Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Fransa'da sağın cumhurbaşkanı adayı belli oluyo

23 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Fransız sağını temsil edecek aday, yarın yapılacak ön seçimle belirlenecek.

Fransa’da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağ partilerin adayı yarın yapılacak ön seçim ile belli olacak. İki turlu düzenlenen ön seçimde 7 aday yarışacak fakat mücadelenin eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski başbakanlar Alain Juppe ve François Fillon arasında geçeceği belirtiliyor.

Sağ partilerin cumhurbaşkanı adayının belirleneceği ön seçim kampanya dönemi dün gece itibariyle sona erdi. Perşembe akşamı son kez televizyonlarda canlı yayınlanan açık oturumda kozlarını paylaşan aday adayları, dün akşam da ön seçimler öncesi son mitinglerini yaptı. Anketlerde son dakika tırmanışı gerçekleştiren ve büyük sürpriz yapan François Fillon, Paris’te 7 bin kişinin katıldığı bir toplantıda artık 1. sırada olduğunu açıkladı. Fillon konuşmasında seçimlerden sonra, "İflas etmiş bir Fransa bırakan Hollande ve yükselen aşırı sağ ile mücadele edeceğini” söyledi.

Son toplantısını ülkenin kuzeyindeki Lille şehrinde düzenleyen anketlerin favori ismi Alain Juppe ise popülist söylemlere karşı uyarılarda bulundu. Sarkozy ve Fillon’u hedef alan Juppe, her iki adayın geçmişte sebep oldukları yanlışlardan örnekler vererek "Fransa’nın güçlü ve temiz bir lidere ihtiyacı olduğunu” savundu. Juppe’ye göre Fransa’nın önünde 3 önemli önceliği olmalı: Eğitim, istihdam ve güçlü bir devlet.

Libya lideri Kaddafi’den seçim yardımı aldığı iddialarına dair gelişmeler sonrası anketlerde düşüşe geçen Nicolas Sarkozy, son toplantısını ülkenin güneyinde bulunan Nimes’de düzenledi. 4 bine yakın taraftarına hitap eden Sarkozy, 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin son şans olduğuna işaret ederek "Eğer 2017’yi kaybedersek, Fransa için çok ağır sonuçları olacak” dedi.


Le Pen’in rakibi belli olacak
20 ve 27 Kasım tarihlerinde iki turlu olarak yapılacak ön seçimlerde 7 aday yarışacak. Favori adaylar olarak gösterilen Juppe, Sarkozy ve Fillon’un dışında, sağ parti eski başkanı Jean-François Cope, eski bakan Bruno Le Maire, eski Paris Belediye Başkan adayı Nathalie Kosciusko-Morizet ve Hristiyan Demokrat Parti Başkanı Jean-Frederic Poisson sağın adayı olmak için yarışacak.

Uzmanlar, 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışın aşırı sağ lider Marine Le Pen ve sağ bir aday arasında geçeceğini söylüyor. Sol partilerin oy oranının oldukça azaldığı kamuoyu yoklamalarına yansıyor. Bu durumda yarınki ön seçimin kazananı Le Pen’in karşısına çıkacak aday olarak görülüyor.

İktidardaki Sosyalist Parti’nin adayı, ocak ayında belli olacak. Sol parti adayı olarak Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Manuel Valls’in isimleri gündemde.
AA
2016-11-19 18:08:45
  • Ziyaret: 11330
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0