Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 19 Nisan 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Dedesi Çanakkale şehidi kendisi Kore gazisi

Adana'da huzurevinde yaşayan Kore gazisi Kılınç, Çanakkale Savaşları'nda şehit olan dedesinin fotoğrafını ve "gurur kaynağım" dediği gazilik madalyalarını yanından ayırmıyor.

Adana'da huzurevinde yaşayan Kore gazisi Kılınç, Çanakkale Savaşları'nda şehit olan dedesinin fotoğrafını ve "gurur kaynağım" dediği gazilik madalyalarını yanından ayırmıyor.

Huzurevinde yaşayan Kore gazisi 85 yaşındaki Orhan Kılınç, Çanakkale Savaşları'nda şehit olan dedesinin fotoğrafını ve "gurur kaynağım" dediği gazilik madalyalarını yanından ayırmıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin 276 sakininden biri olan Kılınç, dedesi yüzbaşı Celal Erbil'in fotoğrafını, madalyalarının asılı olduğu ceketinin cebinde taşıyor.

Yaklaşık 3 senedir huzurevinde yaşayan ve ziyaretine gelenlere öncelikle şehit dedesinin fotoğrafını gösteren Kılınç, daha sonra Kore Savaşı'nın ardından kendisine Türkiye Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler ve Güney Kore tarafından verilen 3 ayrı madalyasını gösteriyor.

Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kore Savaşı'nda muharebe astsubayı olarak yaklaşık 13 ay harbe katıldığını ve tehlikeli görevler üstlendiğini söyledi.

Görevini başarıyla tamamladığını ve herhangi bir yara almadan Türkiye'ye döndüğünü anlatan Kılınç, çeşitli ailevi nedenlerle geldiği huzurevinde sakin bir yaşam sürdüğünü belirtti.

Dedesinin Çanakkale'de şehit düştüğünü vurgulayan Kılınç, ''Dedem Çanakkale'de şehit düşen yüzbaşı Celal Erbil. Dedem savaşta çavuşunu kurtarmak için koştuğu sırada vurularak şehit düşmüş" diye konuştu.

Kendisinin de 1950'de Ankara Mamak Muhabere Okulu'ndan mezun olduğunu ifade eden Kılınç, şunları kaydetti:

"Muhabere astsubayıydım. Dokuz ay 'Erzurum'da görev yaptıktan sonra oradan gönüllü olarak Kore Savaşı'na gittim. 13 ay savaştım. Sonra Türkiye'ye döndüm. Savaşta büyük yara almadım ama sağ ayağım burkulma nedeniyle çatladı. Bir ay alçıda kaldı. Savaşta tehlikeli görevler üstleniyordum. Bütün bölüklerin kopan telefon hatlarını tamir ederdik, mayın tarlalarını geçerdik. Allah korudu bizi. O zaman gençlik vardı. Gözümüzü budaktan sakınmadık."

Savaş anılarını unutamıyor

Savaştan kalan bazı hatıralarını unutamadığını dile getiren Kılınç, Çin Halk Cumhuriyeti askerlerinin saldırısına uğradıkları bir olayı şöyle anlattı:

"Bir seferinde 50 Çinlinin saldırısına uğradık. Biz iki kişiydik. Karşılıklı sırt üstü yattık. Bu şekilde 20 metre ileriden geleni görebilirsiniz. Fakat yüzüstü yatarsanız düşman yanınıza gelse bile farkına varamazsınız. Çinliler etrafımız sardı. Telefonu tamir edip, piyadelere bilgi verdim. Biz vakit kazandık, piyadeler de geldi Çinlileri dağıttı."

Kılınç, savaştan sonra kendisine verilen madalyaları "gurur kaynağı" olarak yanında taşıyor.

Kanseri yendi

Yaklaşık 3 yıl önce gittiği hastanede doktorunun kendisine kanser teşhisi koyduğunu ifade eden Kılınç, şöyle konuştu:

"Azmim ve inancımla kanseri de yendim. Doktor kan kanseri olduğumu ve 6 ay ömrüm kaldığını söylemişti. Güldüm. Neden güldüğümü sordu. Ben de 'Kore'de savaştım. Kansere mi yenileceğim' dedim. Gerçekten de kanseri yendim Allah'a şükür. Şimdi iyiyim."

Huzurevinde kalmaktan memnun olduğunu, özellikle yönetimin kendilerine çok iyi davrandığını anlatan Kılınç, her türlü ihtiyaçlarının kurumda karşılandığını da sözlerine ekledi.

AA
Etiketler: gazi, kore, şehit, çanakkale
2015-03-25 12:43:07
  • Ziyaret: 11389
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0