Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Çıkacak af kararını kabul etmeyeceğiz

Mısır'da Sabah 7 Hareketi mensubu 14 genç kızın, mevcut cumhurbaşkanını tanımadıkları ve çıkarması muhtemel af kararını kabul etmeyecekleri bildirildi.

"Hareket"in, sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesabından yapılan açıklamada, "terör eylemlerine karışmak, izinsiz gösteri yapmak, yasadışı örgütlere üye olmak" gibi iddialarla yargılanıp 11'er yıl hapse mahkum edilen 14 genç kız hakkında, Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılması istenen af konusuna değinildi.

Açıklamada, Hareket'in "Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'u tanımadığı, bu nedenle çıkaracağı affı da kabul etmeyeceği" ifade edildi.

Geçici Cumhurbaşkanı Mansur'un "Kadın ve aileden sorumlu" müsteşarı, gazeteci yazar Sukeyne Fuad, özel bir televizyon programında yaptığı konuşmada, Mansur'un "yanlış yönlendirmeler sonucu suç işleyen" genç kızların davası hakkında yetkililerle istişare edeceği ve gerekli görürse genç kızları affedeceğini ifade etmişti.

Kahire ve İskenderiye'de protesto gösterileri

Bu arada Kahire'nin batısında bulunan Mühendisin bölgesinde toplanan çok sayıda kadın, 14 genç kıza verilen hapis cezasını protesto amacıyla "oturma eylemi"nde bulundu. Eylemciler, söz konusu genç kızların yanı sıra 3 Temmuz'daki askeri darbeden bu yana tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de de Sidi Bişr, Burc'ul-Arab ve Zezenya bölgelerinde sabah saatlerinde gösteriler düzenlendi. Buradaki gösterilerde protestocular, hapis cezasına çarptırılan genç kızların fotoğrafları ile "İskenderiye'nin özgür ruhlarına özgürlük" yazılı dövizler taşıdı.

İskenderiye Üniversitesi kampüsünde de "Sabah 7 Hareketi"ne mensup genç kızlar hakkında verilen hapis cezası protesto edildi. Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde slogan atan göstericiler, genç kızların yanı sıra darbe karşıtı eylemlerde gözaltına alınan herkesin serbest bırakılmasını talep etti.

Üniversitenin mühendislik ve edebiyat fakültesindeki öğrenciler de dersleri boykot ederek, taşıdıkları pankartlarla, "hapis cezasına çarptırılan genç kızlar serbest bırakılana kadar", derslere girmeyeceklerini dile getirdi. (aa)
Etiketler: mısır
2013-11-30 17:43:33
  • Ziyaret: 10941
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0