Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 19 Nisan 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ artık Pakistan'da da barınamayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan'ın, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Türkiye'nin yanında olduğunu belirterek, "Gördüğümüz kadarıyla artık bu örgüt Pakistan'da da barınamayacak. Pakistan hükümetine teşekkür ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, görüşmelerde özellikle Keşmir konusundaki gelişmelerin ele alındığını belirterek, şunları kaydetti: 

"Keşmirli kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntılar ve kontrol hattında artan gerilim göz ardı edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Kontrol hattındaki gerilimi ve can kayıplarını endişeyle izliyoruz. Keşmir sorununun Pakistan ve Hindistan arasında diyalog yoluyla ilgili Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde, Keşmir halkının talepleri dikkate alınarak bir çözüme kavuşturulması gerekiyor. Biz de ülke olarak, aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz." 

"Pakistan'ın duruşunu unutmayacağız" 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Pakistan'ın en zor zamanlarda birbirlerinin yanında olduğuna dikkati çekerek, "Tıpkı İstiklal Harbimizde olduğu gibi 15 Temmuz darbe girişimi akabinde de milletimizin kara gün dostu olduğunu Pakistan çok açık ve net göstermiştir." dedi.

Darbe teşebbüsünün hemen ardından Pakistan Cumhurbaşkanı Hüseyin ve Pakistan Başbakanı Şerif'in kendilerini arayarak üzüntülerini paylaştığını aktaran Erdoğan, "Pakistan'ın bu duruşunu ve samimiyetini asla unutmayacağız." ifadelerini kullandı.

"Bu süreci bizimle yaşamadılar"
Milletin şehadete yürüdüğünü ve demokrasisine sahip çıktığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm dostlarımızı, tüm kardeş toplumları bu örgütün karanlık emelleri konusunda uyarıyoruz. Ülkemizdeki FETÖ kalıntıları ile kararlı bir şekilde mücadele içerisindeyiz. Bugünkü Pakistan gazetelerinde bazı köşe yazarlarının masum ifadeleri kabullenilebilecek ifadeler değildir. Onlar bu süreci bizimle yaşamadılar." diye konuştu.

Pakistan'ın FETÖ ile bağlantılı şahısların 20 Kasım'a kadar ülkeyi terk etmelerini istediğini aktaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gördüğümüz kadarıyla bu örgüt artık Pakistan'da da barınamayacak. Bu kararlı tavrından dolayı Pakistan hükümetine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Bu tutumun tüm dost ve kardeş ülkelere örnek olmasını temenni ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Terörle mücadelede Pakistan'ı yalnız bırakmayacağız"
Terörle mücadelede Pakistan ile Türkiye'nin ortak tavırları bulunduğunu kaydeden Erdoğan, Pakistan'ın Türkiye gibi, teröre çok büyük bedeller ödemiş bir ülke olduğunu ve hala da ödemeye devam ettiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Şu anda bizler FETÖ terör örgütü, PKK, PYD, YPG, DHKP-C, DEAŞ gibi terör örgütleri ile yoğun bir mücadele veriyoruz. Aynı şekilde terörle mücadelede Pakistan'ı da bizler yalnız bırakmayacağız. Gereken desteği tecrübelerimizle vermekte kararlıyız. Terörle mücadelede uluslararası bir mutabakat olmadıktan sonra netice almak mümkün değildir. Türkiye ve Pakistan kenetlendikçe inanıyorum ki refah ve huzuru da yakalayacaktır. Pakistanlı kardeşlerime bir kez daha derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Milletim adına bu duygularımı da Pakistan halkı ile paylaşıyorum."
AA
2016-11-17 11:23:48
  • Ziyaret: 12119
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0