Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 18 Nisan 2021, Pazar
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Sabra ve Şatilla katliamlarının sorumlusu Şaron öldü

Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron 85 yaşında hayatını kaybetti. Şaron, 8 yıldır komadaydı.

Çoklu organ yetmezliği sebebiyle bir hafta önce Hayim Şeyba Tıp Merkezi'ne kaldırılan Şaron'un durumunun kritik olduğu belirtiliyordu.

İsrail'in 11. Başbakanı Ariel Şaron'un 2001-2006 yılları arasında üstlendiği başbakanlık görevi, felç geçirmesinin ardından sona ermişti. Şaron, 8 yıldır komadan çıkamamıştı.

ŞARON'U ÖVEN İSRAİLLİ LİDERLER, KATLİAMLARDAN BAHSETMEDİ

Ariel Şaron'un ölümünün ardından açıklama yayınlayan İsrailli liderler, onun ne kadar cesur bir savaşçı ve büyük komutan olduğuna değindi. Filistin kamplarındaki sivilleri katlettiği için kendi ülkesinde kurulan komisyonda 'kişisel sorumlu' ilan edilen Şaron'un bu yönlerine ise değinmediler. Liderler mesajlarında şu ifadelere yer verdi:

Cumhurbaşkanı Şimon Peres: "Şaron, bugün kahramanca verdiği hayat mücadelesini kaybetti. Cesur bir asker, gözü pek bir devlet adamıydı. İsrail devletinin güvenliği ve tahkim edilmesine çok şey verdi. Halkını sevdi ve halkı da onu sevdi. İsrail'in en büyük savunucularından ve baş mimarlarındandı. Korku bilmezdi. Hiçbir zaman vizyon eksikliğine düçar olmadı. Nasıl karar verileceğini ve harekete geçileceğini bilirdi."

Başbakan Binyamin Netanyahu: "Ariel Şaron, İsrail'in güvenliği için verilen savaşta en başından beri merkezî rol oynadı. Öncelikle ve en önemlisi cesur bir savaşçıydı; İsrail Ordusu'nun en büyük komutanlarından biriydi. Anısı, milletin kalbinde sonsuza kadar yaşacaktır."

Hazine Bakanı Yair Lapid: "Şaron, benzersiz bir liderdi. Askerî alanda cesur bir asker ve komutan, diplomasi ve siyasette kıyas kabul etmeyecek bir lider ve iyi bir dosttu."

KATLİAMLARIYLA ÜN KAZANDI

İsrail ordusunda görevliyken 1973 yılında siyasete atılan Ariel Şaron, Savunma Bakanı olarak görev yaptığı 1982 Lübnan Savaşı sırasında kadın ve çocuklar dahil 2 bin Filistinlinin katledildiği Sabra ve Şatilla katliamlarından da sorumlu tutuluyor.

1928'de doğan Ariel Şaron, Tel Aviv Üniversitesi'nde hukuk okuduktan sonra orduya katıldı. Şaron'un ordudaki ilk eylemi 1953 yılında komutasındaki askerlerle bir Filistin köyünü basarak 60 kişiyi öldürmesi oldu. Bu katliamda askerlerine "herkesi öldürün" emrini verdiği söylenen Şaron, 1967'deki 6 Gün Savaşı'nda da ordudaydı.

Bir dönem Başbakan İzak Rabin'e güvenlik danışmanlığı da yapan Şaron, 1982 yılında Savunma Bakanlığı görevine getirildi. Bu tarihten itibaren Lübnan'daki Filistin kamplarına saldırı emri veren Şaron, otobiyografisinde katliam emirleri verdiğini kabul etti. Bunları hata olarak değerlendiren Şaron, hakkında açılan soruşturma sonucu, Sabra ve Şatilla katliamlarından sorumlu bulundu ve bakanlık görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Şaron 1990'lı yıllarda yeniden bakan oldu ve Batı Şeria ile Gazze'de 1967 işgali sırasında alınan bölgeleri yerleşime açtı. Likut Partisi lideri Benjamin Netanyahu ile yarışan Ariel Şaron 2001 yılında Başbakan olmayı başardı.
Etiketler: israil
2014-01-11 16:39:59
  • Ziyaret: 13645
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0