Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 26 Ocak 2022, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına dünyadan tepkiler yagıyor

Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen ve 36 kişinin ölmesine, 147 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırıyla ilgili tüm dünyadan kınama ve taziye mesajları geldi.

Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen ve 36 kişinin ölmesine, 147 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırıyla ilgili tüm dünyadan kınama ve taziye mesajları geldi.

Litvanya ve Letonya, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin taziye mesajı yayımladı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Twitter hesabından, "İstanbul’daki havaalanında aşağılık bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Türk halkı ile birlikte duruyoruz.” ifadesini kullandı.

İspanya Başbakanı Rajoy: Birlik olduğumuz sürece barbarlık baskın gelemeyecek
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Atatürk Havalimanı'ndaki patlamaya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada "İstanbul havaalanındaki korkunç saldırıyı kınıyorum ve reddediyorum. Birlik olduğumuz sürece barbarlık baskın gelemeyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Katar, Atatürk Havalimanı'nı hedef alan saldırıyı kınadı
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Her türlü ahlaki değer ve insani prensiplerle çelişen ve sivilleri hedef alan bu korkak saldırıyı kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Karadaği: Destekleyeni ve uygulayanı kim olursa olsun bu bir terördür
Dünya Müslüman Alimler Genel Sekreteri Ali Karadaği yaptığı yazılı açıklamada, "Destekleyeni ve uygulayanı kim olursa olsun bu bir terördür" dedi.

Karadaği, Türk halkına, ülke siyasetine, ekonomiye ve topluma darbe indirmek isteyen terörle mücadelede hükümetin yanında yer alması çağrısında bulundu. 

İtalya Başbakanı Renzi: Terör tehdidine hep birlikte güçlü bir cevap verilmeli
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İstanbul Atatürk Havalimanı’da gerçekleşen terör saldırısına ilişkin, "Yaşanan hadise dolayısıyla Türk hükümeti ve Türk halkına derinden yakınlığımı belirtmek isterim." dedi. 

İstanbul’daki olaydan zirve sırasında haberdar olduklarını aktaran Renzi, bu tür hadiselerin terör tehdidine karşı hep birlikte güçlü bir cevap verilmesi gerekliliğini onayladığını söyledi. 

BM Genel Sekreteri Ban saldırıyı kınadı
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını kınayarak terörle mücadelede bölgesel ve uluslararası çabaların artması gerektiğini bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, saldırıyı kınayarak kurbanların yakınları ile Türk halkı ve hükümetine taziye dileklerini sundu.

Saldırının sorumlularının tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını umduğunu vurgulayan Ban, terör tehdidiyle karşı karşıya olan Türkiye ile "sıkı dayanışma" içinde olduğunu belirtti. Ban, terör ve aşırılıkçı şiddetle mücadelede bölgesel ve uluslararası çabaların artması gerektiğini ifade etti.

Kerry: Kim tarafından gerçekleştirildiğini araştırıyoruz
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısı konusunda, olayla ilgili bilgi almayı sürdürdüklerini söyledi.

Kerry, Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen patlamaya ilişkin, "Ne olduğunu ve kim tarafından gerçekleştirildiğini araştırıyoruz. Karşımıza çıkan ilk zorluk devlet dışı, şiddet yanlısı aktörlerle yüzleşmek.” dedi.

Merkel: Terörün bu yeni sinsi eyleminden dolayı şok içerisindeyiz
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını kınadı.

Alman Şansölyesi Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Konseyi toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, üzücü haberi AB ülkeleri yöneticileriyle yapılan toplantı esnasında aldığını ifade ederek, ''Şahsen ve AB ülkeleri hükümet başkanları hepimiz terörün bu yeni sinsi eyleminden dolayı şok içerisindeyiz.'' dedi.

Türk halkına seslenmek istediğini belirten Angela Merkel, ''Tüm Türk halkına terörle mücadelede birlik olduğumuzu ve birbirimizi destekleyeceğimizi iletmek istiyorum.'' diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını şiddetle kınadığını belirterek, "Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Türkiye'de ard arda düzenlenen saldırılar ülkedeki durumu daha da zorlaştırıyor." ifadelerini kullandı.

Fransa Başbakanı Manuel Valls ise Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, "İstanbul'da havalimanında yapılan barbar saldırı karşısında dehşete kapıldım. Fransa, terörizme karşı Türklerin yanındadır." değerlendirmesini yaptı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Terör çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koydu
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Terör çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koydu." ifadesini kullanarak saldırıyı kınadığını duyurdu.

Zarif, "Dost ve komşumuz olan ülkenin havaalanında terör çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koydu. Şiddet dünyayı tehdit eden bir aşırılıktır. Hep birlikte onunla mücadele etmeliyiz." paylaşımında bulundu.

"İstanbul'da düzenlenen saldırı karşısında dehşete düştüm"
Öte yandan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Pedro Agramunt da resmi Twitter hesabından, "İstanbul'da düzenlenen başka bir saldırı karşısında daha dehşete düştüm. Saldırıyı şiddetle kınıyor, Türkiye'ye ve Türk halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum." paylaşımında bulundu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Kalbim Türk halkıyla beraber
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabındaki açıklamasında, "İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyı kınıyorum. Kalbim, kurbanların aileleri, yaralananlar ve Türk halkıyla beraber." ifadesini kullandı.

Yazılı bir açıklamayla da Türkiye'yle dayanışma mesajı veren Stoltenberg, "Terörizme hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez. Tüm NATO müttefikleri, Türkiye'yle dayanışma içinde ve terörün her türlüsüyle mücadele kararlılığımızda bir bütün." dedi.

AB Konseyi Başkanı Tusk: Böyle zamanlarda bir arada olmalıyız
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Liderler Zirvesi'nin bitiminde düzenlendiği basın toplantısının başlangıcında terör saldırısına değindi. Tusk, "Her şeyden önce bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilemek istiyorum. Böyle zamanlarda bir arada olmalıyız." diye konuştu.

"Kalbimiz İstanbul saldırısının kurbanlarıyla"
Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders de, mesajında hiçbir şeyin şiddeti meşru gösteremeyeceğini belirtti. 

22 Mart'ta terör saldırısına hedef olan Brüksel Havalimanı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da, "Kalbimiz, İstanbul saldırısının kurbanlarıyla. Brüksel, kurbanların ailelerine ve Türk vatandaşlarına en derin başsağlığı temennilerini iletiyor." ifadesine yer verildi. 

"Mısır Atatürk Havalimanını hedef alan saldırıyı kınıyor"
Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Atatürk Havalimanı'nı hedef alan terör saldırısını kınadı. 

Ebu Zeyd, yayımladığı yazılı açıklamada,"Mısır, İstanbul'da Atatürk Havalimanını hedef alan saldırıyı en sert ifadelerle kınıyor." ifadesine yer verdi.

Kosova Dışişleri Bakanlığı saldırıya tepki gösterdi
 İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'nı hedef alan terör saldırısına tepki gösterdi.

Kosova Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen patlama haberini üzüntüyle öğrendikleri belirtilirken, böylesine zor dönemlerde Türkiye ve Türk halkı ile dayanışma içinde bulundukları ifade edildi. Açıklamada, ihtiyaç duyulması halinde tüm kurumların yardıma hazır olduğu vurgulandı.

"Suçsuz hayatlar için üzüntü duyuyorum"
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da Twitter hesabından, "Tanrısız, ümitsiz ve insanlar arasında yeri olmayan kişiler tarafından yapılan barbarca eylem yüzünden kaybolan suçsuz hayatlar için üzüntü duyuyorum." mesajını paylaştı.

"Türkiyemizin yanındayız"
Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako da İstanbul'daki terör saldırısını kınadığını ve lanetlediğini vurgulayarak, "Türkiyemizin yanındayız." ifadesini kullandı.

Bass: Saldırının dehşeti içindeyiz
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass, elçiliğin resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin aileleriyle birlikte yas tuttuğunu belirterek, "Yaralılara acil şifa için dua ediyoruz." ifadesini kullandı.

Bass, "Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen saldırının dehşeti içindeyiz." mesajını paylaştı.

"Avustralya'nın duaları saldırıdan etkilenenlerle"
Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Larsen de Twitter'dan paylaştığı mesajında, "İstanbul'da korkunç bir terör saldırısı. Avustralya'nın düşünceleri ve duaları saldırıdan etkilenenlerle birliktedir." ifadesine yer verdi.

Endonezya ve Singapur terör saldırısını kınadı
Endonezya Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Türkiye'nin İstanbul şehrindeki Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen saldırıyı kınıyor, kurbanların ailelerine sabır diliyoruz." ifadesi kullanıldı. 

Singapur Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise "Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Singapur olarak ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Böyle zor bir gününde Türkiye hükümetinin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz." denildi.

"Türk halkına terörle mücadelede somut destek vermekteyiz"
Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, İstanbul'da Atatürk Havalimanı'ndaki patlamadan dolayı şokta olduğunu ifade ederek, Türkiye'ye somut destek verdiklerini bildirdi.

Malezya Başbakanı Rezak: Bu haince bir saldırıdır
Malezya Başbakanı Necib bin Rezak, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin mesajında, saldırıyı ‘şiddetle lanetlediğini’ belirterek, "Bu haince bir saldırıdır." dedi. 

Pakistan saldırıyı şiddetle kınadı
Pakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve dostlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi ve saldırısının şiddetle kınandığı vurgulandı.

"Bu saldırılar insanlığa karşı yapılmış en büyük suçlardan biridir"
İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu (ISESCO) tarafından yapılan açıklamada, "İstanbul’da bulunan Atatürk Havalimanı’na üç terörist tarafından gerçekleştirilen intihar saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılar insanlığa karşı yapılmış en büyük suçlardan biridir, İslam'ın da yasakladığı bu saldırıları gerçekleştirenlerin hedefi İslam dünyasını kaosa sürüklemektir.” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası güçlerin koordinasyonunun pekiştirilmesi çağrısı
Kazakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kazakistan'ın dün gece İstanbul’da düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadığı belirtilerek "Kardeş Türkiye hükümetine ve halkına, insanlık dışı cinayet sonucu hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” ifadesi kullanıldı. 

Kazakistan’ın terörizmle mücadelede bütün çabaları desteklediğine işaret edilen açıklamada, geniş bir terörle mücadele koalisyonunun oluşturulması için uluslararası güçlerin koordinasyonunun pekiştirilmesi çağrısında bulunuldu.

"Avustralya Türk halkının yanında yer alıyor"
Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Türk halkının acılarını derinden paylaşıyor, ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. İki ulusun kuruluş hikayesi Gelibolu’da yazıldı, bu şoke edici (Çanakkale Savaşları) çatışmadan dostluk ve dayanışma çıktı. Terörizme karşı mücadelede Avustralya, Türk halkının yanında yer alıyor."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Terörizmle mücadelede güçlerin seferber edilmesinin zaruri olduğunu düşünüyoruz
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısında hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Bu kanlı olaydan duyduğu öfkeyi dile getiren Aliyev, mesajında şunları kaydetti:

"Tüm dünya için dehşet verici bir belaya dönüşen terörizme karşı mücadelede güçlerin seferber edilmesinin, ortak ve kararlı çabaların gösterilmesinin vacip ve zaruri olduğunu düşünüyoruz. Yaşanan facia nedeniyle size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum."

Filistin Devlet Başkanı Abbas, terör saldırısını kınadı
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını kınadı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, Abbas Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını kınayarak, Filistin halkı, yöneticileri ve kendi adına, Türk halkı, yöneticileri ve kurbanların ailelerine en derin taziyelerini sundu.

Abbas, yaralılar için acil şifa diledi.

İhvan'dan yapılan yazılı açıklamada ise Müslümanların hayır ve iyiliği artırmaya çalıştığı Ramazanın son 10 gününde İstanbul’da düzenlenen terör saldırısının kınandığı belirtildi. 

Teşkilatın, güvenlik ve istikrarı hedef alan, tarihi yürüyüşüne engeller koymaya çalışan bu eylemlerle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğu ifade edilen açıklamada, Türk hükümeti ve halkının adalet ve hak konusundaki tutumu, zayıf halklara verdiği destekten övgüyle söz edildi.

 KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Başbakan Özgürgün'den kınama
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını kınadı.

Akıncı, cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yayımlanan mesajında, sevdiklerine ve sevenlerine ulaşmak için seyahat eden çok sayıda masum insanın katledildiği çok sayıda insanın da yaralandığı İstanbul’daki terör saldırısını kınadığını belirtti.

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün de terör saldırısı dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım’a taziye mesajı gönderdi.

AA
2016-06-29 13:30:46
  • Ziyaret: 13616
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

fındıkzade escort büyükçekmece escort türbanlı escort avcılar escort esenyurt escort silivri escort

pendik escort

ankara escort