Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

ABD sorumlu şekilde harekete geçmeli

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice "ABD'nin, kimyasal silah trajedisinin tekrar yaşanmaması için dikkatli ve sorumlu harekete geçmesinin zorunluluk olduğunu" söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’na getirildikten sonra ilk kez düşünce kuruluşu New American Foundation'da konuşan Susan Rice, ABD yönetiminin Suriye’ye yönelik sınırlı askeri müdahalesini değerlendirdi.

Başkan Barack Obama’nın yarın Suriye’ye müdahale konusunda ulusu bilgilendireceğini hatırlatan Rice, Suriye’deki rejimin kullandığı kimyasal silahların ABD’nin ulusal güvenliğine neden tehdit oluşturduğu hakkında bilgi verdi.

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği hakkında şüpheleri olmadığını dile getiren Rice, Suriye rejiminin dünyadaki en geniş kimyasal silah stoğuna sahip olan ülkelerden biri olduğuna vurgu yaptı.

Esed’in kimyasal silah kullanımını artırmasının ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğine dikkati çeken Rice, rejime herhangi bir yanıt verilmediği takdirde Suriye Devlet Başkanı'nın aynı suçu art arda işleyerek ülkedeki krizi tamamen farklı bir noktaya getireceğini savundu.

Rice, bu noktada kimyasal silahların bölgedeki müttefik ülkeler Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak ve İsrail'i tehdit ettiğini belirtti.

ABD’nin, ulusal güvenlik çıkarları için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Rice, Washington yönetiminin adım atmaması halinde ABD’nin, dünyanın en kötü silahını kullanmak isteyenlere bunu rahatlıkla yapıp, hiçbir sorumluluk olmadan sonuçlarından kurtulabilecekleri yönünde kötü bir mesaj vereceğini aktardı.

Susan Rice, BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan girişimlerin ise Rusya ve Çin’in yaklaşımlarıyla sonuçsuz kaldığına değindi. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak Başkan Obama’nın sınırlı askeri müdahale kararını aldığını dile getiren Rice, ABD Başkanı'nın müdahaledeki amaçlarının ne olduğunu net olarak açıkladığını söyledi.

Kimyasal saldırı sonrası çekilen görüntüleri her yetişkin Amerikalının ve Kongre üyelerinin izlemesini isteyen Rice, "Başkan Obama ve dünyadaki birçok ülke gibi, 21. yüzyılda bu duruma daha fazla katlanılamayacağı sonucuna varacağınıza inanıyorum. Dünyanın kaçınılmaz lideri olarak ABD'nin, Suriye’de yaşanan kimyasal silah trajedisinin tekrar yaşanmaması için dikkatli, sorumlu ve amaçlı şekilde harekete geçmesi zorunludur” ifadesini kullandı.
Etiketler: abd
2013-09-10 00:33:12
  • Ziyaret: 10266
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0