Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 17 Ekim 2021, Pazar
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 2036'ya yükseldi

İsrail'in 7 Temmuz'da Gazze'ye başlattığı saldırılardan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 36'ya yükseldi.

İsrail ordusunun, Gazze'den roket atıldığı iddiası üzerine ateşkesi bozarak yeniden başlattığı saldırılarda dünden bu yana 19 kişinin hayatını kaybettiği, 120 kişinin yaralandığı bildirildi.

Gazze'de görevini fiili olarak sürdüren Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in dünden bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında 5'i çocuk 19 kişinin yaşamını yitirdiğini, 120 kişinin yaralandığını belirterek, "İsrail ordusunun 7 Temmuz'da Gazze'ye düzenlediği saldırılardan bu yana ise şehid olanların sayısı 2 bin 36'ya yükseldi, 10 binden fazla Filistinli de yaralandı" dedi.

İsrail'in güneyinde uyarı sirenleri

Öte yandan İsrail Ordu Sözcüsü Peter Lerner, İsral'in birçok bölgesinde sabah saatlerinde uyarı sirenleri duyulduğunu belirtti.

İsrail ordusu, ateşkesi bozarak saldırılarına yeniden başlamasından bu yana Gazze tarafından 70 füze fırlatıldığını açıkladı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırılardan sonra Mısır'da yürütülen müzakereler neticesinde varılan geçici ateşkes kararı, dün gece 00.01'de sona ermişti. Kahire’deki kalıcı ateşkes görüşmeleri sürerken, ateşkesin 24 saat daha uzatıldığı açıklanmıştı.

Gazze’den roket atıldığı iddiası üzerine İsrail Ordusu, dün akşam bölgeye yeniden saldırmaya başlamış, Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise İsrail'in iddialarını yalanlamıştı.

İsrail 2 bin yedek askeri göreve çağırdı


Öte yandan İsrail Ordu Radyosunun haberine göre, "Gazze'de görev yapmak üzere" 2 bin yedek asker göreve çağrıldı. Haberde ordunun bundan sonra "çok sayıda" yedek asker çağırmayacağı da kaydedildi.

İsrail Ordusu, Gazze'ye yönelik saldırılarında ateşkes görüşmelerine kadar 82 bin yedek askeri göreve çağırmış, daha sonra bu askerlerin 27 bini terhis olmuştu.

Öte yandan İsrail Ordusunun şu ana kadar "herhangi bir kara saldırısı için talimat vermediği" belirtildi.

Kudüs Seriyyeleri İsrail'e füze attığını açıkladı

Filistin'de İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, Gazze'ye yönelik saldırılarına karşılık İsrail'in çeşitli kentlerine füze attığını duyurdu.

Kudüs Seriyyeleri'nden yapılan açıklamada, İsrail'in güneyindeki Aşdod ve Askalan kentlerinin "Grad tipi" 6 füzeyle vurulduğu belirtildi.

Nakab'ın batısındaki Eşkol'e "107 tipi" 4 füze atıldığı ifade edilen açıklamada, el-Mecdel ve Astra kentlerinin de aynı tip 10 füzeyle hedef alındığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Filistin halkına yönelik katliamlarına karşı, Kudüs Seriyyeleri'nin "İsrail kentlerini vurmaya devam edileceği" kaydedildi.

Refah Sınır Kapısını kapatabiliriz


Gazze Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Mahir Ebu Subha, İsrail'in sabah saatlerinde Refah Sınır Kapısı'nın dış bekleme salonunun etrafındaki bazı yerleri vurduğunu belirtti. Bu saldırılarda ikisi çocuk, biri kadın 4 kişinin yaralandığını bildiren Ebu Subha, bu nedenle kapının Gazze'deki bölümünde çalışmaların durduğunu kaydetti.

"İsrail saldırıları nedeniyle yolcuların güvenliği için Refah Sınır Kapısını kapatabiliriz" diyen Ebu Subha, sınır kapısı heyetinin bu çerçevede Mısırlı yetkililer ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'yle yolcuların güvenliği konusunda iletişime geçtiğini vurguladı.

AA
Etiketler: gazze
2014-08-20 20:39:50
  • Ziyaret: 9920
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0