Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Göstericilere gerçek mermiyle müdahale ettiler

Mısır'da güvenlik güçleri darbe karşıtı göstericilere gerçek mermilerle müdahale etti. Müslüman Kardeşler Teşkilatı Mısır genelindeki gösterilerde 18 kişinin öldüğünü açıkladı.

Mısır'ın İsrail'e karşı kazandığı "6 Ekim Zaferi"nin 40. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen darbe karşıtı geniş çaplı gösteriler devam ediyor. Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Mısır genelindeki gösterilerde 18 kişinin öldüğünü açıkladı.

Ülke genelinde çeşitli meydanlarda toplanan göstericiler, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak'ın yaptığı "Kahire Devrimin Başkenti" adı altında geniş çaplı eylemlere başladı.

Göstericiler, "Rabia işareti" yaparak, askeri darbenin sona ermesini talep eden pankartlar ve 1973 yılında İsrail karşısında elde edilen zaferde yer alan ordu komutanlarının fotoğraflarını taşıyarak yürüyüş yaptı.

Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden uzaklaştırıldığı darbe ve Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi aleyhinde sloganlar atan göstericiler, bir çok kentte eylemlerini sürdürüyor.

Güvenlik güçleri, başkent Kahire'nin batısındaki Giza kentinde, 6 Ekim, El-Mühendisin ve El-Umraniye gibi bölgelerde yürüyüşe devam eden göstericilerin Tahrir Meydanı'na gitmesini engellemek için ana caddeler ve bölgeyi Kahire'ye bağlayan köprülerde dikenli tellerle güvenlik kordonu oluşturduğu görüldü.

Darbe karşıtı 10 öğrenci gözaltına alındı

Beni Suveyf ve Asvan kentlerinde de darbe karşıtı öğrenciler oturma eylemi yaptı. Asvan'da gruba müdahale eden güvenlik güçleri, 10 öğrenciyi gözaltına aldı.

Bu öğrencilerden birinin darbe destekçisi Temerrüd (İsyan) hareketinin üyesi olduğu fakat arkadaşlarına müdahaleye karşı çıktığı için gözaltına alındığı iddia edildi.

Gerçek mermiyle müdahale


El-Minya ilinin Delga bölgesinde de darbe karşıtı gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu en az 3 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları, Delga'da darbe karşıtı yürüyüş başlatan grubun, güvenlik güçlerinin konuşlandığı bir bölgeden geçişi sırasında taraflar arasında gerilim çıktığını ve güvenlik görevlilerinin göstericilere gerçek mermilerle müdahale ettiğini belirtti. Çıkan olaylar sonucunda en az 3 göstericinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin de yaralandığı öğrenildi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Mısır genelindeki gösterilerde 18 kişinin öldüğünü açıkladı.

Süveyş kentinde de güvenlik güçleriyle darbe karşıtları arasında çıkan çatışmalarda 12 kişi yaralandı.

Ramses Meydanı'nda da darbe karşıtı göstericilere ateş açılması sonucu ölen ve yaralananlar olduğu bildirildi.

Göz yaşartıcı gazla müdahale


Mısır'ın başkenti Kahire'de, güvenlik güçleri Tahrir Meydanı yakınlarında darbe karşıtı gösteri yapan gruba göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Başkentin güneyindeki Maadi ve Eski Mısır bölgesinden yürüyüşe başlayan göstericiler, Tahrir Meydanı'na bir kilometre mesafedeki Kasr'ul Ayni Caddesi'ne ulaştı.

Giza'nın El Haram ve Mühendisin bölgesinden yürüyen eylemciler de Kasr'ül Nil Köprüsü ile Tahrir Meydanı'na bağlanan Dokki bölgesine geldi.

Tahrir'e yaklaşan her iki noktadaki darbe karşıtı göstericilere, güvenlik güçleri biber gazıyla müdahale etti. Dokki bölgesinde devam eden müdahalede, güvenlik güçleri ve göstericiler arasında kovalamaca yaşandığı görüldü.

Çok sayıda darbe karşıtı göstericinin Tahrir Meydanı'na yürümek üzere Ramses Meydanı'nda toplanmaya başladığı, güvenlik güçlerinin ise meydana çıkan yolları kapattığı belirtildi.

Öte yandan Kahire metrosunun bazı bölgelerindeki seferlerin "güvenlik gerekçesi"yle durdurulduğu bildirildi.

"Ajan olarak nitelendirilecekler"


Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Ahmed Muslimani, resmi haber ajansında yaptığı açıklamada, "6 Ekim'de" ordu karşıtı gösteri yapanların "dış güçlerin ajanı" olarak nitelendirileceklerini belirtti.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, Mısır'ın 1973'te İsrail'e karşı kazandığı "6 Ekim Zaferi" kutlamaları çerçevesinde ülke genelinde "Kahire Devrimin Başkenti" adı altında darbe karşıtı gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. Buna karşın, Mısır yönetimi ve darbe sürecinin önemli aktörlerinden Temerrüd (İsyan) hareketi, Mısırlıları, orduya destek vermek için meydanlara çıkmaya çağırmıştı.

AA Kameramanları Emin ve Seyyid ile AA foto muhabiri Şami yaralandı

Bu arada Kahire'de darbe karşıtı gösterileri takip eden Anadolu Ajansı (AA) Kameranı Ala Emin, yaralandı.

Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı çevresindeki gösterileri takip ederken dizine isabet eden biber gazı kapsülüyle yaralanan Emin'e ilk müdahaleyi meslektaşları yaptı. Emin, daha sonra kırık şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Gösterileri takip eden AA kameramanı Seyyid, güvenlik güçlerince darp edildi. AA foto muhabiri Şami de Kasrul Ayn Caddesi'nde koluna plastik mermi ve gaz bombası kapsülünün isabet etmesi sonucu yaralandı. Hafif yaralanan Seyyid ve Şami'ye ilk müdahale, arkadaşları tarafından yapıldı.

Öte yandan Eş-Şuruk gazetesi kameramanı Muhammed Nuhan da Kahire'deki Dokki Mahallesi'nde güvenlik güçleri tarafından atılan merminin ayağına isabet etmesi sonucu yaralandı. (aa)
Etiketler: mısır
2013-10-06 19:16:58
  • Ziyaret: 11794
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0