Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Ocak 2015, Pazar
Son Dakika: 14:45 » Altınını alan kuyumcuya koşuyor 12:26 » Akıllı ilaçlar kanserde yaşam süresini artırıyor 13:10 » Yatırımcıların gözü Avrupa kulüplerinde 12:52 » Senegal, Ebola sebebiyle kapattığı Gine sınırını açıyor 16:25 » İstanbul Sea Life Akvaryumu açıldı 00:15 » Altın 10 ayın en yüksek seviyesinde 15:48 » İsviçre frangı piyasaları salladı 14:14 » Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 500 öğrenciye burs verecek 12:40 » Suriyeli ailenin dramı ikiye katlandı 12:37 » Vizyona 8 film girecek 12:28 » Kriz futbolun devlerini de etkiledi 15:48 » Çok zor durumdayız 15:09 » Saldırganın Suriye'ye geçişiyle ilgili bilgi gelmedi 15:05 » Şike davası yeniden başladı 15:01 » Türkiye'de 1 milyon 558 bin borçlu yasal takipte

Balkan Dernekleri Federasyonu'ndan 4 bin kişilik 'Evlad-ı Fatihan' iftarı

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı'nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı’nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Buca İlçesi Çevik Bir Meydanı’nda düzenlenen 4 bin kişilik iftar yemeği sonrası Mehteran Takımı tarafından bir gösteri düzenlendi. İftar yemeği sonrasında açıklamalarda bulunan Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ekrem Selimler, "Bu iftar soframıza toplumun tüm kesimleri, tüm siyasi partiler herkesi aynı masada topladık. Zaman, birlik ve beraberlik zamanıdır. Küskünlük olmasın dedik. AK Partilisiyle, MHP’lisiyle, CHP’lisiyle, Alevi Bektaşi temsilcileriyle, kilise din adamlarıyla birlikte sofra kurduk. Sağolsunlar hepsi soframıza icabet etti. Bizler, farklı bir sofra kuralım istedik ve adını ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası koyduk. Geçmişimizi tanıyalım istedik. Biz bu payeyi Atatürk’ten aldık. Atatürk, ‘Rumeli, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır, Rumeli’den gelenler Evlad-ı Fatihan’dır demişti. Biz kendimize bu yakıştırmayı çok uygun buluyoruz. Bu tabiri her yerde kullanıyoruz. Bundan dolayı bu sofraya ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası dedik. Geçmişimizin, aziz şehitlerimizin ruhuna kurbanlarımızı kestik, kazanlarımızı yaktık. Bu meydanda odun ateşinde Osmanlı Balkan mutfağından yemeklerimizi yaparak dağıttık. İzdiham oldu, 2 bin kişilik bir sofra kurmuştuk ama gördük ki 4-5 bin kişi soframıza katıldı” dedi.

Meydanda verilen iftar yemeğine AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, eski bakanlardan Işılay Saygın, Alevi Bektaşi dernek temsilcileri, Buca’da bulunan hristiyan aleminin temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.
2013-07-27 12:15:49
  • Ziyaret: 2621
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0