Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Temmuz 2014, Çarşamba
Son Dakika: 13:38 » Deniz Seki'nin infaz erteleme talebine ret 12:36 » Göz lazer merkezlerine çeki düzen 04:46 » Gül sığınmacılarla iftar yaptı 19:08 » THY, TBF sponsorluğunu uzattı 19:04 » Güney Kore'de tren kazası 19:02 » Akyüz aklandı 18:59 » Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu İzmir'de 20:24 » "Biz Yapamadık İsrail Yapıyor" İsrail'den Türk mallarına boykot 20:19 » KKTC'ye destek sürecek 19:06 » Üsküdar'da deniz ile kara yine birleşti 12:51 » Akseki'den şifa kaynağı kekik 05:12 » Dünyadan katliama ilk tepkiler 04:51 » Brezilya hükümeti Gazze'ye yapılan saldırıyı kınadı 02:57 » İsrail'in top atışında 1'i bebek, 3 Filistinli daha öldü 02:42 » İstiklal Caddesi'nde Filistin protestosu

Balkan Dernekleri Federasyonu'ndan 4 bin kişilik 'Evlad-ı Fatihan' iftarı

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı'nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı’nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Buca İlçesi Çevik Bir Meydanı’nda düzenlenen 4 bin kişilik iftar yemeği sonrası Mehteran Takımı tarafından bir gösteri düzenlendi. İftar yemeği sonrasında açıklamalarda bulunan Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ekrem Selimler, "Bu iftar soframıza toplumun tüm kesimleri, tüm siyasi partiler herkesi aynı masada topladık. Zaman, birlik ve beraberlik zamanıdır. Küskünlük olmasın dedik. AK Partilisiyle, MHP’lisiyle, CHP’lisiyle, Alevi Bektaşi temsilcileriyle, kilise din adamlarıyla birlikte sofra kurduk. Sağolsunlar hepsi soframıza icabet etti. Bizler, farklı bir sofra kuralım istedik ve adını ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası koyduk. Geçmişimizi tanıyalım istedik. Biz bu payeyi Atatürk’ten aldık. Atatürk, ‘Rumeli, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır, Rumeli’den gelenler Evlad-ı Fatihan’dır demişti. Biz kendimize bu yakıştırmayı çok uygun buluyoruz. Bu tabiri her yerde kullanıyoruz. Bundan dolayı bu sofraya ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası dedik. Geçmişimizin, aziz şehitlerimizin ruhuna kurbanlarımızı kestik, kazanlarımızı yaktık. Bu meydanda odun ateşinde Osmanlı Balkan mutfağından yemeklerimizi yaparak dağıttık. İzdiham oldu, 2 bin kişilik bir sofra kurmuştuk ama gördük ki 4-5 bin kişi soframıza katıldı” dedi.

Meydanda verilen iftar yemeğine AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, eski bakanlardan Işılay Saygın, Alevi Bektaşi dernek temsilcileri, Buca’da bulunan hristiyan aleminin temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.
2013-07-27 12:15:49
  • Ziyaret: 1746
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0