Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Nisan 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Ekmeleddin İhsanoğlu, mezhep çatışmasını cehenneme benzetti

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriye'deki gelişmelerden endişeli olduğunu belirterek ''Bölgedeki mezhep çatışması cehennemin kapılarını açar.'' dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriye’deki gelişmelerden endişeli olduğunu belirterek ‘‘Bölgedeki mezhep çatışması cehennemin kapılarını açar.’’ dedi. Suriye’deki gelişmelerden ‘çok endişeli’ olduğunu kaydeden İhsanoğlu, Avrupa’nın bir gün Türkiye’ye kapılarını açmaya mecbur kalacağını da ifade etti.

Bugün resmi açılışı gerçekleştirilecek İslam İşbirliği Teşkilatı Brüksel Temsilciliği için Belçika’da bulunan Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriye’deki gelişmelerin mezhep çatışmasına dönüşmesinde çok endişeli olduğunu belirterek kaygısını dile getirdi. Cenevre’de düzenlenecek ikinci Suriye toplantısının sağlıklı bir şekilde neticelendirilmezse vahametin ve felaketin bölgeyi sarabileceğine dikkat çeken İhsanoğlu, Suriye’deki olayların bir mezhep çatışması dönüştürülmek istendiğini ifade etti. Suriye’de yaşanan olayların komşu ülkeleri de etkileyip oradaki dengeleri de bozmaya başladığını ifade eden İhsanoğlu, "Suriye’deki ateşin daha büyük bir hale dönüştüğü zaman kimse kendini bundan koruyamaz. Onun için herkes bu ateşi söndürme gayretine girmelidir.” dedi. İhsanoğlu, Suriye’deki hadiselerin başlangıcında Şii -Sünni kavgasının olmadığını ve büyük ölçekte böyle devam ettiğinin altını çizerek, "Olayların bu çerçeveden çıkarılıp dinler arası, mezhepler arası ve ırklar arası çatışma haline getirilmek istiyor.” dedi.

"ARTAN İSLAM DÜŞMANLIĞINDA MÜSLÜMANLARIN DA SORUMLULUĞU VAR"

Avrupa’da artan İslam düşmanlığı hakkında ise Müslümanlara da bir sorumluluk düştüğünü hatırlatan İhsanoğlu aynı zamanda İslamofobi'nin antisemitizm statüsüne getirilmesini savundu. İslamofobi’ye karşı mücadelede Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler ile yapılan ortak çalışmalar sonucu olumlu gelişmeler kaydedildiğini ifade eden İhsanoğlu, aynı zamanda iç politikada aşırı sağın yükselişini de dikkat çekti. İslamofobi meselesinde Müslümanlara bakan yönün de olduğunu hatırlatan İhsanoğlu, İslam dünyasının içerisinde radikalizm ve şiddetin hepsinin maalesef İslamiyet’e mal edildiğini söyledi. "Somali, Irak, Afganistan ve Suriye’deki manzaraların İslamiyet’le ilgisinin olmadığını bilmeyen Avrupalı vatandaşın öbür taraftaki aşırılığa karşı buradaki aşırılığı destekleyecek.” diyen İhsanoğlu problemin bir bütün olarak mütalaa edilmesi gerektiğini vurguladı. Müslümanlarda da bir takım problemler olduğunu doğrulayan İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, problemi sadece bir tarafından değerlendirilmesinin doğru olmadığını belirtti.

‘AVRUPA BİR GÜN KAPILARINI AÇACAK’

Ekmeleddin İhsanoglu, "Avrupa kültürel faktörlerden dolayı Türkiye’ye kapılarını açmak istemiyor ama gün gelecek reel politik faktörler Avrupa’yı kapıları açmaya mecbur bırakacak.” dedi. İslam ülkelerinin Türkiye’nin AB üyelik müzakereleriyle yakından ilgilendiklerini ve kendi gelecekleri ile ilgili menfaatleri için de üye olan bir Türkiye görmek istediklerini belirten İhsanoğlu, "Türkiye’nin AB üyeliği İslam Dünyası için ile önemli bir köprü olacak ve AB’de İslam dünyasının önemli bir mensubunun üyesi yapmakla bir kazanç sağlayacaktır.” dedi.

İİT Genel Sekreteri, Gezi Parkı olaylarına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Gezi Parkı olaylarında yetkililerin hatalar yaptığına, bunu kendilerinin de kabul ettiğine işaret ederken, "Fakat dünya kamuoyu bu hadiseleri çok abartarak yansıtmayı tercih etti.” şeklinde konuştu.
2013-06-25 12:03:45
  • Ziyaret: 16473
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0