Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Ekim 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest: Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesinden faydalanan kişi Trump

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, Rusya'nın 8 Kasım'daki başkanlık seçimlerine müdahale etmesinden faydalanan kişinin, başkan seçilen Donald Trump olduğundan şüphe bulunmadığını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'a günlük basın toplantısında, istihbarat kuruluşlarının, Rusya’nın geçen ay yapılan başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın şansını artırmak için müdahale ettiği yönündeki tespitleri soruldu.

Rusya’nın seçim sürecine müdahalesinden faydalanan kişinin Trump olduğuna dair hiçbir şüphenin bulunmadığını vurgulayan Earnest, "Rusların siber saldırıda bulunduğu ve sızdırdığı e-postalar Demokratik Ulusal Komiteye ve John Podesta’ya ait, Cumhuriyetçi Ulusal Komiteye ve Stephen Bannon’a değil." dedi.

Earnest, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusların kötü niyetli siber eylemlerinden kimin faydalandığına ulaşmak için güvenlik soruşturmasına gerek yok. Başkan seçilen Trump bunu sorgulamadı. Rusya’ya, rakiplerine, Hillary Clinton’a siber saldırıda bulunması çağrısında bulundu."

"Putin’in güçlü bir lider olduğunu düşündüğü belirten de Trump’tı"
Sözcü Earnest, Donald Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili düşüncelerinin de bilindiğine işaret ederek, "Seçim kampanyası boyunca Putin’in güçlü bir lider olduğunu düşündüğü belirten de Trump’tı." ifadesini kullandı.

Cumhuriyetçilerin bazı üyelerinin de dile getirdiği gibi Rusya’nın seçimlere müdahalesine ilişkin ortak soruşturma açılmasını desteklediklerine vurgu yapan Earnest, "Bu konunun Kongre tarafından incelenmesi ilkesini uzun zamandır destekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), Rusya'nın, Trump'ın kazanmasına yardımcı olacak şekilde ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde bir sonuca vardığı ve bunu bir raporla Kongre'ye sunduğu belirtilmişti.

Başkanlık seçimleri öncesinde, Demokratların adayı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasını yürüten John Podesta’nın e-postalarına girilmiş ve yazışmaları Wikileaks’te yayınlanmıştı. Demokratik Ulusal Komitenin de e-posta hesabına siber saldırıda bulunulmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama da ülkesinin istihbarat kurumlarına geçen hafta siber saldırılarla seçimlere dışarıdan bir müdahalede bulunulup bulunulmadığının araştırılması talimatı vermişti.
AA
2016-12-13 09:50:14
  • Ziyaret: 15938
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0