Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 14 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Esed'in güvenilirliğiyle ilgili şüphelerimiz var

Beyaz Saray Sözcüsü Carney, Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarıyla ilgili açıklamasına ilişkin Esed'in güvenilirliğiyle ilgili şüpheleri olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD'nin askeri eylem tehdidi nedeniyle Rusya ve Suriye'nin potansiyel bir teklifle geldiğini belirterek, konu üzerinde çalışacaklarını ve Rusya ile konuşacaklarını ama Esed rejiminin güvenirliliği konusunda şüpheleri bulunduğunu söyledi.

Carney, günlük basın toplantısında, Rusya'nın, Suriye'nin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesinin bu ülkeye düzenlenecek askeri müdahaleye engel olması durumunda kendilerinin derhal Şam yönetimiyle diyaloğa geçmeye hazır olduklarına yönelik açıklamasını değerlendirdi.

Suriye'nin elindeki kimyasal silahların yol edilmesi veya uluslararası kontrol altına alınmasından memnuniyet duyacaklarını belirten Carney, ABD'nin askeri eylem tehdidi nedeniyle Rusya ve Suriye'nin potansiyel bir teklifle geldiğine dikkati çekerek, konu üzerinde çalışacaklarını ve Rusya ve diğer ülkelerle konuşacaklarını vurguladı.

Ancak Esed rejiminin daha önce kimyasal silah kullanımının yanı sıra bu silahların stoklarının varlığını bile inkar ettiğini hatırlatan Carney, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in son iki yıda söylediklerinin aksini yapması nedeniyle, rejiminin güvenilirliği konusunda ciddi şüphelerinin bulunduğunu söyledi.

ABD'nin askeri eylem tehdidi olmasaydı Rusya ve Suriye'den bu "potansiyel yolun" gelmeyeceğine işaret eden Carney, "Bu nedenle, Esed üzerindeki baskıya devam etmek ve yüzyıl önce konulan yasakların sonuçları olmadan ihlal edilemeyeceği konusunda net olmak çok önemli" dedi.

"ABD'nin askeri eylem tehdidiyle Esed rejimine baskı yapmayı sürdürmeliyiz" ifadesini kullanan Carney, Kongre üyelerine de bu durumu vurgulayacaklarını ve askeri güç yetkisinin Esed'e baskı yapmayı sürdereceğini anlatacaklarını dile getirdi. Carney, "Eğer Esed yaptıklarına yönelik herhangi bir karşılık olmayacağını görürse, bu silahları vermekten vazgeçebilir. Suriye ve Rusya'ya kimyasal silah kullanımına yanıt konusunda çok ciddi olduğumuzu gösterdiğimizden emin olmalıyız" diye konuştu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Blinken

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Tony Blinken de Rusya'nın teklifiyle ilgili konuya dikkatli biçimde bakacaklarını ve Rusya ile konuşacaklarını bildirdi. Blinken, "Suriye'nin kimyasal silahlarından vazgeçmesi gibi bir kararından ve eyleminden memnuniyet duyarız" dedi.

Blinken, bu teklifin ABD'nin askeri eylem tehdini konsepti içinde geldiğine dikkati çekerek, "Bu nedenle baskıyı geri çekmemek ve Kongre'nin Başkana istediği yetkiyi vermesi daha önemli hale geldi" ifadesini kullandı. Blinken, Kongre üyelerinin de istihbarat birimlerinin bulgularını görünce 21 Ağustos'ta kimyasal silah kullanıldığı ve bunun Esed rejimi tarafından kullanıldığı sonucuna varacağını kaydetti. (aa)
Etiketler: abd
2013-09-10 00:37:05
  • Ziyaret: 10903
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0