Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Ağustos 2020, Cumartesi
Son Dakika: 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi 10:42 » Arakan'da "insanlığa karşı suç" işleniyor

Anayasa ve başkanlık sitemi tartışmaları ABD'nin yakın takibinde

Amerikan Yüksek Mahkemesi'nde Eyalet Adalet Bakanlarına yönelik düzenlenen programda Türkiye'deki yeni anayasa çalışmaları ve başkanlık sistemi gündeme geldi.ABD'li eyalet bakanları ve savcılar programa katılan Rethink Enstitüsü Başkanı Fevzi Bilgin ve Türk Amerikan Birliği Genel Başkanı Faruk Taban'a Türkiye'deki son dönemde gündemde olan iki konu

Amerikan Yüksek Mahkemesi'nde Eyalet Adalet Bakanlarına yönelik düzenlenen programda Türkiye'deki yeni anayasa çalışmaları ve başkanlık sistemi gündeme geldi.

ABD'li eyalet bakanları ve savcılar programa katılan Rethink Enstitüsü Başkanı Fevzi Bilgin ve Türk Amerikan Birliği Genel Başkanı Faruk Taban'a Türkiye'deki son dönemde gündemde olan iki konuda görüşlerini bildirdi.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİRİZ"

Başkanlık sistemi hakkında görüşünü bildiren Indiana Eyaleti Adalet Bakanı Greg Zaeller, meselenin basit bir sistem değişimi olmadığının altını çizdi. Zaeller, başkanlık sistemi ile birlikte yasama, yürütme ve yargı alanında birçok düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts'in de katıldığı programda, Eyalet Adalet Bakanları, Türkiye'deki başkanlık sistemi tartışmalarını yakından takip ettiklerini ifade etti. ABD de uygulanan sistemden faydalanılabileceğini belirten bakanlar bu konu hakkında Türkiyeli yetkililere bilgi vermekten memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Türkiye'deki sivil anayasa sürecini de takip ettiklerini ifade eden ABD'li eyalet bakanları, Türkiye'nin tarihi bir dönemeçte olduğunu, heyecan verici bir süreçten geçtiğini, ortaya çıkacak metnin tam demokratik bir metin olmasını umduklarını ifade etti.

Öte yandan Eyalet Adalet Bakanları Derneği'nin (NAAG) önümüzdeki haziran ayında Türkiye'ye bir gezi düzenleyeceği öğrenildi. CİHAN
2013-03-05 12:30:04
  • Ziyaret: 7886
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0