Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Aralık 2014, Salı
Son Dakika: 20:37 » ''İslam dünyası üstüne düşeni yapmalı'' 20:04 » Heniyye'den Türkiye'ye "teşekkür" 18:49 » Sümeyye Erdoğan kendi hayat hikayesini anlattı 17:24 » Dolar-ruble savaşı Türk ekonomisini de "vuruyor" 17:18 » Kamu gayrimenkul değer artışlarından pay alacak 17:13 » Katar Emiri Ankara'ya geliyor 17:00 » "Hobbit"ten ilk gün rekoru 16:47 » Sarıkamış: 100 yıldır unutulmayan acı 16:27 » Hamilelikte bitki çayına dikkat 19:26 » Mekke ve Medine'den Canlı Yayın 17:10 » Özbek Hoca' Son Yolculuğuna Uğurlandı 17:04 » Başbakan Davutoğlu gözyaşlarını tutamadı 10:06 » Atina ile yeni bir dönemi açmaya kararlıyız 10:05 » Alışılmış Cumhurbaşkanı olmam 16:23 » İsviçre'deki "altın" referandumundan "hayır" çıktı

Balkan Dernekleri Federasyonu'ndan 4 bin kişilik 'Evlad-ı Fatihan' iftarı

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı'nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı’nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Buca İlçesi Çevik Bir Meydanı’nda düzenlenen 4 bin kişilik iftar yemeği sonrası Mehteran Takımı tarafından bir gösteri düzenlendi. İftar yemeği sonrasında açıklamalarda bulunan Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ekrem Selimler, "Bu iftar soframıza toplumun tüm kesimleri, tüm siyasi partiler herkesi aynı masada topladık. Zaman, birlik ve beraberlik zamanıdır. Küskünlük olmasın dedik. AK Partilisiyle, MHP’lisiyle, CHP’lisiyle, Alevi Bektaşi temsilcileriyle, kilise din adamlarıyla birlikte sofra kurduk. Sağolsunlar hepsi soframıza icabet etti. Bizler, farklı bir sofra kuralım istedik ve adını ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası koyduk. Geçmişimizi tanıyalım istedik. Biz bu payeyi Atatürk’ten aldık. Atatürk, ‘Rumeli, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır, Rumeli’den gelenler Evlad-ı Fatihan’dır demişti. Biz kendimize bu yakıştırmayı çok uygun buluyoruz. Bu tabiri her yerde kullanıyoruz. Bundan dolayı bu sofraya ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası dedik. Geçmişimizin, aziz şehitlerimizin ruhuna kurbanlarımızı kestik, kazanlarımızı yaktık. Bu meydanda odun ateşinde Osmanlı Balkan mutfağından yemeklerimizi yaparak dağıttık. İzdiham oldu, 2 bin kişilik bir sofra kurmuştuk ama gördük ki 4-5 bin kişi soframıza katıldı” dedi.

Meydanda verilen iftar yemeğine AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, eski bakanlardan Işılay Saygın, Alevi Bektaşi dernek temsilcileri, Buca’da bulunan hristiyan aleminin temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.
2013-07-27 12:15:49
  • Ziyaret: 2552
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0