Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 28 Şubat 2021, Pazar
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Büyük zirvenin 'küçük' ev sahipleri

G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla Antalya'ya gelen liderleri çiçekle karşılayan ve yaşları 8 ila 10 arasında değişen çocuklar, küçük yaşta dünya siyasetine yön veren isimleri tanıma fırsatı buldu.

Antalya'da G20 Liderler Zirvesi dolasıyla, küçük yaşta dünya siyasetine yön veren isimleri tanıma fırsatı bulan çocuklar,ABD Başkanı BarackObama, Rusya Devlet Başkanı VladimirPutin, Almanya Başbakanı AngelaMerkel, Suudi Kralı Suudi Arabistan KralıSalman bin Abdülaziz el-Suud'un daaralarında bulunduğu liderleri karşılamanın gururunu yaşıyor.

Antalya Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğünün talimatıyla G20 üyesi ülke liderlerinin Antalya'ya gelişlerinde karşılanması içinçalışma yapanHanım Ömer Çağıran İlkokulu, 20 öğrenci ve beş öğretmenle sıkı bir prova programına girdi.

Yapılan provaların ardından zirve öncesi kente gelen dünya liderlerini karşılayan çocuklar, gelenkonuklaraİngilizce "Türkiye'ye hoş geldiniz" dedi. Çocuklar,sadece televizyonlarda izledikleridünya liderlerini tanımanınmutluluğunu yaşıyor.

Türk kültürünü ve Antalya yöresini tanıtmak için dünya liderlerini yöresel kıyafetleriyle karşılayançocuklar, "ünlü" olduklarını düşünüyor.

-"Bir anda karşımdagörünce şaşırdım"

Liderlerikarşılayan çocuklardan 9 yaşındakiTalip Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başbakan, başkan vecumhurbaşkanlarını karşılamak içinsıkıhazırlık yaptığını söyledi.

Ersoy, liderleri görünce heyecanlandığını söyleyerek, şunları anlattı:

Çok heyecanlandım, çiçek verinceheyecanım biraz geçti. Obama, Putin, Merkel'e çiçek verdim. İngilizce olarak 'Hoş geldiniz" dedim. Adımı sordular, yine İngilizce olarak kendimi tanıttım. Putin'e çiçek verirken o kadar çok heyecanımız vardı ki... Sonra ona sarıldık,fotoğraf çektirdik. SonraMerkelgeldi, kapı açıldı. İndikten sonra o da bizimle fotoğraf çektirmekistedi. Biz de fotoğraf çektirdik, çiçeğimizi verdik. Obama'yı daha önce televizyonlarda izlemiştim, bir anda karşımdagörünce şaşırdım, çok mutlu oldum. Obama da giderken bizimle fotoğraf çektirdi."

-"Herkes 'Çok ünlü oldun' diyor"

Eylül Kayra Küçük (9) iseSuudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el-Suud'u karşıladığını belirterek, "Uçaktan inince çiçek verdik, 'Türkiye'ye hoş geldiniz' dedik. Kral bizi öptü, sonra da fotoğraf çektirdik" dedi.

Ömer Nuri Bolat dakralı karşılarken çok heyecanlandığını belirterek, "Kral uçaktan inince heyecanlandım. Akşam da kendimi televizyonda izledim. Herkes, 'Çok ünlü oldun' diyor" ifadesini kullandı.

-"Kendi kendime konuşarak, sürekli prova yaptım"

Hatice Sena Gökpınar (10), Çin, Japonya ve Kanada liderlerini karşıladığını ifade ederek,"Günler öncesinden kendi kendime konuşarak, sürekli prova yaptım. İngilizce 'Hoş geldin' diyebilmek için süreklikendimle konuştum" diye konuştu.

-"Çocuğumuzu televizyonlarda izleyince çok mutlu olduk"

Halk oyunları öğretmeni Osman Ersoy, ekibinin dansçı olduğu için zorlanmadığını söyleyerek, "Çocuklarımız için güzel bir heyecandı, bizim için de heyecan oldu. Öncesinden küçük küçük telkinlerde bulunduk, küçük provalar yaptık" dedi.

AA
2015-11-18 19:00:52
  • Ziyaret: 17873
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0