Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Nisan 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Görmez: Yaşananların hiçbirisi doğrudan dinden ve mezhepten kaynaklanmamaktadır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam dini ve İslam dünyasının tarihin en zor süreçlerinden geçtiğini belirterek, "Ama şunu bilmenizi isterim ki yaşananların hiçbirisi doğrudan dinden ve mezhepten kaynaklanmamaktadır." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam dini ve İslam dünyasının tarihin en zor süreçlerinden geçtiğini belirterek, "Ama şunu bilmenizi isterim ki yaşananların hiçbirisi doğrudan dinden ve mezhepten kaynaklanmamaktadır.” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret etti. Bursa’da gün içerisinde çeşitli programlara katılacağını dile getiren Görmez, Ramazan ayının kardeşlik duyguları içerisinde yaşanmasını diledi. Görmez, "Ramazan; Bursamıza, ülkemize, alem-i İslam’a ve bütün insanlığa huzur getirsin, barış getirsin, adalet getirsin, kalpler arasına merhamet getirsin.” duasını yaptı.

"HERKES KOMŞUSUNA SAHİP ÇIKSIN”

Bu Ramazan'da, 'Hiç kimse kimsesiz kalmasın, bu Ramazan ve her zaman' teması ile Ramazan ayını idrak ettiklerini dile getiren Görmez, şöyle konuştu: "İstiyoruz ki kalabalıklar içerisinde yalnız kalan hiçbir insan kalmasın. Ramazan’ın manevi ikliminde yalnızlığını ortadan kaldırsın. Herkesin yalnızlığına çare olalım. Ayrıca, ülkemize sığınan mülteciler var, sokak çocukları, yetimler, kimsesizler var. İstiyoruz ki Ramazan’ın manevi ikliminde hiç kimse kimsesiz kalmasın. Elbette bu, sadece Ramazan ayında değil, diğer günlerde de bu erdemler üzerinde durmamız lazım. Çünkü Ramazan; sadece oruç ayı değil, bize, aynı zamanda kaybettiğimiz büyük değerlerimizi getiriyor, bize kendimizi yeniden hatırlatıyor, kaybettiğimiz şeyleri yeniden bulduruyor. Zengini ile fakiriyle herkes yanıbaşındaki komşusuna sahip çıksın. Bursa’nın sokaklarında kimse kendini yalnız hissetmesin.”

Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret eden Görmez, Büyükşehir Belediyesi’nin, Balkanlar'da ve Bursa’da kendilerine verdiği destek nedeniyle Recep Altepe’ye teşekkür etti.

"İSLAM DİNİ VE İSLAM DÜNYASI TARİHİN EN ZOR SÜREÇLERİNDEN GEÇİYOR”

İslam dünyasının durumuna dikkat çeken Görmez, şunları dile getirdi: "İslam dini ve İslam dünyası, tarihin en zor süreçlerinden geçiyor. Maalesef komşu ülkelerde dost ve kardeş ülkelerde İslamiyet’tin asla kabul etmediği çok büyük acılar yaşanmaktadır. Ama şunu bilmenizi isterim ki yaşananların hiçbirisi doğrudan dinden ve mezhepten kaynaklanmamaktadır. Yaşananlar daha çok işgallerden, sömürgelerden ve istibdatlardan sonra yaralı bilinçlerin ve ölümcül kimliklerin meydana getirdiği yanlış din anlayışlarından kaynaklanıyor. İnşallah Ramazan, yeniden Müslümanlara kardeş olduklarını hatırlatır ve içinde kıvranan İslam dünyasının, içine girdiği bu zor durumu geride bırakmalarına vesile olur.”

Konuşmaların ardından Recep Altepe, Diyanet İşleri Başkanı’na Bursa’yı simgeleyen kılıç hediye ederken, Mehmet Görmez ise kendisinin kaleme aldığı kitapları Altepe’ye takdim etti.
2014-07-04 12:39:48
  • Ziyaret: 11263
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0