Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Aynı köyden 6 arkadaşın biri şehit biri gazi oldu

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yürüyen Rizeli 6 arkadaştan biri şehit biri gazi oldu.

İstanbul'da yaşayan Rize'nin Çayeli İlçesi'ne bağlı Başköy köyünden 6 arkadaş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yürüdü. Darbe girişimine karşı duran 6 arkadaştan biri şehit, biri de gazi oldu.

Darbe girişimi sırasında yaralanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanı, evli ve 4 çocuk babası Hakan Yılmaztürk (38), arkadaşlarıyla birlikte 
Burası bizim okçular tepemiz, biz buradan ayrılmayacağız"
Darbecilere karşı yan yana direndiklerini anlatan Yılmaztürk, "Arkadaşımız Muhammed Ambar şehit oldu. Biz de gazi olduk. Bizim elimizde taş, sopa, silah yoktu. Sadece kalbimizde iman vardı, dilimizde tevhit vardı. Başka bir şey yoktu." dedi.

Orada bulunan vatandaşların teröristlerin üzerine yürümeye başladığını, darbecilerin halkı taradığı sırada siper aldıklarını belirten Yılmaztürk, "Yoğun ateş altına alındık. Siper almaya tam da varamadan kurşunun sert bir şekilde yüzüme vurduğunu hissettim. Kurşun yüzümü parçalayarak geçti. Arkadaşlarım beni apar-topar hastaneye yetiştirmeye çalıştılar fakat araç yoktu. Köprü iki taraflı kapandığı için araç bulma şansımız zordu. Ters yönden gelen bir arkadaşın aracıyla beni hastaneye gönderdiler ama kendileri orada kaldı. Biz, ‘burası bizim okçular tepemiz, biz buradan ayrılmayacağız.’ dedik." diye konuştu.

Şehit Muhammed Ambar geride 2 çocuğunu bıraktı
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde şehit olan Muhammed Ambar'ın yakınları, Ambar'ın küçük yaşlardan bu yana şehit olmayı arzu ettiğini söyledi.

Ambar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından önce 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne giderek ve arkadaşlarını oraya çağırmış, darbecileri engellemeye çalışmıştı. Darbeciler tarafından köprüde şehit edilen Ambar, geride iki çocuk bıraktı.

Olay günü köprüde bulunan 6 arkadaştan bir diğeri Osman Aygün (44) ise "Olayı öğrendiğimizde kendi aramızda hemen bir karar verdik. Bizim yüzde 52 oy almış bir liderimiz vardı. Biz o lidere çok güveniyoruz. Liderimizin nasıl bir açıklama yapacağını tahmin ederek sosyal medya üzerinden hemen bir yayın yaptık ve ‘yüzde 52 sokaklar bizi bekliyor, bunları (FETÖ'cüleri) bu sefer temizleyeceğiz’ mesajını atarak araçlarımıza bindik ve olay yerine intikal ettik. Sonra kardeşimiz yaralandı, birçok kardeşimiz orada şehit oldu." dedi.

"Cumhurbaşkanımızın bizi kesinlikle bırakmayacağını biliyorduk"
15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatan Musa Ambar (37) da, "Biz köprü üzerindeyken Cumhurbaşkanımızın açıklaması geldi. Bazı internet siteleri cumhurbaşkanımızın Almanya, Yunanistan’a kaçtığını yazıyordu. Oysa biz cumhurbaşkanımızın bizi kesinlikle bırakmayacağını biliyorduk. Hakan kardeşimin vurulduğunu öğrendim. İnsan üzülüyor ama durmak yok yani. Yaralıyı gönderiyorsun hemen mücadeleye devam." şeklinde konuştu.

"Seve seve canımızı veririz"
Evli ve 2 çocuk babası Şaban Okumuş da köprüde arkadaşlarıyla darbecilere karşı direnenlerden. "Bir daha da böyle bir şey olursa seve seve canımızı veririz" diyen Okumuş, "Şehadet nasip olmadı bize o akşam, Muhammed ağabeyimize nasip oldu. Allah kabul etsin. Biz her zaman Allah rızası için, vatanımız için canımızı feda ederiz. İnşallah memleketimizin başına böyle bir felaket gelmez. Bizim insanımızda bu iman oldukça bizim başımıza bir şey gelmez kolay kolay. Rabbim Cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin. Allah ona uzun ömürler versin." şeklinde konuştu.AA
2016-08-13 12:05:14
  • Ziyaret: 13528
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0