Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Açlık ve hava saldırılarının mağduru: Felluceli siviller

Felluce operasyonu sürerken DAEŞ'ten kaçıp Bağdat'taki çadır kamplara sığınanlar, kentte kalan sivillerin büyük sefalet çektiğini anlattı.

Irak'ın batısındaki Enbar vilayetine bağlı Felluce'yi terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonu sürerken kentten çıkmayı başaran siviller, geride kalanların hem açlık sıkıntısı yaşadığını hem de rastgele düzenlenen hava saldırılarına maruz kaldığını belirtti.

DAEŞ'ten kaçıp zorlu bir yolculuk sonucu Bağdat'ın 40 kilometre batısındaki Amiriyetu'l-Felluce bölgesinde kurulan çadır kampa yerleşen aileler, Felluce'de yaşanan sıkıntılar

Felluceli Firas Talib, DAEŞ baskısı ve Irak savaş uçaklarının rastgele hava saldırıları nedeniyle yaklaşık 100 ailenin bölgeyi zor şartlar altında ve gizlice terk ettiğini söyledi.

Hava saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini belirten Talib, bölgedeki hastanelerin de zarar gördüğünü ve insanların ateş çemberi altında kaldığını ifade etti.

Usame Duleymi"
Annemi bombardıman altında bıraktık"
Talip, "Annem yaşlı olduğu için Felluce'den çıkamadı. Onu hava bombardımanı altında bıraktık ve aklımız hep onda. Felluce'de yiyecek ve gıda malzemeleri bulunmuyor. DAEŞ de yaşanan operasyonlardan dolayı kimsenin bölgeden çıkmasına izin vermiyor." dedi.

DAEŞ kontrolündeki bölgeden kaçmayı başaran Hani Ubeyd de örgütün, Felluce'den çıkmak isteyenlerin tüm malını mülkünü elinden aldığını söyledi. 

"Açlıktan ve ilaç sıkıntısından ölüyorlar"
Kilometrelerce yol katederek Bağdat yakınındaki kampa sığındıklarını belirten Hamid İsavi ise geride bıraktıkları kentteki sefaleti şu sözlerle anlattı:

"Felluce'deki durum çok kötü. Oradaki insanlar açlıktan ve ilaç sıkıntısından ölüyorlar. Halk, orada sadece hurma yiyor. Hava saldırılarının ardından 1 kilo pirincin fiyatı yaklaşık 35 dolara, 1 şişe sıvı yağın ise yaklaşık 25 dolara yükseldi."

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri 2014'ten bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunan Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.AA


2016-05-27 12:10:46
  • Ziyaret: 15254
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0