Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 19 Nisan 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Görmez, Katar'da FETÖ'yü anlattı

Katarlı alimler ve kanaat önderleriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, FETÖ ile ilgili olarak, "Asıl problem, bunlar hedeflerine ulaşmak için helali haram, haramı helal kılma yetkisini o şahsa verdiler." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Asıl problem, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kitap ve Sünnet'in evrensel ilkelerini bırakıp şahıs merkezli bir inanca dönüşmesidir. Bunlar hedeflerine ulaşmak için helali haram, haramı helal kılma yetkisini o şahsa verdiler." dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Katar'ın başkenti Doha'ya gelen Görmez, Abdullah bin Zeyd Al Mahmud İslam Merkezi'nde Katarlı alimler ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığının tarihi ve çalışmaları hakkında bilgi veren Görmez, Katar'daki İslam alimlerine FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini anlattı.

FETÖ'nün İslam'a ve Müslümanlara verdiği zararlara işaret eden Görmez, "15 Temmuz darbe girişimini planlayanlar, dini bir cemaat gibi görünerek kendilerine müntesip oluşturdu ancak farklı ülkelerden destek alarak Türkiye'ye ve Türk halkına darbe girişiminde bulundular." diye konuştu.

"Helali haram, haramı helal kılma yetkisini o şahsa verdiler"
Görmez, "Asıl problem, FETÖ’nün Kitap ve Sünnet'in evrensel ilkelerini bırakıp şahıs merkezli bir inanca dönüşmesidir. Bunlar hedeflerine ulaşmak için helali haram, haramı helal kılma yetkisini o şahsa verdiler. İslamofobik nefret içinde olan dünyalara, hoş görünmek için Kelime-i Tevhid'i parçaladılar. Mümin olmak için Peygamber'e imanın zorunlu olmadığını söylediler." ifadelerini kullandı.

FETÖ mensuplarının, Türkiye'nin ateşle çevrildiği bir zaman diliminde darbe teşebbüsü ile ülkelerine en büyük ihaneti düşünebildiklerini belirten Görmez, "Bu darbe, sadece bir darbe değildi, bir işgal hareketinin önünü açma teşebbüsüydü. İslam coğrafyasındaki bütün ümitleri söndürme teşebbüsüydü." dedi.

"Darbe girişiminin en büyük zararı İslam'a oldu"
Darbe girişiminin en büyük zararının İslam'a olduğunu belirten Görmez, şunları kaydetti:

"Bu hareket, milletin 40 yılını heba etmiştir. Yüz binleri bulan gençler, on binleri bulan öğretmenler, bu amaç için kullanılmıştır. Milletin iyilik duyguları istismar edilmiş, zekat ve sadakaları çalınmıştır. Aynı kötülükleri İslam dünyasında, mazlum coğrafyalarda Müslüman azınlıklara da yapmıştır. Bu dünyaların, Türkiye'ye ve milletimize olan muhabbetini istismar etmiştir. En kötüsü de ilim adamlarını, emelleri uğruna kullanmış ve kullanmaya da devam etmektedir. Türkiye'deki bütün alimler olarak bunu biz geç anladık. Hep iyi niyetle yaklaştık, dünyadaki İslam alimleriyle bunu paylaşmak zorundayız."

Görmez, görüşmede alimlerle ağustos ayında Ankara'da gerçekleşen Olağanüstü Din Şurası'nda ve ekim ayında İstanbul'da gerçekleşen Avrasya İslam Şurası'nda alınan kararları da paylaştı.

Görmez'in Türkiye'deki din eğitimi ve din hizmetleri hakkında da bilgi verdiği görüşmeye, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El Karadavi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda alim katıldı.
AA
2016-11-17 11:20:15
  • Ziyaret: 11360
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0