinfeldt, iç sorunlarla boğuşan bir coğrafyada çok sayıda terörist saldırılara maruz kalan Türkiye'nin yasadığı zorluğu anladıklarını söyledi. Türkiye'nin bu probleme uzun vadeli bir çözüm için bir yandan terörle kararlı bir şekilde mücadele ederken diğer yandan toplumdaki farklı inanç ve köken sahibi insanları kucaklayıcı bir tavır geliştirmesi gerektiğini söyledi. Reinfeldt, İsveç'in Türkiye'nin terörle yapacağı bu iki kanatlı mücadeleyi desteklediklerini kaydetti.

Reinfeldt, ''AB ve İsveç, Türkiye'yi terörle mücadelede yalnız bırakmadı mı? Bu konuda kendinizi hiç eleştirmiyor musunuz?" sorusuna ise şu cevabı verdi: ''Bir tarafta siz terörizmle mücadele etmek, savaşmak durumundasınız ama diğer tarafta toplumu daha kapsayıcı bir hale getirmeniz lazım. Azınlıkları dışlamamanız lazım. Farklı düşünce ve inanca sahip kişileri dışlamamanız lazım. Bu bir denge meselesi. Bu hem İsveç için denge meselesi hem Türkiye için denge meselesi."

AB İLİŞKİLERİ STRATEJİK

Türkiye'nin AB üyelik sürecini de değerlendiren Gül, ''Türkiye'nin AB ile ilişkileri bizim açımızdan stratejiktir. Dolayısıyla bu müzakere sürecini biz muhakkak tamamlamak istiyoruz. Ama maalesef Türkiye'ye karşı bazı üyelerin ortaya çıkardığı engellemelerden dolayı müzakere sürecinde bir yavaşlama var.'' şeklinde konuştu. Bu durumun Türk halkını rahatsız ettiğini vurguladı. Gül, bütün bunlara rağmen sürecün devam edeceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, müzakere sürecinin bitmesinin otomatik üyelik anlamına da gelmediğini kaydederek, ''Bunu da biliyoruz. Sonunda bazı ülkelerin referanduma gitme kararları var. Türk halkının da o zaman fikri ne olur bilmiyoruz. Bunlar sonraki konular. Şimdi bizim konumuz müzakere sürecini başarıyla tamamlamak ve bitirmek.'' diye konuştu.

Öte yandan Gül, basın toplantısındaki konuşmasında, kendisini koruyan ekipte yer alan motosikletin devrilmesi sonucu buzla kaplı kanala düşen İsveçli polisin tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetmesini üzüntüyle öğrendiğini söyledi. İsveçli polisin ailesine başsağlığı diledi.

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeld ise, ''Reform süreci içerisinde biz de Türkiye'yi güçlü bir şekilde destekliyoruz. İsveç, Türkiye'nin AB üyeliğini tamamen desteklemektedir. Türkiye'nin üyeliğinin stratejik ve ekonomik değerinin bugün her dönemden fazla olduğuna inanıyoruz'' dedi. Reinfeldt, Türkiye'de AB sürecindeki reformlar ve yeni anayasa çalışmalarının da ülkedeki özgürlük ortamını arttıracağını dile getirdi. Türkiye'nin Suriye konusundaki çabalarını da öven İsveç Başbakanı, şiddetin sona ermesini istediklerini söyledi.

İsveç Başbakanı'na, Avrupa'daki yabancı düşmanlığına ilişkin bir soru yöneltildi. Bunu üzerine Reinfeldt ''Yabancı düşmanlığının Avrupa'da yükselmekte olduğunu kabul ediyorum. İsveç'te bundan etkilenmekte. Tabii ki bence bu sıkıntıya verilecek basit bir yanıt yok.'' dedi.

Reinfeldt, yeni yargı reformu süreciyle ilgili ise şunları kaydetti: ''Bugün terör suçlaması ile cezaevinde tutulan gazeteciler var Türkiye'de ve 4. Yargı Paketi'nin de hükümet tarafından kabul edildiğini biliyoruz. Terörizmin tanımını da bu daraltacak. Sadece tabii ki mevzuat değil mesele. Bunun bağımsız mahkemeler tarafından nasıl yorumlanıp, nasıl uygulanacağı da meseledir."

STRATEJİK İŞBİRLİĞİ BELGESİ İMZALANDI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in ortak basın toplantısı öncesi imzaladığı ''Türkiye-İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi''nde, İsveç ve Türkiye'nin küresel alanda iki aktif oyuncu olduğunun ve çeşitli alanlarda işbirliğinin öneminin altı çiziliyor. İki ülkenin ortak ilgi alanlarının tespiti ve işbirliğinin geliştirilmesinin ele alındığı belgede, süregelen köklü ilişkilerin daha da derinleştirilmesi öngörülüyor. CİHAN
2013-03-12 16:30:03
  • Ziyaret: 6996
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0