Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 04 Eylül 2015, Cuma
Son Dakika: 13:10 » Kanserin düşmanı 'süper meyve'de ilk ürün alındı 18:29 » Bağımsız bakanlar yemin etti 23:07 » Nostaljik otobüsler bayram turuna çıktı 12:21 » Her gün 163 kişi diyabetten hayatını kaybediyor 18:30 » Küçük Emir için devlet seferber oldu 18:27 » 4,5G ihalesinde teklifler 3,3 milyar avroyu aştı 18:20 » 'Hamas ve İslami Cihad ile görüşmeler sürüyor' 13:49 » Bakan Müezzinoğlu'dan AVM iddialarına yalanlama 11:49 » 'Istanbul Photo Awards' Sergisi Antalya'da açılıyor 13:55 » Akredite olmayan sağlık kuruluşları teşvik alamayacak 12:48 » Yaban hayvanları için yeşil koridor 11:43 » 'Zam şampiyonu' limonda erken hasat 13:45 » Meteor yağmuru bu yıl daha az görüldü 12:50 » TİKA Türk ve Macar bilim adamlarını bir araya getirdi 11:57 » Sultanbeyli'deki saldırıda polis müdürü şehit oldu

Balkan Dernekleri Federasyonu'ndan 4 bin kişilik 'Evlad-ı Fatihan' iftarı

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı'nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı’nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Buca İlçesi Çevik Bir Meydanı’nda düzenlenen 4 bin kişilik iftar yemeği sonrası Mehteran Takımı tarafından bir gösteri düzenlendi. İftar yemeği sonrasında açıklamalarda bulunan Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ekrem Selimler, "Bu iftar soframıza toplumun tüm kesimleri, tüm siyasi partiler herkesi aynı masada topladık. Zaman, birlik ve beraberlik zamanıdır. Küskünlük olmasın dedik. AK Partilisiyle, MHP’lisiyle, CHP’lisiyle, Alevi Bektaşi temsilcileriyle, kilise din adamlarıyla birlikte sofra kurduk. Sağolsunlar hepsi soframıza icabet etti. Bizler, farklı bir sofra kuralım istedik ve adını ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası koyduk. Geçmişimizi tanıyalım istedik. Biz bu payeyi Atatürk’ten aldık. Atatürk, ‘Rumeli, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır, Rumeli’den gelenler Evlad-ı Fatihan’dır demişti. Biz kendimize bu yakıştırmayı çok uygun buluyoruz. Bu tabiri her yerde kullanıyoruz. Bundan dolayı bu sofraya ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası dedik. Geçmişimizin, aziz şehitlerimizin ruhuna kurbanlarımızı kestik, kazanlarımızı yaktık. Bu meydanda odun ateşinde Osmanlı Balkan mutfağından yemeklerimizi yaparak dağıttık. İzdiham oldu, 2 bin kişilik bir sofra kurmuştuk ama gördük ki 4-5 bin kişi soframıza katıldı” dedi.

Meydanda verilen iftar yemeğine AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, eski bakanlardan Işılay Saygın, Alevi Bektaşi dernek temsilcileri, Buca’da bulunan hristiyan aleminin temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.
2013-07-27 12:15:49
  • Ziyaret: 3251
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0