Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Emine Erdoğan: Yılda 10 milyon insan açlıktan ölüyor, 1,3 milyar ton gıda israfı yapılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan "1 milyar civarında insanın açlıkla karşı karşıya olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yılda 10 milyon insan açlıktan ölüyor. Buna karşılık, her yıl 1,3 milyar ton gıda israfı yapılıyor. Bu çelişkileri sorgulamalıyız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen "Kadın ve Çocuk Ekseninde Türkiye İnsani Yardım Perspektifi" başlıklı özel oturumdaki konuşmasına, katılımcıları selamlayarak başladı.

Tarihte bir ilk olan zirvenin ev sahipliğini, İstanbul'da yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Erdoğan, kentin gerek tarihi, gerekse jeopolitik açıdan dünyanın önemli şehirlerinden olduğunu aktardı.

Erdoğan, "Napolyon, 'Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.' demişti. Aynı şekilde Lamartine'in, 'Dünyaya bir kez bakma imkanı olacaksa İstanbul'dan bakmak gerekir.' dediğini hatırlıyoruz. Doğunun, batının, kuzeyin ve güneyin kesiştiği bu müstesna şehirde, tüm dünyayı ilgilendiren insani bir meseleyi konuşmak son derece anlamlıdır." diye konuştu.

Öte yandan, Türkiye'nin uluslararası kuruluşların da tasdik ettiği üzere, dünyanın en cömert ülkesi olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gerek verdiği kalkınma destekleri, gerekse mültecilere açtığı kapılar itibarıyla tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. Bu vasıflarla, sizleri burada misafir etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Umuyorum ki insani zirve, daha yaşanabilir bir dünya inşa etmeye vesile olur. Üzerinde yaşadığımız yerküre ne yazık ki 21. yüzyılın bütün gelişmişlik ve medeniyet iddialarına rağmen, insani açıdan büyük krizler yaşıyor. Her şeyden önce 1 milyar civarında insanın açlıkla karşı karşıya olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yılda 10 milyon insan açlıktan ölüyor. Buna karşılık, her yıl 1,3 milyar ton gıda israfı yapılıyor. Bu çelişkileri sorgulamalıyız. Öte yandan zalim bir devlet başkanının idaresi altında, son 5 yılda 500 binden fazla insan öldü. 6,5 milyon insan yerinden edildi. Çocuklar ve kadınlar canlarını kurtarmak için çaresizce denizlere açıldı. Fakat uluslararası kamuoyu sadece seyretmekle yetindi. Mülteci meselesi tüm dünyanın çözülemez bir sorunu haline geldi. Oysa sorun, temel bir insanlık meselesiydi."

"Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi"
Türkiye'nin Afrika'ya bakışının da bu tarihsel kodlara dayandığını, devletin ve sivil toplum kuruluşlarının tüm gayretinin, çıkar amaçlı değil, dost ve kardeş ülkelerin kalkınmasına destek olmak hedefiyle gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Afrika'nın sorunlarına Afrika çözümleri' ilkesiyle yapılan yardımlar, balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek şeklindedir. Bu bağlamda mesleki okullar, Afrika'ya yaptığımız kalkınma yatırımlarının ana unsurunu oluşturuyor. Türkiye çok yönlü bir uluslararası politika izlemektedir. Doğu'ya sırtını dönmeden yönünü Batı'ya çevirmiştir. Çok kutuplu dünyada özellikle Afrika'yı ihmal etmemektedir. Eşimin gerek Başbakan olduğu, gerekse Cumhurbaşkanlığı döneminde Afrika'ya çok sayıda ziyaretler gerçekleştirdik. Eşime refakaten katıldığım bu seyahatlerde, kadınların ve çocukların sorunlarına eğilme imkanı buldum. Bir su kuyusunun Afrikalı bir kadının hayatında ne anlama geldiğini bizzat müşahade ettim. Keza, üzerinde yaşadıkları coğrafyanın yeraltı kaynaklarından habersiz Afrikalı yetimlerin çaresizliğini yüreğimde hissettim."

Bu nedenle, Afrikalı kadınların ve çocukların hayatına mütevazı bir katkı olarak bir proje başlattıklarını belirten Erdoğan, Dışişleri Bakanlığının koordinasyonuyla, himayelerinde yürütülen çalışmayla, Afrikalı kadınların el emeği ürünlerini, hak ettiği değerde, kar amacı gütmeksizin Türkiye'de pazarlanacağını dile getirdi.AA
2016-05-23 18:19:29
  • Ziyaret: 19547
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0