Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 20 Nisan 2014, Pazar
Son Dakika: 11:37 » Karpuzun hiç bilinmeyen faydaları! 11:25 » Novi Pazar taraftarlarına "ırkçı" saldırı 12:03 » Recep İvedik 4" rekorları alt üst ediyor 11:59 » "Selfie" çılgınlığına psikiyatrist yorumu 11:52 » Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde ilk kez pedal çevirdi 11:31 » Türk kahvesi "müzelik" oluyor 17:48 » Çinliler 10 bin kişilik yatırım için Türkiye'de 12:43 » Türkiye IMF tahminlerinin üzerinde büyüyor 12:40 » Güneş gözlüğü alırken dikkat! 11:52 » Yeşil çay hafızayı da güçlendiriyor 10:37 » Martta en çok külçe altın kazandırdı 12:01 » Geleneksel Su Bayramı 11:44 » Kadınlara ücretsiz HPV taraması yapılacak 20:00 » İlk yarıda Galatasaray üstün 13:08 » Dev yarışa yurt dışından büyük ilgi

Balkan Dernekleri Federasyonu'ndan 4 bin kişilik 'Evlad-ı Fatihan' iftarı

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı'nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı’nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Buca İlçesi Çevik Bir Meydanı’nda düzenlenen 4 bin kişilik iftar yemeği sonrası Mehteran Takımı tarafından bir gösteri düzenlendi. İftar yemeği sonrasında açıklamalarda bulunan Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ekrem Selimler, "Bu iftar soframıza toplumun tüm kesimleri, tüm siyasi partiler herkesi aynı masada topladık. Zaman, birlik ve beraberlik zamanıdır. Küskünlük olmasın dedik. AK Partilisiyle, MHP’lisiyle, CHP’lisiyle, Alevi Bektaşi temsilcileriyle, kilise din adamlarıyla birlikte sofra kurduk. Sağolsunlar hepsi soframıza icabet etti. Bizler, farklı bir sofra kuralım istedik ve adını ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası koyduk. Geçmişimizi tanıyalım istedik. Biz bu payeyi Atatürk’ten aldık. Atatürk, ‘Rumeli, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır, Rumeli’den gelenler Evlad-ı Fatihan’dır demişti. Biz kendimize bu yakıştırmayı çok uygun buluyoruz. Bu tabiri her yerde kullanıyoruz. Bundan dolayı bu sofraya ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası dedik. Geçmişimizin, aziz şehitlerimizin ruhuna kurbanlarımızı kestik, kazanlarımızı yaktık. Bu meydanda odun ateşinde Osmanlı Balkan mutfağından yemeklerimizi yaparak dağıttık. İzdiham oldu, 2 bin kişilik bir sofra kurmuştuk ama gördük ki 4-5 bin kişi soframıza katıldı” dedi.

Meydanda verilen iftar yemeğine AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, eski bakanlardan Işılay Saygın, Alevi Bektaşi dernek temsilcileri, Buca’da bulunan hristiyan aleminin temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.
2013-07-27 12:15:49
  • Ziyaret: 1281
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0