Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 18 Nisan 2015, Cumartesi
Son Dakika: 10:40 » 'Halen müzakere aşamasındayız' 12:06 » Pakistan'da selzede kadınlar, Kimse Yok Mu ile meslek sahibi oluyor 12:37 » Dışişleri Bakanlığı'ndan Yemen açıklaması 12:34 » Destan"ı Türkler yazdı İngilizler çekti 12:19 » Zeytin ve zeytinyağı fiyatı üreticiyi sevindirdi 11:11 » Hillary Clinton başkanlık için kolları sıvadı 11:08 » Kenya'daki üniversitede izdiham 11:01 » Cumhurbaşkanı Erdoğan takım kaptanları ile buluştu 18:18 » Yermuk'ta yaşananlar Nekbe'yi anımsatıyor 11:59 » 'Anne sütü öz güveni artırıyor' 13:10 » 'Benim için paha biçilmez bir kupa' 11:18 » 'Türkiye Yemen'de arabuluculuk yapabilir' 20:51 » Twitter erişime açıldı 11:07 » Türkiye'de yılda 159 bin kişi kansere yakalanıyor 00:29 » İran ile nükleer müzakereler devam edecek

Balkan Dernekleri Federasyonu'ndan 4 bin kişilik 'Evlad-ı Fatihan' iftarı

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı'nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından, Buca Çevik Bir Meydanı’nda iftar yemeği düzenlendi. İftar programına toplumun her kesiminden yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Buca İlçesi Çevik Bir Meydanı’nda düzenlenen 4 bin kişilik iftar yemeği sonrası Mehteran Takımı tarafından bir gösteri düzenlendi. İftar yemeği sonrasında açıklamalarda bulunan Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ekrem Selimler, "Bu iftar soframıza toplumun tüm kesimleri, tüm siyasi partiler herkesi aynı masada topladık. Zaman, birlik ve beraberlik zamanıdır. Küskünlük olmasın dedik. AK Partilisiyle, MHP’lisiyle, CHP’lisiyle, Alevi Bektaşi temsilcileriyle, kilise din adamlarıyla birlikte sofra kurduk. Sağolsunlar hepsi soframıza icabet etti. Bizler, farklı bir sofra kuralım istedik ve adını ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası koyduk. Geçmişimizi tanıyalım istedik. Biz bu payeyi Atatürk’ten aldık. Atatürk, ‘Rumeli, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır, Rumeli’den gelenler Evlad-ı Fatihan’dır demişti. Biz kendimize bu yakıştırmayı çok uygun buluyoruz. Bu tabiri her yerde kullanıyoruz. Bundan dolayı bu sofraya ‘Evlad-ı Fatihan’ sofrası dedik. Geçmişimizin, aziz şehitlerimizin ruhuna kurbanlarımızı kestik, kazanlarımızı yaktık. Bu meydanda odun ateşinde Osmanlı Balkan mutfağından yemeklerimizi yaparak dağıttık. İzdiham oldu, 2 bin kişilik bir sofra kurmuştuk ama gördük ki 4-5 bin kişi soframıza katıldı” dedi.

Meydanda verilen iftar yemeğine AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, eski bakanlardan Işılay Saygın, Alevi Bektaşi dernek temsilcileri, Buca’da bulunan hristiyan aleminin temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.
2013-07-27 12:15:49
  • Ziyaret: 2853
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0