Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 26 Ekim 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Çavuşoğlu: FETÖ okullarındaki öğrenciler zarar görmeden tedbir almaya çalışıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Pakistan'daki FETÖ okullarında eğitim gören öğrenciler ve aileleri zarar görmeden bu okullara ilişkin alınacak bir tedbir üzerinde çalışıyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İslamabad’da Pakistanlı mevkidaşı Sertaç Aziz ile Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi.Bakanlar, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Pakistan ve Türkiye arasındaki dostane ve yakın ilişkilere işaret ederek başladığı konuşmasında, "Pakistan halkı darbeden sonra Türk halkına ve demokrasisine büyük destek gösterdi. Bu nedenle Pakistan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ziyaret ettiğim ilk ülke oldu." dedi.

Pakistan meclisinin iki kanadında da alınan Türk halkına destek kararlarından dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu, "FETÖ’ye karşı her türlü tedbiri alıyoruz. Geçmişte onları destekledik ama farklı ve gizli emellerinin olduğunu bilmiyorduk." şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Pakistan’daki faaliyetlerine karşı alınacak tedbirlere ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, İslamabad yönetiminin gerekli tedbirleri alacağından emin olduğunu belirterek, FETÖ’nün faaliyet gösterdiği her ülkenin güvenliğine tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

"Pakistan’daki FETÖ okullarında eğitim gören öğrenciler ve aileleri zarar görmeden bu okullara ilişkin alınacak bir tedbir üzerinde çalışıyoruz." diyen Çavuşoğlu, daha önce Türkiye tarafından Pakistan Cumhurbaşkanı Memnum Hüseyin'e bu ülkedeki FETÖ faaliyetleri hakkında bir belge verildiğini belirtti. Çavuşoğlu, "Pakistan makamları konuyu çok iyi biliyor. Gerekli önlemleri alma konusunda güçlü bir iradeye sahipler.” ifadesini kullandı.

Türk hükümetince alınan OHAL kararına ilişkin bir soruya ise Çavuşoğlu, Fransa’nın da Paris saldırılarından sonra OHAL ilan ettiğini hatırlatarak, Türkiye’de de benzer saldırılar olduğunu ancak o zaman OHAL kararı alınmadığına işaret etti. Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ülke güvenliğine ve demokrasisine ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Pakistan ile Hindistan arasında süren Keşmir sorununa ilişkin bir soru üzerine de Çavuşoğlu, Türkiye’nin Keşmir konusunda Pakistan’ın pozisyonunu desteklediğini söyledi. Söz konusu anlaşmazlığın ancak diplomasi ve diyalog ile çözülebileceğini belirten Çavuşoğlu, şiddetin ise çözüm olmadığını kaydetti.Çavuşoğlu, Pakistan ile ekonomi alanında da işbirliği kararı aldıklarını belirterek, bu yıl içerisinde serbest ticaret anlaşmasını imzalamayı umduklarını ifade etti.

Mevkidaşı ile görüşmede ikili ve bölgesel konuların da ele alındığını söyleyen Çavuşoğlu, Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkiler konusunda hem Türkiye’nin inisiyatif aldığını, hem de diğer uluslararası girişimleri desteklediğini ifade etti.Sertaç Aziz ise iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin ve bağların kuvvetli olduğuna değinerek, 15 Temmuz darbe girişiminde Türk halkının gösterdiği iradeyi takdirle karşıladıklarını kaydetti.Aziz, ayrıca, iki ülke arasında ticaret hacmini artırmak ve işbirliği alanlarını genişletmek istediklerini sözlerine ekledi.


AA
2016-08-02 12:56:31
  • Ziyaret: 15860
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0