Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 05 Aralık 2020, Cumartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Bir zamanlar Türkiye'de sağlık felç olmuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir zamanlar Türkiye'de 'Sağlık' dendiğinde, kavramın kendisi felç olmuştu. Büyük harcamalar yaptık. Sağlıklı bir topluma biz layığız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Medical Park Sağlık Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Liv Hospital Ankara'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Liv Hospital Ankara'nın, 150 yatak kapasitesiyle sağlık dünyasına ve Ankara'ya farklı bir zenginlik katacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, Türkiye'de sağlık sektöründe çok önemli görevleri ve yeri olduğunu ifade eden Erdoğan, göreve geldiklerinde eğitim, sağlık, adalet, emniyeti 4 temel taş olarak nitelediklerini ve bunlar üzerinden Türkiye'yi yükselteceklerini söylediklerini anımsattı.

"Bir zamanlar Türkiye'de 'Sağlık' dendiğinde, kavramın kendisi felç olmuştu" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bir tarafta emeklilerin ayrı hastaneleri, sigortalıların ayrı hastaneleri, öbür tarafta Türkiye'deki devlet kurumlarının kendilerine ait hastaneleri var. Dericilik sektöründe onların, PTT'de onların kendine ait hastaneleri, değişik değişik alanda hastaneler... Bu arada özelin de kendine ait hastaneleri vardı. Biz, bunların hepsini birleştirip koordine edeceğimizi söylediğimizde çok eleştiri almıştık. 'Biz, bunu yapacağız' demiştik, 'olmaz' demişlerdi. Hatta hatta 'SSK ve Emekli Sandığı arasındaki birleşmeyi yapacağız' dediğimizde de 'olmaz' demişlerdi, sonunda oldu. Bütün mesele inanmak, azmetmek, kararlı olmaktı. Biz, daha düşük bir harcama sürecine girmedik. Daha büyük harcamalar yaptık. Çünkü insanımızın sağlığı için 'bu harcamalar aslında fazla' diye değerlendirilemezdi. Zira 'halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi'. Sağlıklı bir nefes, bir devletin fedasına eğer mal olabiliyorsa biz şu anda ülkemizde sağlık sektörüne eğitimden sonra böyle bir harcamayı yapmaktan dolayı hiçbir zaman 'niye böyle yapıyoruz' sorusunu sormadık. Sağlıklı bir topluma, sağlıklı bir millete biz layığız. Bunu da başarmak bizim olmazsa olmaz görevimizdir."

"Artık insanı öne çıkaran bir devlet anlayışı Türkiye'de var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de bir zamanlar SSK hastanesinin eczanelerinden vatandaşların ilaçlarını dahi alamadıklarını, hastane eczanesinden ilaçların bazılarının alındığını, şimdi ise böyle sorunların yaşanmadığını vurgulayarak, "Bu, insan öncelikli bir devlet anlayışının ürünüdür. Artık insanı öne çıkaran bir devlet anlayışı Türkiye'de var" diye konuştu.

Erdoğan, yola çıkarken "3Y" diye tarif ettikleri yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadeleyi vere vere bugünlere geldiklerini belirtti.

Liv Hospital Ankara'nın, Ankaralıların hemen müracaat edecekleri hastanelerden birtanesi olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastane doktorlarına, yöneticilerine, sağlık memurlarına ve hemşirelerine başarı diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yatırım da sağlıkta sıhhate, ticarette de berekete vesile olsun" dedi.

"Türkiye'yi sağlık merkezi yapmaya çalışıyoruz"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da hastaneninsağlık turizminde Türkiye'ye önemli katkılar sağlamasını dileyerek, önümüzdeki süreçte özel sektör, kamu ve üniversite hastaneleriyle güçlü sağlık hizmeti sunumunu gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirtti. Türkiye'nin sadece kendi nüfusuna değil, yakın coğrafyasındaki 1,5 milyar insana yönelik sağlık hizmeti verecek duruma geldiğini vurgulayan Müezzinoğlu, Türkiye'yi sağlık merkezi yapmaya çalıştıklarını söyledi.

"Avrupa'da böyle geniş sağlık paketi yok"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de bakanlık olarak 2 bin 600 sağlık kuruluşu ve 25 bin eczaneyle anlaşma yaparak 77 milyon vatandaşa hizmet verdiklerini anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla hayata geçirdikleri sağlıkta dönüşüm programıyla son derece önemli adımlar atıldığına işaret eden Çelik, "Öyle bir sağlık teminat paketimiz var kı hiçbir Avrupa ülkesinde bu genişlikte sağlık teminat paketinin olmadığını gururla ifade edebiliyoruz" dedi.

Sağlıktaki harcamalar artarken, kalitenin daha da gelişmesi yolunda Sağlık Bakanlığı ile çalışmaların sürdürüldüğünü dile getiren Çelik, Liv Hospital Ankara'nın hayırlı olmasını diledi.

"En önemli gelir kaynağımızdan"

Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Liv Ankara'nın İstanbul'dan sonra ikinci hastaneleri olduğunu belirterek, "lider, iddialı, vizyoner" kelimelerinin baş harflerinden oluşan Liv Hospital olarak, Türkiye'de sağlık turizminin en önemli hastane zincirinden birisi olması yönünde çalıştıklarını söyledi.

Yurtdışından gelen hastaların en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu, Türkiye'de sağlık alanında üst düzeyde, olağanüstü bir noktaya gelindiğine işaret eden Usta, kendilerinin de bu sisteme katkı sağlamaya çaba harcadıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra açılışa katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta ve bazı davetlilerle açılış kurdelesini kesti.

Açılışın ardından Erdoğan ve beraberindekiler hastaneyi gezdi.
AA
2015-01-13 14:42:06
  • Ziyaret: 19220
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0