Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 18 Nisan 2021, Pazar
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

ABD'li ünlü sanatçıdan İsrail'a sert çıkış!

ABD'de ünlü sanatçı, oyuncu ve aktivistler İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepkili. Özellikle sosyal medyada seslerini dünyaya duyuruyor ve dünyanın gözleri önünde katledilen Filistinlilerin özgürlük mücadelesine destek veriyorlar.

ABD'de ünlü sanatçı, oyuncu ve aktivistler İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepkili. Özellikle sosyal medyada seslerini dünyaya duyuruyor ve dünyanın gözleri önünde katledilen Filistinlilerin özgürlük mücadelesine destek veriyorlar.

Gazze 7 Temmuz'dan bu yana neredeyse aralıksız bombardıman altında. İsrail'in uyguladığı sert abluka ve Mısır'ın da yardımların geçişinde zorluk çıkarması Gazze'de yaşayan 1 buçuk milyondan fazla Filistinli için hayatı çekilmez kılıyor. Son 22 gündür buna bir de kadın çocuk ayırmadan ölüm saçan İsrail füzeleri eklendi.

Gazze'yi havadan bombalamanın yanı sıra karadan da işgal eden İsrail ordusu İsrail sınırına 3 kilometre mesafede bulunan tüm sivillerin de evlerini terk etmesini istedi.

Birkaç ülke dışında çoğu ülke siyasileri yapılan katliamlara sessiz kalmayı tercih ederken, vatandaşları ise büyük protesto gösterileri düzenleyerek, kendi yönetimlerini İsrail politikalarına karşı çıkmamakla suçluyor.

ABD'deki birçok ünlü isim de İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısına tepkisiz kalmadı. Yayınladıklar mesajlarla Gazze'de ölen çocuk ve diğer sivillerin yanında olduklarını söyleyerek, İsrail'i kınayan açıklamalar yaptılar.

'Bu insanlık meselesi'

Bunlardan biri de 22 yaşındaki ABD'li ünlü şarkıcı ve oyuncu Selena Gomez. 18 Temmuz'da fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'da bir görüntü yayınlayan Gomez fotoğrafın altına şunu yazdı: Bu insanlıkla ilgili, Gazze için dua edin.

Filistinlilere destek veren birçok ünlü isim gibi Gomez hakkında da Hamas'ı desteklediğine dair propaganda başladı. Ancak Gomez ünlü şarkıcı Rihanna ve Amerikan Basketbol Ligi NBA'de oynayan Dwight Howard gibi yazdığı mesajı silmedi, sadece yeni bir mesaj yayınlayarak şunları söyledi: "Açık söylemek gerekirse herhangi bir tarafı tutumuyorum. Herkes için geçerli olacak barış ve insanlık için dua ediyorum."

Yine ABD'li ünlü bir aktör, sunucu, senarist ve yapımcı Jon Stewart ise 'Daily Show' adlı programında İsrail'in saldırılarını doğrudan eleştirmese de programında Gazze'deki sivillerin güvenli bölgeye tahliye edilmesi konusunu ele aldı. Stewart, "Nereye tahliye edeceksiniz. Gazze'yi görmüyor musunuz? İsrail sınırı kapattı, Mısır sınırı kapattı. Ne yani, yüzsünler mi?" dedi.
Stewart bu hafta da İsrail'i eleştiren ve tartışmalı geçen bir program yapacak. Bu programda Stewart İsrail'e değinir değinmez 'Daily Show' muhabirleri kendisine bağırmaya ve saldırmaya başlıyor.

ABD'li komedyen aktör Rob Schenider ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze'deki sivilleri öldürmesinin etkilerine değindi. Schneider 20 Temmuz'da attığı bir tweetde "Gazze'deki bu çirkin ve insanlık dışı kuşatma bugün en ölümcül gününde". Stewart bir gün sonra ise Twitter'da "Çocukların ölümünde öfkeden çılgına dönmemek ruhunu satmaya eşdeğer" diye yazdı.



ABD'li aktör John Cusack: "İsrail'de de Filistin'de de bulundum. Sivilleri bombalamak kendini savunmak değildir."

'Her gün savaş suçu işleniyor'

ABD'li komedyen, yazar, oyuncu ve televizyoncu Rosie O'Donnell da Gazze'de yaşayan Filistinlilere destek çıktı. Filistin Kurtuluş Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Hanan Aşravi'nin röportajını kendi hesabı üzerinden paylaştı. Aşravi mesajında şu ifadeleri kullanıyordu: "Bu çok açık bir katliam. Her gün savaş suçu işleniyor. Ancak şimdi yerleşim yerlerine kasıtlı yapılan bir bombalama var."

Altın Küre ödüllü ABD'li sinema oyuncusu Mia Farrow ise Twitter üzerinden en çok paylaşım yapan ünlülerden biriydi. Gazze'de İsrail tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısını sık sık güncelleyen Farrow'ın attığı şu tweet ise dikkat çekiciydi: "Normalde kriz bölgelerinde ambulanslar korunur, ancak şimdiye kadar İsrail 10 ambulans, iki hastane bombaladı."

ABD'li aktör, film yapımcısı, yönetmen ve senarist Mark Ruffalo da Gazze'nin hastaneleri bombalamasını Twitter üzerinden eleştirerek İsrail'i kınadı.

Daha önce siyasetle hiçbir ilgisi olmayan ABD'li aktör John Cusack ise kısa olarak şu mesajı gönderdi: "İsrail'de de Filistin'de de bulundum. Sivilleri bombalamak kendini savunmak değildir."

Daha önce Gazze'ye giderek oradan CNN Televizyonu'na program yapan ABD'li ünlü gurme ve yazar Anthony Michael Bourdain ise İsrail'in sahilde oyun oynayan çocukları vurmasını ağır biçimde eleştirmiş ve şunları yazmıştı: "Belki ben de o sahilde yürüdüm. Öldürülen bu çocuklar, fotoğrafı korkunç kılıyor"

Bunlar ABD'de israil'in katliamına tepki veren ünlülerden sadece birkaçı. Bunlar dışında Gazze'de olanlara sessiz kalamayan birçok ünlü isim var. Bazı aktivistlerse bir kampanya başlatarak Gazze'de ölen Filistinlilerin isimlerini video haline getirdi. Gazze'de ölen kişilerden birinin isminin ve yaşının yazıldığı dövizlerle çekilen fotoğraflar dünyanın dört bir yanından gelerek bu videoda birleşiyor.

Kampyayı başlatan aktivistler İsrail'in Gazze'de her gün sivilleri öldürmesinin bir video olmadığını, her birinin bir ismi ve hikayesi olduğunu vurguluyor.

Kaynak: Al Jazeera
Etiketler: israil, abd
2014-07-29 18:19:50
  • Ziyaret: 12430
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0